Απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης - όριο 5.000 ευρώ [μετονομάστηκε σε Τίτλος Κτήσης Υπηρεσιών]

diceman · 87 · 114868

auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Λοιπόν, στο θέμα μας:

Το φορολογικό τμήμα μεγάλης εταιρείας ελεγκτών αποφάνθηκε ότι το όριο έχει πάει στα €5.000 και είναι σωρευτικό. Δηλαδή, €5.000 από όλους.

Επίσης η διάταξη αυτή ΔΕΝ ισχύει αν υπάρχουν εισοδήματα από άλλες πηγές.
« Last Edit: 01 Mar, 2009, 05:23:22 by spiros »
Nick Roussos


Carolyn

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 133
    • Gender:Female
  • Sailing off into the sunset...
Λοιπόν, στο θέμα μας:

Το φορολογικό τμήμα μεγάλης εταιρείας ελεγκτών αποφάνθηκε ότι το όριο έχει πάει στα €5.000 και είναι σωρευτικό. Δηλαδή, €5.000 από όλους.

Επίσης η διάταξη αυτή ΔΕΝ ισχύει αν υπάρχουν εισοδήματα από άλλες πηγές.

Άρα, τι γίνεται όταν υπάρχουν εισοδήματα από άλλες πηγές;




k8oylos

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 6
Στην εφορία σήμερα ο υπάλληλος στο μητρώο μου είπε 4000, αλλά η προϊστάμενη είπε 5.



auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Είναι σίγουρο για τα 5000; Μόλις άλλαξα τον τίτλο του μηνύματος...

Για σίγουρο μου το είπαν. Τώρα, τι να πω;

Edit! Μόλις ανακάλυψα αυτό.

Δυστυχώς, φίλοι, αυτό που συμπεραίνω από το άρθρο είναι ότι το όριο είναι συγκεντρωτικό.

Quote
«Aνάσα» σε χιλιάδες ελεύθερους επαγγελματίες (αλλά και σε ορισμένες επιχειρήσεις) αναμένεται να δώσει η επικείμενη αύξηση κατά 25% του ορίου αμοιβής με απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης. Ειδικότερα, το υπουργείο Οικονομικών προτίθεται σύμφωνα με πληροφορίες να αυξήσει το εν λόγω όριο από τα 4.000 ευρώ που ισχύει σήμερα στα 5.000 ευρώ από 1ης Ιανουαρίου 2007.

Σημειώνεται ότι με βάση τη φορολογική νομοθεσία, την απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης εκδίδει πάντοτε ο λήπτης των υπηρεσιών (και όχι εκείνος ο οποίος τις παρέχει, όπως συμβαίνει με τα προβλεπόμενα από τον Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων φορολογικά στοιχεία) ενώ η δυνατότητα αυτή παρέχεται στην περίπτωση εκείνη κατά την οποία ο παρέχων τις υπηρεσίες δεν είναι υποχρεωμένος από τις ισχύουσες διατάξεις να εκδίδει φορολογικά στοιχεία. Πάντως, το εισόδημα που αποκτάται από αποδείξεις επαγγελματικής δαπάνης θεωρείται σε κάθε περίπτωση εισόδημα από ελευθέρια επαγγέλματα.

Oπως αναφέρουν εξάλλου αρμόδιοι, εκτός από τους ελεύθερους επαγγελματίες, η αύξηση του ορίου εξυπηρετεί και πολλές επιχειρήσεις που λαμβάνουν υπηρεσίες καθώς αποφεύγουν σε κάποιες περιπτώσεις την επιβάρυνση που θα συνεπαγόταν η υπαγωγή του επαγγελματία σε καταστάσεις μισθοδοσίας της επιχείρησης.

Η αύξηση του παραπάνω ορίου θα ενταχθεί στο όλο πλαίσιο της φορολογικής μεταρρύθμισης, η οποία θα περιέχεται σε μορφή νομοσχεδίου που θα δημοσιοποιηθεί πιθανότατα την τελευταία εβδομάδα του Νοεμβρίου.
« Last Edit: 02 Mar, 2007, 12:31:11 by spiros »
Nick Roussos


apd

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 5
Ως προς το όριο του ποσού:

Αναπροσαρμόστηκε στις 5.000Ε με το νόμο 3522, άρθρο 27, παρ. 6 (ΦΕΚ 277, 22-12-06), τροποποίηση του 186/1992 (ΦΕΚ 84 Α').



kat of cicero

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 415
    • Gender:Female
5000 ευρώ. Ρώτησα κι εγώ τον λογιστή στην αρχή του έτους.
Και συνολικά από όλες τις εταιρείες με τις οποίες συνεργαζόμαστε (όχι 5 χιλιαρικάκια από τον καθένα).
In and Above (Don't try this at home!)


ragnaroc

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 149
Στη περίπτωση που συνεργάστεις με γραφείο του εξωτερικού και δεν μπορείς να κόψεις δελτίο παροχής υπηρεσιών, μπορείς να ζητήσεις και από αυτούς απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης;


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854546
    • Gender:Male
  • point d’amour
Όχι. Δεν υφίσταται κάτι τέτοιο. Επίσης, για την Αμερική δεν υπάρχει πρόβλημα, μόνο κάποια ευρωπαϊκά γραφεία μπορεί να ζητήσουν κάποιου είδους παραστατικό.


ragnaroc

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 149
Εμένα μου ζήτησαν μια επίσημη απόδειξη από ένα γραφείο στη Γερμανία και τώρα σκέφτομαι πως θα εξηγήσω την όλη κατάσταση καθώς δε το διευκρίνησα από την αρχή ότι δε κόβω αποδείξεις!


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854546
    • Gender:Male
  • point d’amour
Ε ναι, έχεις θέμα. Ίσως θα μπορούσες να ζητήσεις από κάποιο φίλο να σε συνδράμει ο οποίος να μπορεί να κόβει αποδείξεις.


shiba

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 7
Αγαπητοί φίλοι,

Ήθελα να κάνω μία ερώτηση διότι βρίσκομαι σε σύγχυση και δεν μπορώ να βρω μία απάντηση: ήμουν αρκετά χρόνια με απόδειξη δαπανών (ήμουν ασφαλισμένη και στο ΙΚΑ) απλά φέτος φίλη μεταφράστρια μου συνέστησε να προχωρήσω σε έκδοση δελτίου παροχής υπηρεσιών και να εγγραφώ στο ΤΕΒΕ. Μάλλον δεν είχα και άλλη επιλογή αφού ξεπερνούσαν το ποσό των 4.400 οι εισφορές μου από έναν εκδοτικό οίκο. Σκέφτομαι, όμως, τώρα να βγω από το ΤΕΒΕ και να επανέλθω στο πρότερο σύστημα με την απόδειξη δαπανών... Είναι δυνατό κάτι τέτοιο; Ξέρω ότι παλιά ήταν, αλλά επειδή όλα αλλάζουν ήθελα να ρωτήσω αν εξακολουθεί να ισχύει....

Ευχαριστώ από καρδιάς
« Last Edit: 25 Feb, 2009, 16:17:06 by wings »


shiba

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 7
https://www.translatum.gr/forum/index.php?topic=187.0

Σας ευχαριστώ πολύ, είχε τύχει να διαβάσω το συγκεκριμένο thread, ωστόσο, πάλι δεν καταλαβαίνω (γενικά με τα λογιστικά είμαι ένα χάλι και μισό) αν θα μπορούσα να επιστρέψω στο αρχικό σύστημα της απόδειξης δαπανών αν διακόψω με το ΤΕΒΕ.



spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854546
    • Gender:Male
  • point d’amour
Ναι, μπορείς, πρέπει απλά να κάνεις λήξη επαγγέλματος στην εφορία και να το κοινοποιήσεις και στο ΤΕΒΕ.


 

Search Tools