Author Topic: Κάνει κρύο, καιρός για... σόμπα;  (Read 43248 times)

mariapar

• Hero Member
Re: Κάνει κρύο, καιρός για...σόμπα;
« Reply #15 on: 19 Dec, 2007, 15:31:24 »
Κι εγώ έλειπα τότε, πρέπει να ψάξω για το σχετικό νήμα για να δω πού βρίσκομαι...
One finger cannot lift a pebble (Native American proverb)

λinaπ

• Sr. Member
  • Love my dog, love me
« Reply #16 on: 20 Dec, 2007, 11:14:47 »
Βασίλη, συνάδελφος με πληροφορεί ότι μετά από πολλές (ακριβές) δοκιμές, έχει καταλήξει στη λύση της σόμπας αλογόνου.

Μου λέει ότι είναι πολύ αποτελεσματικές, οικονομικές στην αγορά τους (€15-20) και η χρήση τους σχεδόν δεν γίνεται αντιληπτή στο λογαριασμό ηλεκτρικού ρεύματος.

Βέβαια και γι' αυτές ισχύει ότι ζεσταίνουν ένα χώρο μόνο τη φορά.
Λίνα Παπαδοπούλου

zephyrous

• Hero Member
« Reply #17 on: 20 Dec, 2007, 13:19:39 »
οικονομικές στην αγορά τους (€15-20) και η χρήση τους σχεδόν δεν γίνεται αντιληπτή στο λογαριασμό ηλεκτρικού ρεύματος.

Όλα καλά μέχρι εδώ.

Βέβαια και γι' αυτές ισχύει ότι ζεσταίνουν ένα χώρο άτομο μόνο τη φορά.

Δυστυχώς, έτσι είναι.

Σουρπουίτσα

• Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • Whatevah...
« Reply #18 on: 20 Dec, 2007, 13:26:09 »
Βέβαια και γι' αυτές ισχύει ότι ζεσταίνουν ένα χώρο άτομο μόνο τη φορά.
Ε, άμα είναι έτσι, την κάνει και μια ατομική θερμοφόρα τη δουλειά. Θα είναι και φτηνότερη και κατανάλωση μηδέν.
Στο ίντερνετ όλα διίστανται.
W4tt4n4b3

paraskevi

• Sr. Member
« Reply #19 on: 20 Dec, 2007, 14:19:30 »
Βασίλη, απ' ό,τι θυμάμαι από τη σόμπα κηροζίνης που είχα κάποτε (αυτή η κυλινδρική δεν είναι, που το καύσιμο μπαίνει στην πλατιά βάση της;) δεν ζέσταινε ιδιαίτερα και μύριζε λίγο (αισθανόσουν ότι ήσουν κοντά σε αεροδρόμιο). Στο χώρο που καθόμαστε εμείς (δηλαδή σαλόνι) καίει διαρκώς μια σόμπα αλογόνου, η οποία δεν ανεβάζει ιδιαίτερα το λογαριασμό της ΔΕΗ και κάνει καλή δουλειά. Τις υπόλοιπες ώρες (2-3 περίπου την ημέρα) καίει το καλοριφέρ.
Never explain yourself to anyone. Because the person who likes you, doesn't need it, and the person who dislikes you, won't believe it.

mavrodon

• Hero Member
« Reply #20 on: 20 Dec, 2007, 14:34:04 »
Ε, άμα είναι έτσι, την κάνει και μια ατομική θερμοφόρα τη δουλειά. Θα είναι και φτηνότερη και κατανάλωση μηδέν.
Πολύ σωστά! Εγώ από εφέτος ζεσταίνω το διαμέρισμά μου με φυσικό αέριο και είμαι πολύ ευχαριστημένος (τουλάχιστον μέχρι να μου έλθει ο λογαριασμός). Μένουμε πάνω από πυλωτή και τα τελευταία 20 χρόνια παγώναμε λόγω του ότι το σπίτι ζεσταινόταν με ηλεκτρικά σώματα λαδιού και αιρκοντίσιον. Ο λογαριασμός της ΔΕΗ πολύ υψηλός. Νομίζω ότι η θέρμανση με σόμπα κηροζίνης είναι ανθυγιεινή λόγω των υπολειμμάτων καύσης. Όποτε μπήκα σε χώρο με αυτό το σύστημα θέρμανσης υπήρχε κάποια μυρωδιά. Φυσικό αέριο, λοιπόν για θέρμανση και ζεστό νερό!

Σουρπουίτσα

• Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • Whatevah...
« Reply #21 on: 20 Dec, 2007, 14:40:40 »
Εγώ βέβαια εννούσα κάτι τέτοιο: εξ ου και τα γκρι. :)

DiVx

• Sr. Member
Θέρμανση
« Reply #22 on: 12 Feb, 2008, 13:44:14 »
Καλημέρα σε όλους,

Χρειάζομαι τη συμβουλή σας.

Μετακομίζω σε σπίτι το οποίο δεν έχει θέρμανση, ούτε κεντρική, ούτε άλλου τύπου. Από μια άποψη, αυτό είναι καλό, καθώς γλιτώνω τα υπέρογκα κοινόχρηστα (βλ. πετρέλαιο - λείπω κι όλη μέρα απ' το σπίτι.)

Οπότε χρειάζομαι μια καλή λύση:

1. Σόμπα πετρελαίου τύπου Κηροζάν.
2. Ηλεκτρικά καλοριφέρ ή
3. Θερμοπομπούς (βλ. π.χ. http://www.thermansi.com/index.php?option=com_content&task=view&id=12&Itemid=27)

Air-condition αποκλείεται, γιατί το σιχαίνομαι.

Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία και κάτι να συστήσει; Προσανατολίζομαι προς τα ηλεκτρικά καλοριφέρ, γιατί ζεσταίνουν καλά τον χώρο, κι όταν ζεσταθούν κρατάνε... Το πολύ το ρεύμα το καίνε μέχρι να ζεσταθούν.

Ιδέες;

Thanks
Δημήτρης
« Last Edit: 13 Feb, 2008, 09:43:10 by Ambrose »

Αλ.

• Hero Member
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Re: Θέρμανση
« Reply #23 on: 12 Feb, 2008, 14:16:16 »
Αγαπητέ ambrose, ρίξε μια ματιά εδώ ->http://www.translatum.gr/forum/index.php/topic,14507.0.html
Μπορεί να βρεις κάτι χρήσιμο.
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||

DiVx

• Sr. Member
« Reply #24 on: 12 Feb, 2008, 15:50:12 »
Έχεις κανείς σας σόμπα κηροζίνης; Με ενδιαφέρει να μάθω αν έχει απόδοση (η σόμπα, όχι ο κάτοχος), αν έχει μειονεκτήματα η χρήση της κ.λπ. Έχουν μέση τιμή γύρω στα 200 ευρώ και φτάνουν άνετα ως τα 350, οπότε, δεν μπορεί, κάτι θα κάνουν.

Diceman,

επειδή το ζήτημα με απασχολεί κι εμένα, τελικά τι έκανες;

Βρήκες καμιά καλή λύση;

Δημήτρης

diceman

• Hero Member
  • Talk less, say more.
    • meta|φραση School of Translation Studies
« Reply #25 on: 12 Feb, 2008, 19:39:56 »
Δημήτρη,

Κατέληξα στη λύση των ηλεκτρικών καλοριφέρ (14 φέτες, περίπου 90 ευρώ).

Οι θερμάστρες κηροζίνης δείχνουν ωραίες, αλλά:
- απαιτούν συχνό αερισμό του χώρου
- δε ζεσταίνουν πάνω από έναν χώρο
- θέλουν κάθε τρεις και λίγο τρέξιμο στο βενζινάδικο για την προμήθεια της κηροζίνης (περίπου 8 ευρώ τα 6 λίτρα)
- αν ποτέ μπουκώσουν, σου μαυρίζουν το δωμάτιο.

Τα κλιματιστικά τα μισώ κι εγώ. Άσε που δε μεταφέρονται από χώρο σε χώρο.

Θερμοπομπούς δεν έχω δοκιμάσει. Κανείς άλλος έχει;
Βασίλης Μπαμπούρης
meta|φραση School of Translation Studies

F_idάνι

• Hero Member
« Reply #26 on: 12 Feb, 2008, 23:32:23 »
Για τους θερμοπομπούς έχω ακούσει τα καλύτερα. Από χρήστες, και όχι μόνο από πωλητές. Μεγαλύτερη απόδοση με λιγότερη κατανάλωση ρεύματος σε σχέση με τα ηλεκτρικά καλοριφέρ.
Βέβαια, όλοι τονίζουν το νυχτερινό ρεύμα, το οποίο, άμα το έχεις, καλώς. Άμα δεν το έχεις, δε γλιτώνεις, μεν, πολλά, αλλά και πάλι, οι θερμοπομποί φορτίζουν με το ρεύμα, δεν καίνε ρεύμα. Κάτι έχω ακούσει (δεν το έχω διασταυρώσει, όμως) για θερμοπομπούς-ή-κάτι-τέτοιο- με όψη πέτρας (επαναλαμβάνω, δεν το έχω διασταυρώσει) οι οποίοι ζεσταίνουν την πέτρα και αποδίδουν καλύτερα, συν το ότι είναι και όμορφοι.
Τα κλιματιστικά δεν τα σιχαίνομαι, κυρίως επειδή σε διαμέρισμα διαμπερές, με πλάκα πάνω, και μόνωση υποτυπώδη, έχω πρόβλημα ΚΑΙ με τη ζέστη.
Τα ξύλα/ τζάκια είναι καλή λύση, αλλά θέλουν κουβάλημα (στο ισόγειο δεν έχεις πρόβλημα) και λερώνουν (δεν εννοώ μόνο ίνες και φλοιούς. Τα ζουζούνια είναι χειρότερα). Αλλά είναι καλή λύση σε περίπτωση μπλάκ άουτ. Άσε που μαγειρεύεις κιόλας εκεί. Σαφώς καλύτερη επιλογή από το υγραέριο.
Για 45 m2 εγώ θα επέλεγα ηλεκτρικά καλοριφέρ ή ηλεκτρικές θερμάστρες με αντιστάσεις, σαν δεύτερη επιλογή (επειδή έχουν μικρότερη απόδοση και μεγαλύτερες φθορές). Αν, όμως, ήμουν σπίτι μόνο για δύο-τρεις ώρες την ημέρα και για ύπνο, μπορεί να διάλεγα τις αντιστάσεις. Ζεσταίνουν το χώρο δίπλα σου (έμφαση στο ''δίπλα σου'') πολύ γρήγορα, και πολύ γρήγορα, επίσης, η ζέστη εξαφανίζεται.
« Last Edit: 12 Feb, 2008, 23:35:10 by F_idάνι »

DiVx

• Sr. Member
« Reply #27 on: 13 Feb, 2008, 09:45:29 »
Thanks guys.

Προς το παρόν, λέω να βολευτώ με μια κηροζάν, όχι για άλλο λόγο αλλά επειδή υπάρχει μια διαθέσιμη και δεν θα χρειαστεί να αγοράσω και άλλωστε ο χειμώνας σχεδόν βγήκε... κι απ΄του χρόνου θερμοπομπούς/θερμοσυσσωρευτές.