Aπαλλαγή από το TEBE (ΟΑΕΕ) για ασφαλισμένους στο ΙΚΑ (Νόμος περί επιλογής ασφαλιστικού φορέα)

diceman · 20 · 103105

diceman

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1328
    • Gender:Male
  • Talk less, say more.
Σίγουρα πολλοί νεοεισελθόντες στην αγορά της επαγγελματικής μετάφρασης σκέφτονται με τρόμο τη μηνιαία εισφορά που πρέπει να καταβάλουν στο ΤΕΒΕ για να μπορούν να διατηρούν δελτίο αποδείξεων παροχής υπηρεσιών. Κάποιοι από εσάς, όμως, πιθανόν να μην γνωρίζουν ότι μπορούν να απαλλαγούν από το έξοδο αυτό!

Σύμφωνα με τις διατάξεις του Νόμου Περί Επιλογής Ασφαλιστικού Φορέα, όσοι έχουν ασφαλιστεί για πρώτη φορά στη ζωή τους μετά την 01/01/93 (ανεξαρτήτως φορέα) και είναι ασφαλισμένοι σε κάποιον άλλο φορέα, μπορούν να γραφτούν και στο Τ.Ε.Β.Ε. και να ζητήσουν να τύχουν απαλλαγής . Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι θα μπορείτε να διατηρείτε το πολυπόθητο Δελτίο Παροχής Υπηρεσιών και να κόβετε αποδείξεις στους πελάτες σας, χωρίς να καταβάλλετε διμηνιαίες εισφορές!

Περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε στον --εκπάγλου σχεδιαστικής ομορφιάς ;-)-- διαδικτυακό τόπο του ΤΕΒΕ, στη διεύθυνση: http://www.tebe.gr
« Last Edit: 14 Aug, 2008, 17:48:30 by wings »
Βασίλης Μπαμπούρης
meta|φραση School of Translation Studies


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854546
    • Gender:Male
  • point d’amour
Η ομορφιά του όντως συνδυάζεται με την τεχνική αρτιότητα - π.χ. στην υποδοχή υπάρχει ο τίτλος "New Page 1"! Ούτε τίτλο δεν βάλανε και αφήσανε αυτό που βάζει αυτόματα το πρόγραμμα html.

Αλήθεια αναρωτιέμαι ποιοι παίρνουν αυτές τις δουλειές (για επαγγελματίες σίγουρα δεν πρόκειται) και μέσω από ποια κανάλια; Φανταστείτε την ειρωνία: ένας ιστότοπος που πραγματεύεται την ασφάλιση επαγγελματιών κατασκευασμένος από... ερασιτέχνες!

Μου θυμίζει μία παρουσίαση στην οποία είχα παραστεί για το πρότυπο του ΕΛΟΤ για τους μεταφραστές όπου οι άνθρωποι οι οποίοι έκαναν την παρουσίαση κάπνιζαν και επέτρεπαν το κάπνισμα την αίθουσα ακόμη και αφού προέβαλα τις δικές μου εύλογες αντιρρήσεις. Αυτοί οι άνθρωποι διδάσκουν επαγγελματικά πρότυπα και επαγγελματικό πρωτόκολλο!

Ελλάς, το μεγαλείο σου!



woowoo

  • Newbie
  • *
    • Posts: 26
    • Gender:Female
Είμαι νέα στο φόρουμ και θα ήθελα να καταθέσω την εμπειρία μου για να βοηθήσω άλλους μεταφραστές να μη χάνουν το χρόνο τους τηλεφωνώντας σε ένα σωρό υπηρεσίες για να βρουν άκρη με την εξαίρεση από τον ΟΑΕΕ και την επιλογή ασφαλιστικού φορέα. Έχουμε και λέμε:

Επιλογή ασφαλιστικού φορέα μπορείτε να κάνετε εντός 6 μηνών από την έναρξη εργασίας στον δεύτερο φορέα (π.χ. ΙΚΑ).

Απαιτούμενα δικαιολογητικά

1. Βεβαίωση εργοδότη: όπου θα αναφέρεται «ο τάδε εργάζεται στην υπηρεσία μας από ΗΗ/ΜΜ/ΧΧΧΧ και συνεχίζει να εργάζεται». Δηλαδή, μια απλή επιστολή με τα στοιχεία του εργοδότη και την ανωτέρω φράση.

2. Βεβαίωση ΙΚΑ: θα αναφέρεται η ημερομηνία έναρξης στο ΙΚΑ καθώς και ότι θα χρησιμοποιηθεί για εξαίρεση από τον ΟΑΕΕ (ΤΕΒΕ)

3. Αντίγραφο του Ε3 του τρέχοντος οικονομικού έτους από εφορία

4. Μόνο αν ξεκινήσετε τη διαδικασία κατά τον 1ο μήνα ασφάλισης στο ΙΚΑ: Βεβαίωση Εργοδότη (το έντυπο θα κατεβάσετε από την ιστοσελίδα του ΙΚΑ) κατατεθειμένη στο ΙΚΑ του εργοδότη. Εϊναι απαραίτητη για να σας χορηγήσει το ΙΚΑ το δικαιολογητικό νούμερο 2.

Μετά πάτε ΤΕΒΕ και καταθέτετε τα δικαιολογητικά. Ακόμα κι αν ξεκινήσετε τη διαδικασία μετά από 2 ή 3 μήνες εργασίας στο ΙΚΑ (και αυτό συμβουλεύω να κάνετε, για να μην έχετε ανάγκη το δικαιολογητικό νούμερο 4, που οι εργοδότες γκρινιάζουν μέχρι να σας το δώσουν), όταν πάτε στο ΤΕΒΕ να κάνετε και μια αίτηση επιστροφής των διμήνων που πληρώσατε ενώ δουλεύατε ήδη στο ΙΚΑ. Θα τα πάρετε τα λεφτά σας πίσω, απλά μετά από κάνα χρόνο.

Αυτά! Για απορίες, μπορώ να βοηθήσω αν γνωρίζω σχετικά.
« Last Edit: 13 Aug, 2008, 12:28:48 by spiros »


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854546
    • Gender:Male
  • point d’amour


xerola

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 625
Και τώρα ένας γρίφος για δυνατούς λύτες:

Εργάζομαι το χειμώνα ως ωρομίσθια εκπαιδευτικός σε σχολεία, χωρίς πλήρες ωράριο αλλά με καθημερινή 2ωρη απασχόληση... άραγε δικαιούμαι να εξαιρεθώ από το ΤΕΒΕ; Και τι γίνεται τα καλοκαίρια που με απολύουν;  Μέχρι σήμερα πληρώνω και τα δυο ταμεία (ΙΚΑ +ΤΕΒΕ)... Ω! ναι! Μη νομίσετε ότι αποφάσισα να σώσω το ασφαλιστικό μόνη μου, απλά στην προσπάθειά μου να εξαιρεθώ από το το ΙΚΑ δεν έβγαλα άκρη, στάθηκε αδύνατο να καταλάβω τί ήθελαν (έπρεπε λέει να τους πάω βεβαίωση του εργοδότη ότι εργάζομαι με ασφάλιση ΤΕΒΕ) και από το σχολείο μου είπαν ότι δε μπορούσαν να μου δώσουν κάτι τέτοιο...
« Last Edit: 13 Aug, 2008, 12:31:18 by spiros »



woowoo

  • Newbie
  • *
    • Posts: 26
    • Gender:Female
Προς ξερόλα:

Απ' όσο ξέρω μπορείς να πάρεις απαλλαγή απ' το ΤΕΒΕ για τα ένσημα που σου κολλάνε απ' το σχολείο αλλά αναλογικά. Δηλαδή, αν για τις ώρες που εργάζεσαι ως καθηγήτρια, σου κολλάνε στο ΙΚΑ π.χ. 20 ένσημα το μήνα, το ΤΕΒΕ θα σε απαλλάξει για Χ ευρώ. Θα συνεχίσεις να πληρώνεις τις υπόλοιπες εισφορές σου στο ΤΕΒΕ για να έχεις μπλοκάκι, αλλά σίγουρα θα γλιτώσεις κάποια χρήματα.

Το καλοκαίρι που δεν θα σου κολλάνε ένσημα θα πρέπει να πληρώνεις τις εισφορές σου ολόκληρες και να ενημερώνεις και το ΤΕΒΕ.

Το ζήτημα είναι να αποφασίσεις ΕΣΥ αν αξίζει η γραφειοκρατεία και η ταλαιπωρία για την απαλλαγή που θα πάρεις. Αν έπαιρνες ένσημα για όλο το μήνα ή τουλάχιστον για το μισό, τότε αξίζει γιατί θα πληρώνεις τα μισά στο ΤΕΒΕ.


xerola

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 625
Ευχαριστώ για την απάντηση... Εγώ παραιτήθηκα από την προσπάθεια  προκειμένου να σώσω τα νεύρα μου.. αλλά μου κακοφαίνεται να βλέπω κρατήσεις υπερ ΙΚΑ τη στιγμή που πληρώνω ήδη αρκετά στο ΤΕΒΕ... Σημειώνω ότι το ταμείο πρώτης ασφάλισής μου είναι το ΙΚΑ, άρα λογικά θα μπορούσα να επιλέξω να είμαι μόνο σε αυτό ως ωρομίσθια και να εξαιρούμαι από το ΤΕΒΕ.. Τέλος πάντων, απλά σαν case study το έγραψα γιατί το έχω πάρει απόφαση ότι "οnce in TEBE, always in TEΒΕ"


woowoo

  • Newbie
  • *
    • Posts: 26
    • Gender:Female
Σε καταλαβαίνω ΑΠΟΛΥΤΑ. Με έπιανε κι εμένα τρέλα να πληρώνω το ΤΕΒΕ κάθε δίμηνο, τη στιγμή που είχα τόσες πολλές εισφορές και στο ΙΚΑ. Ώσπου αποφάσισα, μιας και είμαι εδώ τον Αύγουστο να πάω στον ΟΑΕΕ, που δεν είχε ΚΑΘΟΛΟΥ κόσμο αυτές τις μέρες και να συνεννοηθώ με κάποιον για το πρόβλημά μου.

Μετά από κάνα μήνα που μου πήρε να μαζέψω τα χαρτιά (γιατί αυτό ήταν το πιο δύσκολο, στο ΤΕΒΕ είναι κατά τ' άλλα εξυπηρετικοί τις περισσότερες φορές), τα πήρα όλα μαζί και τα πήγα στο ΤΕΒΕ, όπου σε ένα μεσημέρι είχα ξεμπερδέψει με την απαλλαγή.

Αν έχεις όρεξη, κάνε το, ειδικά αν θα γλιτώσεις αρκετά χρήματα. Στην τελική μην ξεχνάς ότι η σύνταξη που δίνει το ΤΕΒΕ είναι για κλάματα και δεν αξίζει να τους πληρώνουμε και τόσες εισφορές από πάνω.

Αυτά για τους νέους ασφαλισμένους πάντα (μετά το 93).

Απ' την άλλη και η ΨΥΧΙΚΗ ΜΑΣ ΥΓΕΙΑ είναι ανεκτίμητη! Εγώ θα έκανα μια προσπάθεια κι αν έβλεπα ότι με πρήζουν πάαααρα πολύ, θα τα παρατούσα


Katrin

  • Newbie
  • *
    • Posts: 16
    • Gender:Female
Ξερόλα,

τη βεβαίωση από τον εργοδότη την παίρνεις από την Α/Βάθμια ή Β/βάθμια της περιοχής όπου υπάγονται τα σχολεία. Ύστερα πηγαίνεις στο αντίστοιχο ΙΚΑ (προσοχή: στο ΙΚΑ που υπάγεται η Α/Βάθμια σου και όχι σε αυτό όπου ανήκεις εσύ) για να σού δώσουν τη βεβαίωση του Ν. 2084/92. ¨Επειτα παίρνεις αυτά, μαζί με μια φωτοτυπία ταυτότητας και τα ένσημα σου και πας στο ΤΕΒΕ για την απαλλαγή.

Όσον αφορά τα ένσημα καλως η κακώς για κάθε μέρα που δουλεύεις παίρνεις ένσημο, ακόμα και αν έκανες μάθημα μόνο την 7η ώρα (για αυτό το λόγο άλλωστε πολλοί συνάδελφοι που έχουν συγκεντρώσει όλες τις ώρες σε μια-δυο μέρες συνενοούνται με τον διευθυντή και δηλώνουν ότι κάνουν μάθημα όλες τις ημέρες της εβδομάδας).

Όσο για το καλοκαίρι, από το ΤΕΒΕ μου είπαν ότι από τη στιγμή που η σύμβαση μου λύεται αυτοδικαίως τον Ιούνιο θα μού έρθει ραβασάκι για να πληρώσω- το περιμένω ακόμα βέβαια αλλά καλομελέτα...


DIM247

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 2
Και τώρα ένας γρίφος για δυνατούς λύτες:

Εργάζομαι το χειμώνα ως ωρομίσθια εκπαιδευτικός σε σχολεία, χωρίς πλήρες ωράριο αλλά με καθημερινή 2ωρη απασχόληση... άραγε δικαιούμαι να εξαιρεθώ από το ΤΕΒΕ; Και τι γίνεται τα καλοκαίρια που με απολύουν;  Μέχρι σήμερα πληρώνω και τα δυο ταμεία (ΙΚΑ +ΤΕΒΕ)... Ω! ναι! Μη νομίσετε ότι αποφάσισα να σώσω το ασφαλιστικό μόνη μου, απλά στην προσπάθειά μου να εξαιρεθώ από το το ΙΚΑ δεν έβγαλα άκρη, στάθηκε αδύνατο να καταλάβω τί ήθελαν (έπρεπε λέει να τους πάω βεβαίωση του εργοδότη ότι εργάζομαι με ασφάλιση ΤΕΒΕ) και από το σχολείο μου είπαν ότι δε μπορούσαν να μου δώσουν κάτι τέτοιο...

Κατ΄ αρχήν δεν είναι γρίφος γιατί μπορείς να πάρεις απαλλαγή από τον ΟΑΕΕ για όσο καιρό είσαι στο ΙΚΑ νομίζω ασχέτως με τις ώρες. αλλά το θέμα το οποίο νομίζω ήδη γνωρίζεις είναι ότι σαν ωρομίσθιος καθηγητής υπογράφεις Υ.Δ. ότι κατά την διάρκεια της απασχόλησής σου σαν καθηγητής δεν μπορείς να ασκείς οποιαδήποτε δραστηριότητα.
« Last Edit: 26 Aug, 2008, 22:46:50 by wings »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
DIM247, καλώς ήρθες στο Translatum.

Θα σε παρακαλέσω να βάζεις τόνους στις λέξεις και να αλλάξεις το ψευδώνυμό σου μετατρέποντας τα κεφαλαία γράμματα σε πεζά, όπως ορίζουν οι κανόνες του φόρουμ (κουμπί στην κορφή κάθε σελίδας μας). Σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Katrin

  • Newbie
  • *
    • Posts: 16
    • Gender:Female
Κατ΄ αρχήν δεν είναι γρίφος γιατί μπορείς να πάρεις απαλλαγή από τον ΟΑΕΕ για όσο καιρό είσαι στο ΙΚΑ νομίζω ασχέτως με τις ώρες. αλλά το θέμα το οποίο νομίζω ήδη γνωρίζεις είναι ότι σαν ωρομίσθιος καθηγητής υπογράφεις Υ.Δ. ότι κατά την διάρκεια της απασχόλησής σου σαν καθηγητής δεν μπορείς να ασκείς οποιαδήποτε δραστηριότητα.

Αυτό δεν ισχύει για τους ωρομίσθιους αλλά για τους αναπληρωτές και τους μόνιμα διορισμενους. Ο ωρομίσθιος- που παίρνει το αστρονομικό ποσό των 9 ευρώ την ώρα- μεικτά- έχει το δικαίωμα να δουλεύει και εκτός.


xerola

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 625
Eυχαριστώ όλους για τις πληροφορίες... Ως προς το ότι δεν δικαιούσαι να δουλεύει ωρομίσθιος ενώ ασκείς επαγγελματική δραστηριότητα αυτό είναι στα χαρτιά και ανα ισχύει είναι για αναπληρωτές και μόνιμου, αλλά στην πραγματικότητα κανείς δεν το ψάχνει εφόσον μιλάμε για λιγότερα από 400 σύνολο μηνιαίως από το δημόσιο και δεν είσαι κανονικός υπάλληλος, εξάλλου μιλάει για παύση δραστηριότητα άρα μπορείς στην ανάγκη να μην κόβεις αποδείξεις για εκείνο το διάστημα και να δίνεις συγκεντρωτικές στο τέλος τον Ιούνιο που απολύεσαι από το σχολείο...
Το συμπέρασμα είναι ότι πρέπει να απαλαγώ από το ΤΕΒΕ και να είμαι στο ΙΚΑ... αν όμως θέλω να απαλλαγώ από το ΙΚΑ (το οποίο θεωρώ τρισχειρότερο σε θέματα περίθαλψης από το ΤΕΒΕ) αυτό δεν γίνεται μάλλον, γιατί εγώ αυτό είχα προσπαθήσει να κάνω....


fotovg

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 1
Όταν πάρεις απαλλαγή, θέλει κάθε χρόνο ανανέωση. Εγώ την έπαθα. Πήρα απαλλαγή για τη γυναίκα μου το 2003. Τότε δεν ήταν απαραίτητη η ανανέωση κάθε χρόνο. Και χρειάστηκα φέτος μια βεβαίωση. Πήγα στο TEBE (ΟΑΕΕ) να την πάρω και επειδή η γυναίκα μου είχε πάρει 2 μήνες άδεια άνευ αποδοχών όταν γέννησε, μου ζητάνε να πληρώσω όλα τα χρόνια με πρόστιμο μέχρι και σήμερα. Το κουστούμι 10,500€. Γιατί, λέει, διέκοψε την εργασία της και έπρεπε να πάω στο ΤΕΒΕ τότε να πληρώσω 2 μήνες που θα καθόταν από την άλλη δουλειά χωρίς ένσημα και μετά να ξαναπάρω εξαίρεση όταν θα επέστρεφε!

Μου κάνανε διακανονισμό και έκανα ένσταση και περιμένω την απόφαση! Τότε δεν μας δίνανε αριθμό μητρώου από το ΤΕΒΕ και με βάλανε και ξαναπλήρωσα την εγγραφή συν ότι μια βδομάδα μάζευα όλα τα χαρτιά πάλι από την αρχή για να ξανακάνουμε εγγραφή!

Σημείωση συντονιστή: Το μήνυμα τροποποιήθηκε γιατί δεν υπήρχαν τόνοι, διαστήματα μετά τα σημεία στίξης και κεφαλαία στο πρώτο γράμμα κάθε πρότασης. Καλώς όρισες και σε παρακαλούμε να προσέξεις τα σημεία αυτά στα επόμενα μηνύματά σου.
« Last Edit: 10 Dec, 2008, 11:27:38 by wings »


 

Search Tools