Κατάλογος με γενετικά μεταλλαγμένα προϊόντα από την GREENPEACE

spiros · 16 · 23871

spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854569
    • Gender:Male
  • point d’amour
ΜΕΤΑΛΛΑΓΜΕΝΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ

Αλλαντικά :
ΑΝΑΝΙΑΔΗ

Γιαούρτια – Επιδόρπια:
Γιαούρτι After School Choco (ΦΑΓΕ)
FruYo γιαούρτι με δημητριακά (ΦΑΓΕ)
Nouvelle, (ΦΑΓΕ)
Caramele (ΦΑΓΕ)
Corn Flakes (Tasty)


Επεξεργασμένες ντομάτες:

Brava Ketchup (Med Foods)


Ζυμαρικά και σάλτσες ζυμαρικών:
La Mediterranea (Γιουριμάκ)
Pasta Italia (Γιουριμάκ)
Μάκβελ Ζυμαρικά (Γιουριμάκ)
Τορτελίνια (ΑΒΕΖ)

Σπορέλαια – Μαργαρίνες:
Corolla (Κορέ)
Standard Σπορέλαια (Standard)
Union Σογιέλαιο (Παπουτσάνης)
Εύα (Ελληνικές Δημιουργίες)
Μάνα Αραβοσιτέλαιο (Παπουτσάνης)
Μάνα Βαμβακέλαιο (Παπουτσάνης)
Σογιόλα (Κορέ)
Σορίνα (Ελληνικές Δημιουργίες)
Το Λαμπερό (μύλοι Σόγιας)
   
Σαλάτες – Σάλτσες – Σούπες:
17 Delicatessen Farma (Olympus Foods)
17 Delicatessen Mustard Sauce (Olympus Foods)
17 Delicatessen Μελιτζανοσαλάτα (Olympus Foods)
17 Delicatessen Ρώσικη Σαλάτα (Olympus Foods)
17 Delicatessen Τυροσαλάτα (Olympus Foods)
Brava Μουστάρδα (Med Foods)
Chef Grec Τυροσαλάτα (Κούτρας)
Chef Grec Ρώσικη Σαλάτα (Κούτρας)
Chef Grec Ταραμοσαλάτα (Κούτρας)
Chef Grec Τζατζίκι (Κούτρας)
Delicia Μουστάρδα (Med Foods)
BEM Μελιτζανοσαλάτα (BEM)
BEM Ρώσικη Σαλάτα (BEM)
BEM Ταραμοσαλάτα (BEM)
BEM Τζατζίκι (BEM)

Σοκολάτες – Καραμέλες:
Oscar Σοκολάτες (Oscar)

Παγωτά:
ΑΓΝΟ

Τσιπς – Σνακς:
Cheetos (Tasty)
Doritos (Tasty)
Φουντούνια (Tasty)
Lay ’s (Tasty)
Pitsinia (Tasty)
Ruffles (Tasty)
Tasty Snacks (Tasty)
Tsakiris Chips με αλάτι – πάπρικα (Τσακίρης)
Tsakiris Chips με αλάτι – ρίγανη (Τσακίρης)

Ψωμί – Φρυγανιές:
Ferro Κριτσίνια με σκόρδο (Αθ. Οικ. Αρτοποιία)
Ferro Κριτσίνια με σουσάμι (Αθ. Οικ. Αρτοποιία)

http://www.greenpeace.gr
« Last Edit: 04 Jun, 2008, 15:53:58 by spiros »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73949
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Γι' αυτό, παλικάρια μου, να τρώτε προϊόντα ΜΕΒΓΑΛ που δεν έχουν κανένα πρόβλημα.

Αντε, στηρίξτε και λίγο τον Μακεδονικό γίγαντα που παραμένει, επί του παρόντος, η μόνη ελληνική εταιρεία στο χώρο. Ελλάδα δεν είναι μόνον η Αθήνα.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854569
    • Gender:Male
  • point d’amour

wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73949
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Επί του προκειμένου, σε... γιαουρτώνει. :-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



eleftheria

  • IMAGINE...
  • Full Member
  • ***
    • Posts: 415
    • Gender:Female
Γι' αυτό, παλικάρια μου, να τρώτε προϊόντα ΜΕΒΓΑΛ που δεν έχουν κανένα πρόβλημα.

Αντε, στηρίξτε και λίγο τον Μακεδονικό γίγαντα που παραμένει, επί του παρόντος, η μόνη ελληνική εταιρεία στο χώρο. Ελλάδα δεν είναι μόνον η Αθήνα.

Βίκυ, εδώ σε βρίσκω αδιάβαστη.  Στον κατάλογο της GREENPEACE η ΜΕΒΓΑΛ ναι μεν ισχυρίζεται ότι δεν χρησιμοποιει μεταλλαγμένα αλλά δεν έχει δώσει επίσημα στοιχεία (είναι αν θυμάμαι στη γκρίζα ζώνη.  Η κόκκινη σημαίνει μακριά, και η πρασινη ελεύθερα)
Η μόνη γαλακτοβιομηχανία με πράσινη ένδειξη είναι η ΚΡΕΤΑΛΑΤ με κατσικίσιο γάλα το οποίο είναι νοστιμότατο.  Διαφήμιση δεν κάνω, αλλά επειδή κι εγώ τα ψάχνω αυτά μπήκα στο σαιτ της GREENPEACE και έριξα μια ματιά.

Ξέρει κανείς ποια καλλυντικά περιέχουν επικίνδυνες ουσίες;  Δεν είχα πάρει εφημερίδα τη μέρα που ανακοινώθηκαν.

Επίσης όποιος θέλει συνταγή για ψωμί, εδώ σε μένα.  Δύο χρόνια συμπληρώνω που κάνω ψωμί και του'χω πάρει τον αέρα.  Μέχρι και δικό μου προζυμάκι έφτιαξα.

Αν πεινάσω από μετάφραση, ξέρω τι θα κάνω.  Κι έχω κάνει κάτι μπράτσα, σκέτη πέτρα.
The poet is rather an old book
The poet is missing
The poet is a liar
The poet is you


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73949
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Μέχρις αποδείξεως του εναντίου, είναι αθώα (η ΜΕΒΓΑΛ εννοώ).

Δηλαδή, έτσι και μας βαρέσεις μπάτσο θα ξεχάσουμε τ' όνομά μας;
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


eleftheria

  • IMAGINE...
  • Full Member
  • ***
    • Posts: 415
    • Gender:Female
Δεν βαράω εγώ, τις μπουμπουνίζω λίγο.  Αλλά επειδή ο σύντροφός μου βαρέθηκε να τις τρώει αποφασίσαμε να πάρουμε σάκο του μποξ να ξεδίνουμε και οι τρεις μας.  Η κόρη μου είναι η Ζίνα η ίδια.  Αυτή πρέπει να φοβάται κανείς.  Ο Γαργαντούας στο θηλυκό.  Μια σύγχρονη Αμαζόνα!  Αριστερόχειρας μεν, με τέλειο δεξί ρεβέρ δε.
The poet is rather an old book
The poet is missing
The poet is a liar
The poet is you


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73949
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Δείξ' της κροσέ και άπερκατ να την παίρνουμε μαζί μας για μπράβο...
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Ο Κρητικός του φόρουμ χαιρετίζει τις προτιμήσεις της Ελευθερίας -- η οποία είναι αρκετά ψωμωμένη ώστε να ξέρει τι θα κάνει όταν θα πάψει να ψωμίζεται από τη μετάφραση. Ευχαριστούμε, Σπύρο, για την ενημέρωση, η λίστα θα προωθηθεί αρμοδίως.


chiara_1998

  • Newbie
  • *
    • Posts: 62
    • Gender:Female
ααααααααααααxxx!    8(   Mου αρέσουν τόσο πολύ τα Doritos...όχι ότι μου είναι έκπληξη αλλα απογοητεύτηκα.

Για να είμαι ειλικρινής μου φαίνεται μικρή η λίστα. Ειμαι σίγουρη οτι θα υπάρχουν πολλά περισσότερα και χειρότερα.
Learn something new every single day.


Natassa

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1313
Ελευθερία,

δες εδώ για τα καλλυντικά:

http://www.greenpeace.org/greece/137368/137396/138742

καθώς και για άλλα πολλά

κι εδώ

http://ta-nea.dolnet.gr/print_article.php?e=A&f=18163&m=N58&aa=1

Νατάσα
Οπωσδήποτε παράθυρο
Να βλέπω έξω, να χαμογελώ


valevi

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 502
    • Gender:Female
Επίσης όποιος θέλει συνταγή για ψωμί, εδώ σε μένα.  Δύο χρόνια συμπληρώνω που κάνω ψωμί και του'χω πάρει τον αέρα.  Μέχρι και δικό μου προζυμάκι έφτιαξα.

Στον ουρανό σε γύρευα στη γη σε βρήκα! Ζυμώνω μερικά χρόνια τώρα, με διάφορα αλεύρια που συνήθως παίρνω από μαγαζιά βιολογικών, αλλά ξέρεις ποιο ψωμί δεν μπορώ να φτιάξω; Αυτό το σκληρούτσικο, "πυκνό" και ξινό ψωμί που φτιάχνουν οι γιαγιάδες - άντε και καμιά καλή ταβέρνα σε βουνό. Καμιά ιδέα;

Επίσης, μια και βρήκαμε παπά να θάψουμε πέντ- έξι- μήπως έχεις ακούσει τον άρτο των Κυθήρων; Έχω ανοίξει και σχετικό νήμα στις συνταγές (συγνώμη αλλά δεν ξέρω πως να κάνω την παραπομπή) όπου μπορείς να δεις περίπου τα υλικά.



Natassa

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1313
Ζυμώνω μερικά χρόνια τώρα, με διάφορα αλεύρια που συνήθως παίρνω από μαγαζιά βιολογικών, αλλά ξέρεις ποιο ψωμί δεν μπορώ να φτιάξω; Αυτό το σκληρούτσικο, "πυκνό" και ξινό ψωμί που φτιάχνουν οι γιαγιάδες - άντε και καμιά καλή ταβέρνα σε βουνό. Καμιά ιδέα;

Η μια από τις γιαγιάδες μου το έφτιαχνε κι εξακολουθεί να το φτιάχνει αυτό το ψωμάκι. Ψημένο, δε, γλυκίζει λίγο. Θα της ζητήσω τη συνταγή και θα επιστρέψω να σου τη γράψω.
Οπωσδήποτε παράθυρο
Να βλέπω έξω, να χαμογελώ


valevi

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 502
    • Gender:Female
Η μια από τις γιαγιάδες μου το έφτιαχνε κι εξακολουθεί να το φτιάχνει αυτό το ψωμάκι. Ψημένο, δε, γλυκίζει λίγο. Θα της ζητήσω τη συνταγή και θα επιστρέψω να σου τη γράψω.

Θα περιμένω με τη σκάφη καθαρή και το νερό χλιαρό!!! Σ' ευχαριστώ.



kali

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 1
ΚΥΡΙΕΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΙ: 

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΩΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΤΕ ΑΜΕΣΩΣ ΤΗΝ ΔΙΑΔΟΣΗ ΤΗΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗΣ ΛΙΣΤΑΣ .
Η ΛΙΣΤΑ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΔΙΑΔΙΔΕΤΕ ΕΙΧΕ ΕΚΔΟΘΕΙ ΤΟΝ ΜΑΙΟ ΤΟΥ 2001 ΚΑΙ ΣΑΣ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΡΗ .

Η ΜΟΝΗ ΕΓΚΥΡΗ ΚΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΗ ΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥ ΟΔΗΓΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΩΝ ΤΗΣ GREENPEACE ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΤΑΛΛΑΓΜΕΝΑ ΤΡΟΦΙΜΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΓΟΡΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΤΗΣ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ WWW.GREENPEACE.GR

ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΣΑΣ ΑΥΤΗ ( ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΔΟΣΗ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΗΣ ΛΙΣΤΑΣ ) ΠΡΟΚΑΛΕΙΤΕ ΑΝΕΠΑΝΟΡΘΩΤΟ ΚΑΚΟ ΣΕ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΕΣ ΠΟΥ ΠΑΣΧΙΖΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΙΩΣΙΜΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ
ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΡΟΚΑΛΕΙΤΕ 
ΣΥΓΧΥΣΗ , ΆΓΧΟΣ , ΦΟΒΙΑ , ΤΑΡΑΧΗ , ΣΤΟΥΣ ΈΛΛΗΝΕΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ ΜΑΣ .
ΕΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΤΕ ΤΟ ΕΡΓΟ ΣΑΣ ΚΑΤΕΒΑΣΤΕ ΑΠΌ ΤΗΝ ΑΝΩΤΕΡΩ ΣΕΛΙΔΑ ΤΗΣ GREENPEACE ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΛΙΣΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΤΑΛΛΑΓΜΕΝΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ
ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ  ΣΤΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΠΑΛΙΡΡΟΙΑ
(( ΚΟΝΣΕΡΒΕΣ: ΠΑΛΙΡΡΟΙΑ ΒΟΔΙΝΟ ΜΕ ΑΡΑΚΑ (ΠΑΛΙΡΡΟΙΑ) ΠΑΛΙΡΡΟΙΑ ΓΙΓΑΝΤΕΣ ΓΙΑΧΝΙ (ΠΑΛΙΡΡΟΙΑ) ΠΑΛΙΡΡΟΙΑ ΝΤΟΛΜΑΔΑΚΙΑ ΓΙΑΛΑΝΤΖΙ (ΠΑΛΙΡΡΟΙΑ) ΠΑΛΙΡΡΟΙΑ ΣΠΕΤΖΟΦΑΙ (ΠΑΛΙΡΡΟΙΑ) ))
ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΧΟΥΝ ΑΦΑΙΡΕΘΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΚΟΚΚΙΝΑ ΤΗΣ  ΛΙΣΤΑΣ  ΑΠΟ ΤΟ 2001 ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΡΑΣΙΝΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ  (Π ν) ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΕ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ : ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΧΩΡΗΣΑΝ ΣΕ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΑΠΟ ΔΙΑΠΙΣΤΕΥΜΕΝΟΥΣ ΔΙΕΘΝΕΙΣ Η ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥΣ ΕΛΕΓΧΟΥ ΚΑΙ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΠΟΥ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΟΥΝ ΠΩΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΜΗ ΜΕΤΑΛΛΑΓΜΕΝΕΣ ΖΩΟΤΡΟΦΕΣ

ΑΝΑΦΟΡΙΚΑ ,
Η GREENPEACE ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΕ ΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΠΑΛΙΡΡΟΙΑ ΣΤΗΝ ΛΙΣΤΑ ΤΟΥ 2001 ΣΤΗΝ ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ  , ΛΟΓΟ ΑΜΕΛΕΙΑΣ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΠΑΛΙΡΡΟΙΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΣΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΠΟΥ ΤΗΣ ΕΙΧΕ ΖΗΤΗΘΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ GREENPEACE , Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΑΛΙΡΡΟΙΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΗΝ ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ  , ΘΕΩΡΗΣΕ ΧΡΟΝΟΒΟΡΟ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΣΤΗΝ GREENPEACE .
ΌΤΑΝ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΑΛΙΡΡΟΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΣΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΕΣΤΕΙΛΕ ΣΤΗΝ GREENPEACE ΟΛΑ ΤΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΩΤΙΚΑ ΠΟΥ ΤΗΣ ΖΗΤΗΘΗΚΑΝ , ΤΟΤΕ Η GREENPEACE ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ Η ΚΥΡΙΑ ΠΙΣΠΙΝΗ ΜΥΡΤΩ ( ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΤΗΣ ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΤΑΛΛΑΓΜΕΝΑ ) ΕΚΔΩΣΕ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ ( ΑΘΗΝΑΪΚΗ – ΒΡΑΔΙΝΗ – ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ ΚΤΛ ) ΠΟΥ ΑΠΟΔΕΣΜΕΥΕ  ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΑΛΙΡΡΟΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΚΚΙΝΗ ΛΙΣΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΤΟΠΟΘΕΤΟΥΣΕ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (Π ν) ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΕ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ : ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΧΩΡΗΣΑΝ ΣΕ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΑΠΟ ΔΙΑΠΙΣΤΕΥΜΕΝΟΥΣ ΔΙΕΘΝΕΙΣ Η ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥΣ ΕΛΕΓΧΟΥ ΚΑΙ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΠΟΥ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΟΥΝ ΠΩΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΜΗ ΜΕΤΑΛΛΑΓΜΕΝΕΣ ΖΩΟΤΡΟΦΕΣ   

ΕΛΛΗΝΙΔΕΣ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ
ΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΕΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΚΡΙΣΗ ΜΗΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΥΕΤΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΕ ΑΝΑΛΗΘΕΙΕΣ


ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΛΙΡΡΟΙΑ Α.Ε.
ΚΑΛΗ ΣΟΥΛΙΩΤΗ
ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ
ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ 80011737373

 



 

Search Tools