Paspartu

athenakr · 23 · 27505

Dimi

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 403
Όντως, είναι ΟΚ το μέγεθος.


sososgr

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 10
Τα δικά μου ήταν ιατρικά γύρω στις 400 λέξεις το καθένα...αλλά όπως είπα μου παραδόθηκαν Μ.Πέμπτη με deadline Δευτέρα του Πάσχα. Με βάση την συμπεριφορά του γραφείου το μόνο συμπέρασμα που βγάζω είναι αυτό που είπα παραπάνω. Ακόμη και αν κάποιος δεν έχει μείνει ικανοποιημένος από την ποιότητα της μετάφρασης για τον άλφα η βήτα λόγο στέλνει ένα τυπικό απαντητικό μήνυμα. Μου είχε τύχει κάτι αντίστοιχο με το intertranslations γιατί σε ένα είδος δεν τους φάνηκε ικανοποιήτικο το στυλ μου, αλλά ήταν ευγενέστατοι και με πήραν τηλ για να ξεκαθαρίσουμε πως μπορούμε να συνεργαστούμε. Όσον αφορά το paspartu  στην χειρότερη είναι παγαπόντηδες και στην καλύτερη απλά  ανάγωγοι.

Νίκος Ασήμενιος



sososgr

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 10
Yπόψην επίοης οτι τα δείγματα μου στάλθηκαν ξεκάρφωτα μετά από δυο μήνες αφότου τους είχα στείλει το βιογραφικό μου.Τυχαίο; δεν νομίζω!!!


paspartu

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 3
Η μέχρι τώρα πορεία και η θέση της Paspartu αποδεικνύουν την εμπιστοσύνη που της δείχνουν τόσο οι πελάτες όσο και οι μεταφραστές-προμηθευτές της.

Αν η κυρία Σταφυλιά,με την οποία δεν έχουμε συνεργαστεί ποτέ και ούτε καν γνωρίζουμε, έχει να μας αναφέρει συγκεκριμένα ονόματα από τον “αριθμό ατόμων” που υπερασπίζεται και  τα “χ χιλιάδες χρήματα” ας το κάνει.
Αν όχι, μπορεί ο καθένας να αντιληφθεί τη σκοπιμότητα της δημοσίευσής της,όπως και την έλλειψη βαρύτητας και σοβαρότητας στα όσα αναφέρει.

Ο κύριος Ασημένιος γνωρίζει πολύ καλά γιατί δεν προχωρήσαμε oυδέποτε σε συνεργασία από τον Απρίλιο του 2008 που μας είχε στείλει τα δείγματα.Τα δύο δείγματα αυτά,332 και 409 λέξεων είναι και η μέχρι τώρα προσωπική εμπειρία του.

Σε κάθε περίπτωση,η εταιρεία μας επιφυλάσσεται κάθε νομίμου δικαιώματός της απέναντι σε οποιαδήποτε αναληθή κατηγορία,απρεπή χαρακτηρισμό ή και συκοφαντική δυσφήμιση.
« Last Edit: 16 Jul, 2010, 18:30:27 by paspartu »



Princessa

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 580
    • Gender:Female
Έλαβα σήμερα την απάντηση σε σχέση με τα δείγματα για τα κοινοτικά κείμενα και ήταν αρνητική. Ωστόσο θα ήθελα να επισημάνω ότι το e-mail περιείχε πληροφορίες αξιολόγησης απέναντι στις οποίες δεν έχω καμία αντίρρηση ή ένσταση, καθώς, ενώ έχω εμπειρία σε οικονομικά-χρηματοοικονομικά κείμενα, έχω ελάχιστη στα κοινοτικά. Το μόνο πράγμα που μπορώ να πω για την συγκεκριμένη εταιρεία είναι ότι, βάσει της δικής μου εμπειρίας και αλληλογραφίας μαζί τους, διέκρινα ευγένεια, επαγγελματισμό, προθυμία για διευκρινίσεις και πνεύμα συνεργασίας. Μπορεί να συνεργαστούμε σε κείμενα άλλου περιεχομένου, μπορεί και όχι, αλλά δεν έχω να τους προσάψω τίποτα. Μακάρι και άλλα γραφεία στα οποία έχω στείλει δείγματα και/ή βιογραφικό να είχαν μπει στον κόπο να μου στείλουν ένα e-mail έστω και αρνητικό. Γνώριζα την εταιρεία από πριν (εξ ονόματος μόνο) και πέρα από χθες στο συγκεκριμένο νήμα δεν είχα ακούσει κάτι αρνητικό. Από τη δική μου πλευρά, ωστόσο, υπάρχουν μόνο θετικά συναισθήματα.

Άννα Πριγκιπάκη
« Last Edit: 15 Jul, 2010, 15:04:48 by wings »


sososgr

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 10
Από που συμπεραίνετε οτι γνωρίζω τους λόγους της μη συνεργασίας μας, μια που δεν μπήκατε καν στον κόπο να στείλετε ένα απαντητικό email? Σας προκαλώ να  αποδείξετε το αντίθετο.


sososgr

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 10
Θα ήθελα να ενημερώσω την κοινότητα οτι σήμερα  έλαβα ένα τηλεφώνημα από το εν λόγω μεταφραστικό γραφείο. Στην αρχή μίλησα με την κ.Κυρίτση η οποία καθόλα ευγενής, προσπάθησε να δικαιολογήσει γεγονότα για τα οποία δεν φέρει καμία ευθύνη, προσπάθοντας να με πείσει οτι αν ένας συνεργάτης δεν φερθεί σωστά, δεν είναι σωστό να αντανακλά σε όλη την εταιρεία και κατόπιν με παρέπεμψε στον ιδιοκτήτη του μεταφραστικού γραφείου. Κατανοώ την δυσχερή θέση που τον έφερε ο συνεργάτης του, αλλά συγκεκαλυμμένες απειλές του τύπου: " αν δεν αποσύρετε τα σχολιά σας, από εκεί και πέρα θα επιληφθούν άλλοι", δεν νομίζω οτι είναι προς την σωστή κατεύθυνση. Μπορώ να κατανοήσω οτι έγινε ένα λάθος ή μια παράλειψη αλλά περιμένω αυτό να αναγνωριστεί δημόσια ωστέ να αναθεώρησω την άποψη μου για την εταιρεία paspartu. Επίσης καλό θα ήταν ακόμη όταν απαντάει κάποιος εκ μέρους της εταιρείας να υπάρχει το ονοματεπώνυμο του, καθώς σήμερα αδυνατούσαν να μου πουν ποιος εκφράζει την θέση της εταιρείας στο fοrum. Τουλάχιστο οι απόψεις που ακούγονται εδώ μέσα,σίγουρα επιδρούν προς το θετικότερο και λειτουργούν ως ερέθισμα προς βελτίωση.


elmak

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 519
    • Gender:Female
  • Eleni Makantani
Καλημέρα σας,

Συνεργάζομαι με την Paspartu από τότε που ιδρύθηκε (πρέπει να είναι 9 χρόνια τώρα). Είμαι ευχαριστημένη από τις επαφές με τους ΡΜ, από τη ροή και το είδος της εργασίας, από τη συνέπεια στις πληρωμές και από ένα γενικότερο κλίμα φιλικής αντιμετώπισης και συνεννόησης.

Ελένη Μακαντάνη


 

Search Tools