Τιμές δακτυλογράφησης (0,5-1,2 ευρώ ανά σελίδα 300 λέξεων περίπου | πολυτονικό περίπου 3 ευρώ)

mydaisy · 14 · 47500

mydaisy

  • Σιγά μωρέ παλιόκοσμε, που θα κάτσω να προγραμματίσω! Ν. Καρούζος
  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 109
    • Gender:Female
Καλησπέρα!
Ξέρω ότι δεν είναι ακριβώς αυτό το αντικείμενο του φόρουμ και η ερώτησή μου δεν αφορά μεταφραστική εργασία, αλλά εσάς ξέρω, εσάς εμπιστεύομαι. Να ρωτάω τώρα ξένον κόσμο;
Λοιπόν, μου πρότειναν μια έκτακτη συνεργασία για δακτυλογράφηση κειμένων σε πολυτονικό. Επειδή δεν έχω ξανακάνει ποτέ κάτι τέτοιο, δεν έχω ιδέα πόσα πρέπει να ζητήσω ανά σελίδα. Έχει δώσει ποτέ κάποιος από σας κείμενα για δακτυλογράφηση; Αξίζει τον κόπο να ασχοληθώ ή η δακτυλογράφηση πληρώνεται χειρότερα κι από τις μεταφράσεις;
« Last Edit: 03 May, 2010, 21:55:48 by spiros »
Life is not a spectator show. Να το βλέπω, να το θυμάμαι.


zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Για πολυτονικό, δεν πέφτεις σε καμία περίπτωση κάτω από τα 3 ευρώ/σελίδα.



mydaisy

  • Σιγά μωρέ παλιόκοσμε, που θα κάτσω να προγραμματίσω! Ν. Καρούζος
  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 109
    • Gender:Female
Για πολυτονικό, δεν πέφτεις σε καμία περίπτωση κάτω από τα 3 ευρώ/σελίδα.

Σελίδα εννοούμε στο word, με 2,5 εκ. περιθώρια, να υποθέσω;
Life is not a spectator show. Να το βλέπω, να το θυμάμαι.


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Στο πολυτονικό, (1) δακτυλογραφείς μονοτονικά, (2) το περνάς από τον πολυτονιστή (ή το στέλνεις να σου το περάσω) και (3) διορθώνεις τα λάθη του πολυτονιστή.



mydaisy

  • Σιγά μωρέ παλιόκοσμε, που θα κάτσω να προγραμματίσω! Ν. Καρούζος
  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 109
    • Gender:Female
Στο πολυτονικό, (1) δακτυλογραφείς μονοτονικά, (2) το περνάς από τον πολυτονιστή (ή το στέλνεις να σου το περάσω) και (3) διορθώνεις τα λάθη του πολυτονιστή.

Σοβαρά; Δε μπορείς να γράψεις απευθείας σε πολυτονικό; Επίσης, που θα βρω πολυτονιστή;
Life is not a spectator show. Να το βλέπω, να το θυμάμαι.


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Μπορείς να δακτυλογραφήσεις σε πολυτονικό (αλλιώς δεν θα μπορούσες να διορθώσεις), αλλά δεν είναι ό,τι το πιο παραγωγικό.
Όποιος δεν έχει πολυτονιστή, στέλνει το κείμενο σ' εμένα (δεύτερη επιλογή του δεύτερου βήματος). Ή τον αγοράζει εδώ:
http://www.magenta.gr/gr/mon2pol/gr_mon2pol_pro.htm


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Όποιος δεν έχει πολυτονιστή, στέλνει το κείμενο σ' εμένα (δεύτερη επιλογή του δεύτερου βήματος).

Εναλλακτικά, το στέλνει σ' εμένα (διπλή η δεύτερη επιλογή του δεύτερου βήματος).
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


mydaisy

  • Σιγά μωρέ παλιόκοσμε, που θα κάτσω να προγραμματίσω! Ν. Καρούζος
  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 109
    • Gender:Female
Εναλλακτικά, το στέλνει σ' εμένα (διπλή η δεύτερη επιλογή του δεύτερου βήματος).

Πολύ ευγενική η προσφορά και των δυο σας, αλλά μιλάμε για μεγάλο όγκο, όχι για 15-20 σελίδες. Επίσης, πώς θα μπορώ να διορθώνω αν δεν έχω πολυτονιστή;
Για τις τιμές συμφωνεί κανείς άλλος με το Γιάννη (Γιάννη δε σε λένε, zephyrous;);
« Last Edit: 09 Jun, 2007, 20:50:12 by mydaisy »
Life is not a spectator show. Να το βλέπω, να το θυμάμαι.


psifio

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 657
Εγώ που είχα κάνει μια δακτυλογράφηση πενήντα σελίδες το πάλαι ποτέ, χωρίς την υποχρέωση να διορθώσω τίποτα κι αν δεν καταλάβαινα να έγραφα ό,τι (νόμιζα ότι) έβλεπα, και πέντε μέρες για να το κάνω, είχα πάρει δύο ευρώ τη σελίδα (not bad για έξι ώρες δουλειά). Φαντάζομαι ότι εσύ θα πρέπει να ζητήσεις τουλάχιστον τα διπλά (αν όχι παραπάνω).


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Ξανά, να εξηγήσω:
Ο πολυτονιστής είναι το πρόγραμμα που σε απαλλάσσει από τα πρόσθετα χτυπήματα που συνεπάγεται το πολυτονικό (και τις γνώσεις, ακόμα κι όταν είναι άψογο το κείμενο που αντιγράφεις). Παίρνει το μονοτονικό κείμενο και αποδίδει πολυτονικό.
Ο χρήστης nickel ή wings, την ίδια δουλειά θα κάνει είτε πρόκειται για 15 είτε για 150 σελίδες.
Ύστερα όμως η χρήστης mydaisy παίρνει ένα πολυτονισμένο κείμενο και πρέπει να το ελέγξει για να είναι βέβαιη ότι δεν έχει κάνει πατάτες ο πολυτονιστής. Η διόρθωση γίνεται στο Word· δεν χρειάζεται πια ο πολυτονιστής.


mydaisy

  • Σιγά μωρέ παλιόκοσμε, που θα κάτσω να προγραμματίσω! Ν. Καρούζος
  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 109
    • Gender:Female
http://www.magenta.gr/gr/mon2pol/gr_mon2pol_pro.htm

...οι ρυθμίσεις τονισμού, ο τονισμός, η μετατροπές από και προς ...

Από την παραπάνω διεύθυνση. Σελίδα για πολυτονιστή κειμένου σε ελληνική γλώσσα, έχει τέτοιο λάθος!

Ίσως τελικά να δεχθώ την ευγενική προσφορά σας αρχικά, μέχρι να δω πώς θα πάνε τα πράγματα. Αν και έχω την εντύπωση ότι κάποια κείμενα θα είναι σε μονοτονικό με αρχαίζουσες εκφράσεις σε πολυτονικό, κάτι που περιπλέκει τα πράγματα. Σας ευχαριστώ πολύ πάντως, όλους σας.

Για μονοτονικό τι τιμές κυκλοφορούν;
« Last Edit: 12 Oct, 2012, 14:36:34 by wings »
Life is not a spectator show. Να το βλέπω, να το θυμάμαι.


Daria

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 4
    • Gender:Female
Γεια και χαρά!

Επαναφέρω το θέμα με την ελπίδα να με διαφωτίσετε, διότι είμαι καινούργια στο κουρμπέτι. Διάβασα ήδη το FAQ, αλλά επειδή τα posts είναι λίγο παλιά και μην ξέροντας εάν οι τιμές εξακολουθούν να είναι οι ίδιες, επαναφέρω το θέμα.
Μου ζητήθηκε να συνεργαστώ με ένα γραφείο για δακτυλογραφήση και επιμέλεια κειμένων. Μια γνωστή μου που συνεργάζεται με εκδοτικό οίκο μου είπε τα εξής:

0,003 ευρώ/λέξη για δακτυλογράφηση απλού και ευανάγνωστου κειμένου (τουτέστιν 0,75 ευρώ ανά σελίδα 250 λέξεων)
0,005 ευρώ/λέξη για δακτυλογράφηση δυσανάγνωστου κειμένου, βλ. ορνιθοσκαλίσματα (1,25 ευρώ/σελίδα)
40-60 ευρώ/16σέλιδο για την επιμέλεια (2,50-3,75 ευρώ/σελίδα)

Επίσης, διάβασα και τις τιμές του ΣΜΕΔ, οι οποίες δεν συνάδουν με τα προηγούμενα (π.χ. 80 ευρώ/16σέλιδο η επιμέλεια).

Γενικώς έχω εξαντλήσει την αναζήτηση στο διαδίκτυο όσον αφορά στις χρεώσεις...

Μήπως έχετε κάποια ιδέα για τις τιμές; Επίσης, στην τιμή της επιμέλειας συμπεριλαμβάνεται και η τιμή της δακτυλογράφησης;

Θα εκτιμούσα ιδιαιτέρως τη βοήθειά σας!

Ευχαριστώ πολύ!


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854548
    • Gender:Male
  • point d’amour

Daria

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 4
    • Gender:Female
Merci. Πήγα να το κάνω στην αρχή αλλά με φόβησε το μήνυμα, ότι το post είναι παλιό και καλύτερα να κάνω καινούργιο!


 

Search Tools