Πες το μ' ένα ποίημα (των ποιητών της Θεσσαλονίκης)

wings · 195 · 381985

banned

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1094
    • Gender:Male
Aαααααααααα ... ψου !!! (τα σταγονίδια έφτασαν ως την Αρχαιολογικού Μουσείου).

Γι' αυτό ανέβηκαν κατακόρυφα τα ενοίκια στις απέναντι οικοδομές. Ελπίζω όχι και τα διαζύγια. Γι' αυτό σου λέω, Βίκυ μου, μην βγεις άλλη φορά μετά απ' το μπάνιο ημίγυμνη στο μπαλκόνι.
« Last Edit: 10 Aug, 2008, 20:22:40 by wings »


Αλ.

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2232
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Νομίζω, Βίκυ, εννοούσε μη βγεις άλλη φορά μετά από το μπάνιο ημίγυμνη στο μπαλκόνι, αλλά ολόγυμνη...:-}
« Last Edit: 10 Aug, 2008, 20:22:23 by wings »
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73905
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Άλεξ μου, αν αυτό εννοούσε ο ποιητής, τότε δεν έχω παρά να ακολουθήσω κατά γράμμα τη συμβουλή του. Όλο και κάτι παραπάνω θα ξέρει, άσε που οφείλω σέβας και εκτίμηση στους μεγαλύτερους. Αλλιώς, περαστικά μας. :-)

Τόλη, τα στατιστικά περί ενοικίων και διαζυγίων, λόγω προτέρου επαγγέλματος και εντίμου βίου, οφείλεις να τα παρακολουθείς εσύ. Εμένα μου έχεις αναθέσει απλώς τις μετέπειτα αναλύσεις στοιχείων, ποιημάτων κ.λπ. :Ρ
« Last Edit: 10 Aug, 2008, 20:23:20 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


banned

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1094
    • Gender:Male
Σωστό. Αν αντιλαμβάνομαι καλά τις προθέσεις σου, εσύ θα γίνεις η Μεσσαλίνα (ή μήπως προτιμάς τη Λουκρητία Βοργία;) της Ανατολικής Θεσσαλονίκης και εγώ θα παρακολουθώ στο οικονομικό ένθετο των εφημερίδων την άνοδο του κόστους ζωής και στο δικαστικό ρεπορτάζ τα διαζύγια, τους νεκρούς και τραυματίες ανάμεσα στους αντίζηλους. Και θα θέτω υπόψη σου τα στατιστικά στοιχεία και την απόκλιση (+/-) από τους στόχους σου.

Φαντάζομαι ότι θα πρέπει, τελικά, να τα εκφράσω όλα αυτά ποιητικά για να τα περάσεις ύστερα εσύ στην ανθολογία. Έτσι είναι ή υπάρχει κάτι που, αν και ολόγυμνο, μου διαφεύγει;
« Last Edit: 10 Aug, 2008, 20:23:38 by wings »



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73905
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Φαντάζομαι ότι θα πρέπει, τελικά, να τα εκφράσω όλα αυτά ποιητικά για να τα περάσεις ύστερα εσύ στην ανθολογία. Έτσι είναι ή υπάρχει κάτι που, αν και ολόγυμνο, μου διαφεύγει;

Sort of... με βασική προϋπόθεση ότι δεν θα πλευριτωθώ γιατί τότε θα σε έχει προλάβει ο Τάσος Κουράκης.

Υ.Γ. 1: Προτιμώ κάτι σε Λουκρητία Βοργία, if you don't mind. :-)
Υ.Γ. 2: Για συναχωμένος μια χαρά βλέπεις - τίποτα δεν σου ξεφεύγει. :Ρ
« Last Edit: 10 Aug, 2008, 20:24:16 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


banned

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1094
    • Gender:Male
To μόνο που μπορεί να κάνει ο Τάσος, αν πλευριτωθείς, είναι να σε ζεστάνει, γιατί ιατρική δεν ασκεί. Αυτό, βέβαια, μπορεί να είναι προτιμότερο. Χώρια που θα ανεβάσει και τα στατιστικά σου.

Υ.Γ. 1:  Ας είναι, Λουκρητία Βοργία. Να βάλουμε and a touch of Φρύνη;
Υ.Γ. 2:  Με το συνάχι τρέχει (σαν βρύση) η μύτη μου, όχι τα μάτια μου. Ούτε στο απέναντι μπαλκόνι ήμουν για να θαμπώσει η όρασή μου από το ολόγυμνο ξωτικό. 
« Last Edit: 10 Aug, 2008, 20:24:34 by wings »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73905
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Υ.Γ. 1:  Ας είναι, Λουκρητία Βοργία. Να βάλουμε and a touch of Φρύνη;

Θα προτιμούσα α touch of Θεοδώρα. Ψιλοεταίρα κι αυτή... αλλά, μνημονεύεται πουθενά το συνάχι της; :-)

Ααααααααααα, μην το ξεχάσω... ρίξε και μια πρέζα κανέλα. Ωραιότατο μπαχαρικό είναι και μου πάει, όχι; Άσε που δένει και με το ρυζόγαλο για το οποίο μιλάγανε όλο το πρωί τα παιδιά. :Ρ
« Last Edit: 10 Aug, 2008, 20:25:06 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


banned

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1094
    • Gender:Male
Η κανέλα είναι το αγαπημένο μου μπαχαρικό. Και θα σε κάνει νοστιμότατη. Τυλιγμένη μάλιστα σε σεσκουλόφυλλα, θα είσαι σκέτο γλυκό.

Θεοδώρα ας είναι. Ας μην κάνουμε θέμα τώρα την ετέρα εταίρα. Και όχι, συνάχι δεν μνημονεύεται πουθενά. Για φαντάσου τι τραυματική εμπειρία θα ήταν για τον Ιουστινιανό ένα φτάρνισμα πάνω στο χέρι (τρόπος του λέγειν). 
« Last Edit: 10 Aug, 2008, 20:25:24 by wings »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73905
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Σιγά μη μεταμορφωθώ σε σούσι.

Μα, είστε άνθρωποι εσείς τώρα; Από ένα απλό συνάχι που είχε η κοπελίτσα στο ποίημα του Τάσου Κουράκη ξεκινήσαμε κι αντί να της πείτε κι εσείς (όχι) περαστικά, φτάσαμε να μιλάμε για ραγδαία τροποποίηση των δημογραφικών στοιχείων της χώρας εξαιτίας μου.

Κι όχι τίποτ' άλλο, αλλά αυτός ο Αλέξανδρος είμαι σίγουρη ότι το κάνει επίτηδες και υποθάλπει την ατμόσφαιρα μπας και καμακώσει μαζεμένους πελάτες λόγω αύξησης του αριθμού αιτήσεων για διαζύγιο στη μείζονα περιοχή Φαλήρου. :ΡΡΡΡ

Όσο για σένα, συναχωμένε ποιητή, μάλλον καραδοκείς μπας και σου 'ρθει η έμπνευση για νέα τολμηρά ερωτικά ποιήματα, αλλά σε πήρα χαμπάρι. Καθότι, όπως τα 'χουμε ξαναπεί, ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιον.
« Last Edit: 10 Aug, 2008, 20:25:46 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Quote
Σάκης Σερέφας, Τρεις γάτες δρόμος

...

Τι νόμισες, όπου και να πας
Όλος κι όλος ο τρόμος
Τρεις γάτες δρόμος.

Από τη συλλογή Τρεις γάτες δρόμος (2000)

Να κι ένας ποιητής στα ποιήματα του οποίου οι λέξεις δεν είναι λέξεις. Είναι γάτες.

Μ' αρέσει. Μ' αρέσει πολύ. Μπορεί και νευρικά.
« Last Edit: 19 Sep, 2009, 17:16:23 by wings »


banned

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1094
    • Gender:Male
Ε, τότε θα σου αρέσει και ο Σουλιώτης, στα ποιήματα του οποίου οι λέξεις δεν είναι λέξεις. Είναι αυγά. 
« Last Edit: 13 Aug, 2008, 01:44:27 by wings »


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Έχω μια εμμονή με το χρόνο. Με τα αβγά δε μπορώ να μετρήσω το χρόνο.
« Last Edit: 13 Aug, 2008, 01:44:39 by wings »


banned

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1094
    • Gender:Male
Μα και εμένα μου αρέσει το ποίημα. Μπορεί και νευρασθενικά. 

Εξ άλλου, οι γάτες και τα αβγά έχουν μια εκπληκτική συγγένεια με τον χρόνο.
Οι γάτες συνήθως κάθονται στα «αυγά» τους «μάταια», και είναι μάταιο να μετράς τον χρόνο.

« Last Edit: 13 Aug, 2008, 01:44:51 by wings »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73905
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Οι γάτες κάθονται εντελώς μάταια στ' αβγά τους: https://www.translatum.gr/forum/index.php?topic=14068.0.
« Last Edit: 13 Aug, 2008, 01:45:53 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Δεν πρόκειται
Δεν πρόκειται να τα βρεις
- δε βρίσκει κανείς ποτέ
τα όσα είχε πάνω στη μέθη
της αγέρωχης ψυχής του
εγκαταλείψει.
Θα χτυπιούνται μέσα σου
σαν τα σκισμένα αντίσκηνα
πάνω στα σάπια δοκάρια.

Από τη συλλογή Ίσκιοι (1987)


Τόσο αριστοτεχνικά, κι ωστόσο, τόσο σκληρά, μου θυμίζει αυτό το ποίημα τα όσα ανεκπλήρωτα
έμειναν να χτυπιούνται
σκισμένα
στα σάπια δοκάρια
!
Και πάλι, τόσο αναπόφευκτα, κι ωστόσο, τόσο σκληρά, φυσά ο Βαρδάρης
και μεθά τις αγέρωχες ψυχές
και σκίζει τ' αντίσκοινα.
.
Και λέω, εγώ, τώρα, πως, όσο υπάρχει Βαρδάρης να μεθά, να σκίζει και να χτυπά, τόσο, τελικά, κι εμείς,
δεν πρόκειται...
Όχι γιατί δεν ήτανε γραφτό, αλλά γιατί, είναι όμορφο, γαμώτο, να κινείται κάτι πάνω στα σάπια δοκάρια όταν φυσά!
« Last Edit: 16 Aug, 2008, 05:57:41 by wings »


 

Search Tools