Απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης - όριο 5.000 ευρώ [μετονομάστηκε σε Τίτλος Κτήσης Υπηρεσιών]

diceman · 87 · 114877

katiavh

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 1
Καλημέρα σε όλους!
Μόλις έκανα εγγραφή στο φόρουμ, έχω όμως κατά καιρούς παρακολουθήσει διάφορες συζητήσεις εδώ. Μεταφράζω εδώ και περίπου 12 χρόνια, περισσότερο γιατί η μετάφραση είναι το "αλκοολίκι" μου (μην παρεξηγηθώ, εννοώ ότι στην ουσία δεν μου αποδίδει, ο κύκλος εργασιών είναι μικρός, αλλά είναι αυτό που με γεμίζει και με ενδιαφέρει). Σε μια προσπάθεια να ασχοληθώ περισσότερο (ωραίο καιρό διάλεξα!), από πέρυσι μεταφράζω για ένα μικρό εκδοτικό οίκο, ζητώντας Απόδειξη δαπανών (που κάποιες φορές απέφυγαν να μου κόψουν), μιας που δε συμφέρει να έχω Δ.Π.Υ.  Γνωρίζετε αν ισχύει ακόμη το όριο των 5.000 ευρώ;; Η λογίστρια του εκδοτικού μου είπε ότι είναι 4.500 ευρώ τώρα.  Επίσης άκουσα ότι από το 2010, θα πρέπει όλοι όσοι ασκούν ελεύθερο επάγγελμα, ασχέτως κλάδου, να κόβουν ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ πλέον Δ.Π.Υ.  Γνωρίζετε αν ισχύει κάτι τέτοιο;; Δηλαδή, θα ισχύει το σύστημα των Αποδείξεων Επαγγελματικής Δαπάνης ή άλλαξε πιά;
Ευχαριστώ πολύ για τη φιλοξενία και το χρόνο σας,

Κάτια


virginoula

  • Newbie
  • *
    • Posts: 55
    • Gender:Female
βουφφφφ δεν έχω καταλάβει τίποτα από το ελληνικό σύστημα! Να ρωτήσω κάτι; όταν παίρνεις τόσα λίγα λεφτά το χρόνο, δεν υπάρχει τρόπος κανένας να κόψεις εσύ (όχι το γραφείο) κάτι σαν απόδειξη χωρίς να μπλέξεις με ΟΑΕΕ, εφορία κλπ.;;;
Homo sum, nihil humanii a me alienum puto



mrxathens

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 1
Αποδειξεις Επαγγελματικων δαπανων

Ξερετε αν για περυσι (2009) το οριο τους ειναι 6.000 ευρω που τα δηλωνουμε φετος?
Τι γινεται με το ΤΕΒΕ αν συνταξιουχος του ΙΚΑ εχει πανω απο 6.000 αποδειξεις δαπανων...απαλλασεται
απο τιποτα αν εκδωσει ΑΠΥ?? Οφειλει να γραφτει στο ΤΕΒΕ??


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Απ' όσο γνωρίζω, για να εκδώσει ΑΠΥ θέλει ΟΑΕΕ (ΤΕΒΕ). Δηλαδή κάνει έναρξη ατομικής επιχείρησης. Που σημαίνει ότι, αν δεν απατώμαι, υφίσταται (τουλάχιστον) κάποια περικοπή της σύνταξής του. Με το νέο ασφαλιστικό που ετοιμάζεται κάτι άκουσα και περί αναστολής της σύνταξης. Άρα, δεν βλέπω ουσιαστικά να απαλλάσεται από τίποτα.
Nick Roussos



Chryspa

  • Newbie
  • *
    • Posts: 13
καλησπέρα σας,

δουλεύω ως μεταφράστρια (μερική απασχόληση) για συγκεκριμένες εκδόσεις εδώ και 2-3 χρόνια.
Μιας και ο όγκος της δουλειάς ήταν περιορισμένος, πληρωνόμουν με Απόδειξη Επιχειρηματικής Δαπάνης. Μόλις με ενημέρωσαν όμως ότι το κράτος κατήργησε τελείως αυτή τη δυνατότητα. Μήπως γνωρίζετε κάτι παραπάνω;
Πραγματικά δεν ξέρω αν με συμφέρει να ανοίξω βιβλία για 4000 - 5000 ευρώ το χρόνο!

Ευχαριστώ!



Chryspa

  • Newbie
  • *
    • Posts: 13
Δεν το έχω δει ακόμα με τα μάτια μου. Ενημερώθηκα από το λογιστήριο των εκδόσεων με τις οποίες συνεργάζομαι πως παρέλαβαν μία νέα εγκύκλιο που καταργεί αυτή τη δυνατότητα ακόμα και για ανέργους ή Δ/Υ.

Μου φαίνεται περίεργο και για αυτό το ψάχνω λίγο παραπάνω!


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Ναι, διότι δεν βλέπω κάποια σχετική ανακοίνωση στο Διαδίκτυο... αν όντως συμβαίνει αυτό τότε είναι μεγάλο πλήγμα για τους υποαπασχολούμενους...


marianna_k

  • Newbie
  • *
    • Posts: 52
Καλημέρα, μήπως έχουμε κάποια νεώτερη ενημέρωση για το θέμα των αποδείξεων δαπάνης;

Μία συνάδελφος μου είπε ότι ο εκδοτικός που συνεργάζεται την ενημέρωσε ότι πρέπει να κάνει έναρξη επαγγέλματος για να την πληρώσουν γιατί οι αποδείξεις δαπάνης καταργήθηκαν, αλλά ο λογιστής μου μου είπε πως κάτι τέτοιο δεν ισχύει.

Τελικά, μήπως ξέρουμε τι γίνεται;


Chryspa

  • Newbie
  • *
    • Posts: 13
Οι εταιρίες το εφαρμόζουν και οι λογιστές δεν ξέρουν τίποτα (ακόμα).
Καλά μας κουράγια, εγώ ετοιμάζομαι για έναρξη.


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour

Chryspa

  • Newbie
  • *
    • Posts: 13
Η εταιρία με την οποία συνεργάζομαι λέει πως παρέλαβαν σχετική εγκύκλιο.
Δεν θέλω να πιέσω τα πράγματα τόσο ώστε να τους τη ζητήσω γραπτώς αφού δεν έχω άλλο πελάτη προς το παρόν.
Που πρέπει να απευθυνθούμε όμως;


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Μπορείς να τους ζητήσεις να σου την κοινοποιήσουν διότι ενδιαφέρεται ένας συνάδελφος. Πάλι, η εγκύκλιος δεν είναι δυνατόν να είναι μυστική. Πού πρέπει να απευθυνθείς; Στην εφορία σου/ΚΕΠ.


George_1976

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 1
Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα,

Είμαι καινούργιος στο φόρουμ και έχω βοηθηθεί πολύ ως τώρα. θα ήθελα να καταθέσω μια ερώτηση και θα εκτιμούσα πάρα πολύ μια απάντηση από κάποιον που γνωρίζει σχετικά.

Ξεκίνησα φέτος να εργάζομαι ως εξωτερικός συνεργάτης και λόγω περιορισμένου έργου αλλά και γιατί έχω εργασία μερικής απασχόλησης με ΙΚΑ δε χρειάστηκε να κάνω έναρξη επαγγέλματος και να έχω μπλοκάκι.

Τώρα όμως μου έχει ανατεθεί ένα έργο από το Πανεπιστήμιο με την κύρια ιδιότητά μου (Χημικός) και μου ζητάνε ΟΑΕΕ. Σημειωτέον, ότι έχω ήδη πάρει χρήματα από την εταιρεία χωρίς μπλοκάκι δηλώνοντας τους τα παραπάνω.

Τι μπορώ να κάνω; Κάθε άποψη ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ πολύ

Γιώργος



 

Search Tools