Σχολικά μαργαριτάρια [Δε θα σας μείνει άντερο από τα γέλια!]

diceman · 30 · 24772

diceman

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1328
    • Gender:Male
  • Talk less, say more.
Η σκανδιναβία είναι μια πράξη που κάθε πολιτισμένος άνθρωπος πρέπει να αποφεύγει
(Από γυμνάσιο της Λάρνακας Κύπρου)

Εσπεριδοειδή σαν τα πορτοκάλια είναι και τα μαντολίνια, αλλά πιο μικρά και με φλούδα που βγαίνει εύκολα

Ο ογδοηκοντούτης είναι ένα είδος καλαμαροχτάποδο που γενναει ογδόντα κοντούτια τρείς φορές το χρόνο

Η Παπική Βούλα ήταν μια κατσίκα που την είχαν στο Βατικανό για το πρωινό γάλα του Πάπα

Water is composed of two gins. Oxygin and hydrogin. Oxygin is pure English gin. Hydrogin is pure English gin and water.
(St. Andrews High School, California, USA)

Ο εκδότης είναι ένα μικρό πουλάκι που ζεί στο Χάνι της Γράβιανης

Το παλαμίδι του Ναυπλίου είναι αφρόψαρο του Αργολικού, καταπώς λέμε σαρδέλλα Καλλονής Λέσβου.
(Από δημοτικό σχολείοτης Κατερίνης, 1994 )

Δημώδες λεγεται ένα σαν τραγούδι όταν είναι άσμα, δηλ. παλιό. Το καινούριο δημώδες άσμα αποκαλείται
τραγούδι της μόδας όπως το χεβημέτα και δεν θεωρείται άσμα αλλά ούτε και τραγούδι, δότι θεωρείται ροκ.
(Απο γυμνάσιο της Αθήνας, 1992 )

....Τα γκαρσόνια που σερβίρουν τσίρο με ρακή στα νησιά λέγονται τσιράκια. Άμα τους το πεις θυμώνουν,
όπως με το Μπεγλαμπή στη Ναουσα στην Πάρο
(Από γυμνάσιο της Αθήνας, 1992 )

 Η επετηρίδα είναι αυτό που βγάζουμε στα μαλλιά μας άμα δεν λουζόμαστε συχνά

Ο μισογύνης είναι τέρας μυθολογικόν, μισός γυναίκα και μισός άλλο πράμα, απερίγραπτης ασχήμιας και τελείως εξαγριωμένος με την κατάστασή του.
(Από γυμνάσιο της Θεσπρωτίας, 1991)

Το φοβερότερο όπλο των αρχαίων Αράβων ήταν ο Ευνούχος

Ο Κωνσταντίνος Καντάφης ήτανε Έλληνας ποιητής που γεννήθηκε στη Λιβύη της Αλεξάνδρειας

Την τελευταία μαχαιριά στον Καίσαρα την έδωσε ένας Έλληνας. Λεγόταν, νομίζω, Βρεττός

Οι Έλληνες εφεύρεσαν τη γεωμετρία για να αποφύγουνε την άλγεβρα που ήτανε αράπικη

Ο Ρωμύλος και η Ιουλιέτα βύζαξαν τη λύκαινα κι έφτιαξαν τη Ρώμη, αλλά οι γονείς τους δεν τον  ήθελαν
το γάμο και στο τέλος τους δηλητηρίασαν μαζί με το Σαίξπηρ

Τα δικαστήρια της αρχαίας Ελλάδας ήτανε τρία, δηλ. ο Άρειος Πάγος σε τρία σημεία της γης.

Στην αρχαία εποχή δεν υπήρχαν ξένες χώρες γι' αυτό δεν έχουν βρει οι αρχαιολόγοι αρχαία διαβατήρια

Όταν ο Οδυσσέας  γύρισε πίσω στην Ιθάκη, βρήκε τους είκοσι ανεμιστήρες και την Πηνελόπη να τους δουλεύει
στο φουλ.
(Από διαγώνισμα στην Ιστορία, γυμνάσιο της Κορινθίας, 1989)

Εγώ, κύριε, δεν ξέρω ποιος έβαλε την υπογραφή στη Μάγνα Κάρτα. Εγώ τη σέβουμαι την περιουσία του σχολείου
και εκτός αυτού, ήμουνα άρρωστος εδώ και τρεις μέρες και έχω φέρει και χαρτί απ' το γιατρό...
(Δικαιολογία μαθητή γυμνασίου, Κόρινθος 1990 )

Όταν ο Χριστός ήτανε μικρός, ο πατέρας του ο μαραγκός Ιωσήθ, το φώναζε Χρηστάκη

Ο Λεωνίδας και οι Τριακόσιοι του ηττήθηκαν γιατί  οι Θερμοπύλες ήτανε πολυπληθέστεροι σε αριθμό

Την Οδύσσεια της έγραψε ο Οδυσσέας. Την Ιλιάδα ο Ηλιάδης.
(Από διαγώνισμα Β' τάξης γυμνασίου της Λαμίας, 1969)

Η γυναίκα του Τσάρου λεγότανε Τσάρα. Η κόρη του τσατσάρα. Ο γιος του Νορέγιεφ.

Η μάνα του Ρασπούτιν ήτανε η ρασπουτάνα, τεραστίων διαστάσεων Ρωσίδα της Σιβηρίας.
(Από γυμνάσιο της Καρδίτσας, 1991)

Η Παραφίνη ήτανε η θεά που προστάτευε τα  Χερουφίμια και τα Σεραφίμια.
(Από διαγώνισμα στα θρησκευτικά, γυμνάσιο της Κορίνθου, 1990)

Πρωτεύουσα της Κεϋλάνης είναι η Λιπτον Τι.

Ο Κορινθιακός Κόλπος ευρίσκεται τελείως κατά μήκος.
(Από γυμνάσιο της Πάτρας, 1988)

Το τετράγωνο της υποτείνουσας ισούται, αλλά όχι πάντοτε
(Από γυμνάσιο της Καλαμάτας, 1991)

Η κυριότερη αιτία της εξάτμισης είναι η φωτιά  κάτω από το κατσαρολάκι

Η βαρύτητα είναι πιο δυνατή το Φθινόπωρο. Τότε βλέπουμε τα μήλα να πέφτουν ομαδικά

Το παιδί που οι γονείς του είναι από την Ύδρα, λέγεται Υδρογόνο

Η σοβιέτα είναι που φοράνε οι Ρωσίδες. Στη Σερβία φοράνε σερβιέτες.

Το νερό ανακατεύεται με όλα τα υγρά, εκτός από το αίμα. Υπάρχει και παροιμία γι' αυτό.
« Last Edit: 08 Mar, 2007, 12:52:06 by spiros »
Βασίλης Μπαμπούρης
meta|φραση School of Translation Studies


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73898
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
"Ο Ρωμύλος και η Ιουλιέτα βύζαξαν τη λύκαινα κι έφτιαξαν τη Ρώμη, αλλά οι γονείς τους δεν τον  ήθελαν
το γάμο και στο τέλος τους δηλητηρίασαν μαζί με το Σαίξπηρ"

Νίκο, είδες τι έπαθε ο Σέξπιρ έτσι που τον γράφανε παλιά;

Βασίλη, καταπληκτικά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ένα κι ένα.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)




banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Ένα κι ένα είναι. Δεν ξέρεις τι να πρωτοσχολιάσεις (προς το παρόν, περιμαζεύω τα άντερά μου...).

Έχω διαβάσει το μεγαλύτερο μέρος από τα δύο βιβλία των Μαρκόπουλων: (1) Είτε παίδες Ελλήνων, είτε παίδες βαρβάρων. Και τα δύο δε γίνεται! (2) Μα είναι δυνατόν;

Αναρωτιούμουν αν είναι πραγματικά όλα αυτά τα φοβερά ή φτιαχτά. Ωστόσο, τόση δημιουργική φαντασία, δεν μπορείς να τη βρεις στην ψύχρα.



Carolyn

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 133
    • Gender:Female
  • Sailing off into the sunset...
Πρέπει να ακούσετε τι μαργαριτάρια μας λένε στις εξετάσεις του Λόουερ. Είμαι εξετάστρια και μπορώ να πώ ότι πραγματικά είναι δήσκολο να μη ξεσπάσουμε στα γέλεια μπρωστά τούς κάποιες φωρές!

Πόσες φωρές έχω ακόυσει: "My dad is electronic"

Και μία κοπέλλα που το κομπιούτερ τις έχει: plicts and an othon.

I promise to write them down next time (next week).
Ah yes, and a kid in class who assured me he was carefulling!

And another who was telling the story (to an examiner) of his teacher who was mugged, but the gun turned out to be a monkey!
« Last Edit: 12 May, 2006, 22:55:41 by Carolyn »


Mushroom

  • Newbie
  • *
    • Posts: 80
    • Gender:Male
"Οι επτά σοφοί της αρχαίας Ελλάδος ήταν τέσσερις, εκ των οποίων τρεις οι σπουδαιότεροι: ο Θαλής και ο Μιλήσιος."

Από έκθεση με θέμα την παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου:
"Πέρασαν κανόνια, πέρασαν τανκς, πέρασαν χειροβομβίδες."

"Οι αρχηγοί συναντήθηκαν ούτω σώστε να συνάψουν ειρήνη."
Άγγελος Παπαδημητρίου


dinomachi

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 628
    • Gender:Female
  • The word is not enough...
"Όταν ο Οδυσσέας  γύρισε πίσω στην Ιθάκη, βρήκε τους είκοσι ανεμιστήρες και την Πηνελόπη να τους δουλεύει
στο φουλ."
(Από διαγώνισμα στην Ιστορία, γυμνάσιο της Κορινθίας, 1989)

Πράγματι, όλα "ένα κι ένα"!!!
Αλλά, αυτό το συγκεκριμένο μου φέρνει στο μυαλό τη γλώσσα, τη λανθάνουσα...
« Last Edit: 08 Mar, 2007, 12:55:50 by spiros »


diceman

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1328
    • Gender:Male
  • Talk less, say more.
Quote
Αλλά, αυτό το συγκεκριμένο μου φέρνει στο μυαλό τη γλώσσα, τη λανθάνουσα...

Είναι αυτό που λέμε Freudian slip: When you say one thing and you mean... your mother.
Βασίλης Μπαμπούρης
meta|φραση School of Translation Studies


tsioutsiou

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 583
Αυτή τη λίστα μαργαριταριών την τυπώνουμε και τη μοιράζουμε στο κυλικείο στην πρώτη κηδεία μακρινού μας.


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Αυτή τη λίστα μαργαριταριών την τυπώνουμε και τη μοιράζουμε στο κυλικείο στην πρώτη κηδεία μακρινού μας.

Κυλικείο είναι το μέρος όπου μαζεύονται συγγενείς και φίλοι μετά από μια κηδεία, διαβάζουν λίστα με μαργαριτάρια και γελούν κρατώντας την κυλιά τους.


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Με πήγες τώρα 35 χρόνια πίσω, π.Κ. (προ Κατερίνας), όπου μαθητής μου είχε μεταφράσει το "he was hit by a bullet", τον χτύπησε ένα ταυράκι!


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Από δακτυλογράφηση: "Ο Ναζί εγκληματίας..." λέω εγώ. "Ο να ζει εγκληματίας" γράφει η δακτυλογράφος!


user3

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 663
Στην προκήρυξη ενός διαγωνισμού, λεγόταν ότι η ανάθεση θα γίνει με βάση "πίνακες προμετρήσεων". Ως γνωστόν, το πλήκτρο Ρ είναι δίπλα στο Ε. Οπότε...
« Last Edit: 24 May, 2006, 17:15:22 by spiros »


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
"πίνακες προμετρήσεων".
Ως γνωστόν, το πλήκτρο Ρ είναι δίπλα στο Ε.

Από τα συντασσόμενα με "με το συμπάθιο". Αλλά προφανώς όλοι μας διορθώνουμε συχνά το "κάνω" μια κι ο τόνος είναι δίπλα στο Λ.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73898
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
"πίνακες προμετρήσεων".
Ως γνωστόν, το πλήκτρο Ρ είναι δίπλα στο Ε.

Από τα συντασσόμενα με "με το συμπάθιο". Αλλά προφανώς όλοι μας διορθώνουμε συχνά το "κάνω" μια κι ο τόνος είναι δίπλα στο Λ.

Ενίοτε και με το «μετά συγχωρήσεως». Το δεύτερο σύνηθες λάθος που αναφέρεις σίγουρα συντάσσεται με το «με το συμπάθιο», πάντως.:-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


 

Search Tools