loofah → λούφα, ελίφι, ελίφιο, λίφι, λύφι, λούφφα

banned8 · 42 · 19852

banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
loofah, luffa → λούφα

Επειδή ανακάλυψα ότι δεν είναι τόσο γνωστή η λούφα (εκτός από την άλλη λούφα, της «λούφας και παραλλαγής»):

Η λέξη είναι αραβική και η επίσημη ονομασία του είναι Luffa aegyptiaca ή cylindrica. Οι Άγγλοι τη γράφουν loofah και οι Αμερικανοί luffa.

Είναι αγγούρι και δεν έχει σχέση με θαλάσσιους σπόγγους. Το αποξηραίνουν, το ξεκουκουτσίζουν και με την τραχιά του επιφάνεια είναι το καλύτερο για το τρίψιμο του σώματος. Μέχρι τα δεκαοχτώ μου, είχαμε δωρεάν «ελίφια» από τον κήπο του σπιτιού μου.

Έτσι τα λέγαμε στην Κρήτη (και στην Κύπρο ίσως), ενικός το ελίφι, αλλά στη Φυτολογία του Γεννάδιου βλέπω «επίσημη» ορθογραφία Ελλύφη η αιγυπτιακή. Μέσα στη μοναξιά του, όπως και ο Πάπυρος που τη θέλει «λούφφα».

Στις φωτογραφίες το αγγούρι και το τελικό προϊόν.


Περισσότερα: Luffa - Wikipedia, the free encyclopedia
« Last Edit: 08 Aug, 2014, 21:16:05 by wings »


paraskevi

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 703
    • Gender:Female
Στις συσκευασίες των σφουγγαριών που έχω σπίτι, το λένε "λύφι - γάντι για το μπάνιο - φυτικό προϊόν" ή  "φυτικό σφουγγάρι - λούφα". Πάντως εγώ πάντα λύφι το ήξερα (τώρα γράφεται με "υ" ή με "ι" δεν ξέρω. Υποθέτω με "ι" από το ελίφι που ανέφερες, Νίκο. Δεν ήξερα ότι είναι από αγγούρι!

Never explain yourself to anyone. Because the person who likes you, doesn't need it, and the person who dislikes you, won't believe it.



auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Δηλαδή να υποθέσω ότι κάποιος γύρισε χαράματα από την κραιπάλη, δεν τον έπαιρνε ο ύπνος και άρχισε να γράφει για αγγούρια;

Χαβ μέρσι ον μι
Nick Roussos


paraskevi

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 703
    • Gender:Female
Βρε Νίκο, μπορεί εκεί που πήγαν τα παιδιά μετά (διότι το διαλύσαμε κατά τη μία και κάτι από το "Βλάσση", κι εγώ γύρισα σπίτι, αλλά τους υπόλοιπους τους είδα ορεξάτους για μπαρότσαρκες) να είχαν μια συζήτηση για το σφουγγάρι, που να έμεινε σ' εκκρεμότητα...
Never explain yourself to anyone. Because the person who likes you, doesn't need it, and the person who dislikes you, won't believe it.



stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Δηλαδή να υποθέσω ότι κάποιος γύρισε χαράματα από την κραιπάλη, δεν τον έπαιρνε ο ύπνος και άρχισε να γράφει για αγγούρια;

Χαβ μέρσι ον μι

Όπως τα λέτε, ελεγκτά μου.
Η ζωή είναι ένα αγγούρι: άλλος το τρώει και ζορίζεται, κι άλλος το τρώει και δροσίζεται. (Όπως έλεγε ο θυμόσοφος παππούς μου.) Φαίνεται λοιπόν ότι κάποιοι το λούζονται κιόλας...


paraskevi

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 703
    • Gender:Female
Καλημέρα, Στάθη! Ο δικούς μου ο παππούς έλεγε: "Άλλος το τρώει σαλάτα, κι άλλος το τρώει στη μάπα"...
Never explain yourself to anyone. Because the person who likes you, doesn't need it, and the person who dislikes you, won't believe it.


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Καλημέρα, Στάθη! Ο δικούς μου ο παππούς έλεγε: "Άλλος το τρώει σαλάτα, κι άλλος το τρώει στη μάπα"...

Ο δικός μου ήταν πιο kinky. ;)


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Μα, τώρα πώς την έχετε δει τη δουλειά; Υπαινίσσεστε ότι όλοι οι παππούδες ασχολούνται μόνο με τ' αγγούρια και δη πρωινιάτικα; Βρε συ, οντίτορα, θα μας τρελάνουν τούτοι εδώ.:-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male

wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Αλεξάνδρα, είσαι off topic!
;)))

Συμφωνώ.:-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Μα off-topic είσαι γιατί ανέφερες τη μαμά σου. Εδώ μιλάμε για παππούδες!!!
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Ε, κυρά μοδερατόρισα, Γουίνγκς, να πετάξω κάναν Ματθαίο Γιαννούλη-Λευτέρη Βαζαίο να κάμωμεν κεφάλι;
Γιατί με τα αγγουροσφούγγαρα και τους κίνκυ παπούδες έχω αρχίσει να χάνω λίγο τον μπούσουλα!

Nick Roussos


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Κυρ-οντίτορα, κάνε ό,τι νομίζεις και λίγο θα 'ναι.:-)))

Εναλλακτικά μπορείς να τους βάλεις να πλένονται ολημερίς με κίνκι (ε)λίφια.:-)))
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


 

Search Tools