Η Βαλεντίνη στη Θεσσαλονίκη ... Μάρτιος 2008

vmelas · 31 · 10504

banned

• Sr. Member
Oμιλεί ο άλλος απών από την υποδοχή της Βαλεντίνης. Μάρτυς μου ο Αλλάχ, είμαι αθώος. Εγώ περίμενα πως και πως μήνυμα από το ξωτικό για να ξεκινήσω κι εκείνο είχε βουβαθεί (για πρώτη και, φευ, τελευταία φορά στη ζωή του). Ξύπνησε αργά, πολύ αργά, πάρα πολύ αργά. Κι όταν ξύπνησε, θυμήθηκε τα φορτηγατζίδικα και τα λιμανίσια του και ... πού με πονάει και πού με σφάζει. Δεν πειράζει, ο αθώος πάντα την πληρώνει (αναστεναγμός και δάκρυ).

Βαλεντίνη μου, επιφυλάσσομαι για την επόμενη φορά. Να πάμε βόλτα στην παραλία και να καθίσουμε μαζί σε άτρωτο παγκάκι. Ρομαντικά, το ηλιοβασίλεμα της Θεσσαλονίκης. Να μου διαβάσεις τα ποιήματά σου και να σου διαβάσω τα δικά μου. Θα έχω μαζί μου και την τούρτα βύσινο που φτιάχνει το ζαχαροπλαστείο της γειτονιάς μου. Φοβερή, δεν θα αντέξεις με τίποτα να πεις, «ας μένει το βύσινο».

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Δεν τρώει γλυκά η Βαλ. Άμα σου πω ποιο θεώρησε ότι ήταν το γλυκό της στον Κουφό, θα τρελαθείς.

Ανάστο, κατάλαβες από πού θα βλέπω; Από το μπαλκόνι μου, φυσικά.

Ωχ, θ' αναστενάξουν τα παγκάκια από τα ποιήματα.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)

banned

• Sr. Member
H Bαλεντίνη θα διαβάζει αγγλικά ποιήματα κι εγώ θα διαβάζω ελληνικά. Μετά θα διαβάσουμε ελληνοαγγλικά. Μετά θα φάμε αλμυρά και θα ξαναδιαβάσουμε. Να σκάσουν όλοι οι αναγνώστες της ανθολογίας από τη ζήλεια τους. Αν επιδείξει καλή διαγωγή, μπορεί να είναι από κοντά και η ... ανθολόγα.

Απαραίτητη θεωρώ την ηδύτριχη παρουσία της Μάγιας (στην αγκαλιά μου). 

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Προτιμώ να σας βλέπω από μακριά έως καθόλου.

λinaπ

• Sr. Member
  • Love my dog, love me
Και γιατί, παρακαλώ; Πετάχτηκα κι εγώ, τώρα
Λίνα Παπαδοπούλου

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Γιατί θα είναι ανοσιούργημα να μαγαρίσουν τα φαγιά με συνδυασμό ελληνικής και αγγλικής ποίησης. Και τι τους φταίνε τα παγκάκια; Έχεις δει Βαλεντίνη να κατρακυλάει στα τσιμέντα, στα πλακάκια της παραλίας μας και να τους κάνει γούβες;

banned

• Sr. Member
Πω, πω, ζουλιάρα !!! Καλέ συ, πρώτα πρώτα, εγώ είμαι ανατολίτης. Από Σμύρνη μεριά καταγωγή. Μ' αρέσει να έχει η γυναίκα το κάτι τις της. Τα κάλη της, τα πλούτη της. Κι όχι αέρινη οπτασία φεγγαροχτυπημένη. Κι ύστερα, η ελληνική ποίηση κάνει ωραία αντίθεση με την αγγλική, όπως κόκκινη γραβάτα σε γκρί κοστούμι.

Λοιπόν, εσύ θα φτερουγίζεις στην ανθολογία κι εμείς θα πάρουμε τα ταψιά μας και τα χαρτιά μας, θα παραγγείλουμε κι ένα ηλιοβασίλεμα σπέσιαλ πάνω απ' τον κόλπο, και θα περάσουμε θαυμάσια.

Κι αν θες να ξέρεις, έχουνε δει κι έχουνε δει εκείνα τα παγκάκια, από εμάς τις ρομαντικές ψυχές θα πτοηθούν;

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Μα, δεν έχω αντίρρηση. Να μαζευτούμε να πάτε.

Υ.Γ.: «Φεγγαροχτυπημένη» να πεις την τρίτη σου ξαδέλφη.

Anastasia

• Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • Set goals, Work hard!
Κοίτα, που βρήκε παρέα ο κύριος και μου πειράζει το ξωτικό μου! Μη σε νοιάζει, Βίκυ μου. Άστους να ξεροσταλιάζουν στο παγκάκι κι εμείς θα πάρουμε τα βιβλία μας και θα πάμε για μια εξαιρετική διαχείριση χώρου!!! Αν δείξουν καλή διαγωγή, θα τους δανείσω τη Μάγια (για να «διαχειριστούμε» το χώρο με την ησυχία μας)!
"Only Love can leave such a... Mark!"

λinaπ

• Sr. Member
  • Love my dog, love me
... πρώτα πρώτα, εγώ είμαι ανατολίτης. Από Σμύρνη μεριά καταγωγή. Μ' αρέσει να έχει η γυναίκα το κάτι τις της. Τα κάλη της, τα πλούτη της. Κι όχι αέρινη οπτασία φεγγαροχτυπημένη. 

Κι εγώ, κι εγώ ανατολίτισα, από την Πόλη... (και το κάτι τις μου το έχω με το παραπάνω). Μπορεί, βέβαια, να μη γράφω ποίηση, αλλά έχω ένα εκπληκτικό ταλέντο να ακούω ποίηση! Με θέτε, λοιπόν, κι εμένα στην παρέα σας; Φεγγαροχτυπημένη Φεγγαρόφωτη, ακούς;
Λίνα Παπαδοπούλου

banned

• Sr. Member
Eπιτέλους, δυο πραγματικές γυναίκες, Βαλεντίνη και Λίνα. Και οι δύο με λάμδα μελωδικό στο όνομα και ζουμπουρλούδικες. Μετά την άψογη διαγωγή μου, και η Μάγια αραχτή στην αγκαλιά μου να χουρχουρίζει. Η Βαλεντίνη να διαβάζει αγγλική ποίηση με οξφορδιανή προφορά κι εγώ ελληνική με ορεσίβεια. Η απόλυτη θηλυκή εκλέπτυνση σε πλήρη αρμονία με την αρσενική βαρβατίλα. Και η Λίνα από δίπλα να ακούει εκστατικά κάτω από το φεγγαρόφως. Ω, θεοί, θα μας αξιώσετε μια τέτοια τελειότητα;

Που τελειότητα δεν θα ήταν αν δεν ζήλευαν ακατάσχετα, απερίγραπτα, αφόρητα, τα παρακείμενα δαιμόνια (μάγισσες, ξωτικά, αερικά και τα συναφή) μαζί με τις φίλες τους.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Καλά. Εμείς θα πάμε στη Μυρσίνη, να μη σας βλέπουμε και να μη σας ακούμε, κι εσείς μπορείτε να ρομαντζάρετε στα παγκάκια. Τ' ακούς, κρινολινατζού;

λinaπ

• Sr. Member
  • Love my dog, love me
Καλά. Εμείς θα πάμε στη Μυρσίνη, να μη σας βλέπουμε και να μη σας ακούμε, κι εσείς μπορείτε να ρομαντζάρετε στα παγκάκια. Τ' ακούς, κρινολινατζού;

Μμμμμμ... Περσινά ξινά σταφύλια! Τώρα που ανοίγει ο καιρός, ένα παγκάκι (τώρα... μπορεί και δύο...) είναι ότι πρέπει!
Λίνα Παπαδοπούλου

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Μην τυχόν μπεις ποτέ στη «Μυρσίνη». Θα τους πω ότι δεν τους θες και θα σε πετάξουν έξω. Δίνω σήμερα τη φωτογραφία σου για να ξέρουν με ποιαν έχουν να κάνουν.

λinaπ

• Sr. Member
  • Love my dog, love me
Καλά. Κι εγώ θα ντυθώ ξωτικό για να μη με αναγνωρίσουν!
Λίνα Παπαδοπούλου

Search Tools