Χρέωση για δακτυλογράφηση, επιμέλεια και μετάφραση

Katerina Ro

• Jr. Member
  • **
  • Truth to life, invisible on lies
Καλησπέρα σας,

Ένας γνωστός μου ο οποίος ζει στο εξωτερικό (είναι Έλληνας) γράφει τα απομνημονεύματά του στα ελληνικά και θέλει να μάθει τιμή για δακτυλογράφηση (εννοείται ότι θα γίνει διόρθωση συντακτικών/ γραμματικών λαθών στα ελληνικά) & μετάφραση στα αγγλικά. Περίπου 400- 500 σελίδες δακτυλογραφημένες υπολογίζω. Ο ίδιος δεν έχει ολοκληρώσει τη συγγραφή ακόμη. Τι τιμές θα προτείνατε; Δεν έχω ιδέα, καθώς δεν είναι μόνο η μετάφραση, αλλά κ η επιμέλεια του κειμένου στα ελληνικά, η δακτυλογράφησή του... μιας και τα γράφει στο χέρι...

Ευχαριστώ πολύ,
Κατερίνα
« Last Edit: 03 May, 2010, 22:14:49 by spiros »
Always and forever, whatever, whenever, wherever, whoever...

Frederique

• Hero Member
  • Creative, Hardworking and Able!
Καλησπέρα Κατερίνα.

Ρίξε μια ματιά εδώ.

Έχε υπόψη σου ότι μια σελίδα είναι/θεωρείται περίπου 250 λέξεις.
Έχω κάνει και εγώ παρόμοια εργασία. Θυμάμαι ότι είχαμε υπολογίσει μια συνολική τιμή για όλο το έργο. Και φυσικά είχα ζητήσει προκαταβολή την οποία και είχα λάβει. Αλλά το είχαμε κάνει σε δύο φάσεις: Πρώτα την δακτυλογράφηση (απλή αντιγραφή δηλαδή) για να δούμε πόσες λέξεις βγαίνει... και μετά προβήκαμε σε επιμέλεια του κειμένου για να καταλήξουμε και στην μετάφρασή του.
Communicate. Explore potentials. Find solutions.

Katerina Ro

• Jr. Member
  • **
Δηλ. αν κατάλαβα καλά η δακτυλογράφηση με την επιμέλεια του κειμένου στα ελληνικά (διορθώσεις σύνταξη/ γραμματική, γιατί ο πελάτης έχει τελειώσει δημοτικό πριν  χρόνια) κυμαίνεται στα 2-3 Ευρώ η σελίδα; Και η χρέωση της μετάφρασης στα ελληνικά γίνεται ανά σελίδα ή ανά 16σέλιδο; Έχω μπερδευτεί παντελώς. Ισχύει, όπως άκουσα, η τιμή 75- 110 Ευρώ ανά 16σέλιδο; Δε θα ήθελα να προτείνω ένα ποσό υπερβολικά μεγάλο ή υπερβολικά μικρό...

Ευχαριστώ και πάλι,

Καλό βράδυ
Κατερίνα

Katerina Ro

• Jr. Member
  • **
Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Θα προσπαθήσω να βγάλω μια άκρη...

Καλή σας μέρα,
Κατερίνα

Search Tools