Ποια είναι η αγαπημένη σας ξένη γλώσσα και γιατί;

wings · 49 · 20158

Poll

Ποια είναι η αγαπημένη σας ξένη γλώσσα και γιατί;

Αγγλικά
Γαλλικά
Γερμανικά
Ελληνικά
Ισπανικά
Ιταλικά
Κινέζικα
Πορτογαλικά
Άλλη

inneke

  • Newbie
  • *
    • Posts: 26
    • Gender:Female
Κατάλαβα, Σωκράτη, μιλάς για τη φωνηεντική αρμονία. Τα φωνήεντα στις καταλήξεις εναρμονίζονται με το τι προηγήται.Δεν είναι δύσκολο,
αλλά απλότητα στην έκφραση???Που το είδες αυτό? 5 χρόνια κάνω Τουρκικα και τώρα αρχίζω δειλά δειλά να καταλαβαίνω εφημερίδα ε, αντε και ενα 70% απο τις ειδήσεις στην τηλεόραση. Ξερεις τι είναι να έχεις κείμενο μπροστα σου, να καταλαβαινεις όλες τις λέξεις, αλλά από τον τρόπο που είναι βαλμενες στην πρόταση, να λες.."καλά και τι εννοεί ο τύπος τώρα? "

Ποιά είναι η μητρική μας γλώσσα? Η γλώσσα που ονειρευόμαστε, που βρίζουμε, που κανουμε λογαριασμούς? Που όταν είμαστε κουρασμένοι ή μεθυσμένοι δεν την χάνουμε ή την μπερδεύουμε με άλλες?
Ila hebbek l-qammer bi-kimatu waash 3ellik min ndjum ila malu...

Si la lune t'aime avec sa perfection, que t'importe si les etoiles s'eclipsent...


socratisv

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 721
    • Gender:Male
Κατάλαβα, Σωκράτη, μιλάς για τη φωνηεντική αρμονία. Τα φωνήεντα στις καταλήξεις εναρμονίζονται με το τι προηγήται.Δεν είναι δύσκολο,
αλλά απλότητα στην έκφραση???Που το είδες αυτό? 5 χρόνια κάνω Τουρκικα και τώρα αρχίζω δειλά δειλά να καταλαβαίνω εφημερίδα ε, αντε και ενα 70% απο τις ειδήσεις στην τηλεόραση. Ξερεις τι είναι να έχεις κείμενο μπροστα σου, να καταλαβαινεις όλες τις λέξεις, αλλά από τον τρόπο που είναι βαλμενες στην πρόταση, να λες.."καλά και τι εννοεί ο τύπος τώρα? "

Ποιά είναι η μητρική μας γλώσσα? Η γλώσσα που ονειρευόμαστε, που βρίζουμε, που κανουμε λογαριασμούς? Που όταν είμαστε κουρασμένοι ή μεθυσμένοι δεν την χάνουμε ή την μπερδεύουμε με άλλες?
Evet! Büyük ve küçük ses uyumu göndermede bülündü:-)
Με τη απλότητα, εννοώ ότι τα νοήματα είναι απλά, ότι η λογική είναι απλή. Ίσως να μην το διατύπωσα σωστά
Μετά από 10 χρόνια γαλλικών είχα τη φαϊνή ιδέα να αγοράσω το Monde diplomatique. πρέπει αν ήμουν κάπου στα 16. Εννοείται ότι δεν κατάλαβα ούτε τα μισά. Το " πρόβλημα" λύθηκε κάπου στα μέσα του 1ου έτους του DEUG νομικής, και μετά από το στάδιο του " δεν καταλαβαίνω τι λέει ο ποιητής" κάθε φορά που άνοιγα ένα ββλίο με νομικό περιεχόμενο:-)). Να μην αναφερθώ επίσης στο σοκ που υπέστην την πρώτη φορά που πάτησα το πόδι μου στη Γαλλία, κάπου στα 20 και φοιτητής στο 2ο έτος γαλλικού πανεπιστημίου. τραγελαφικές καταστάσεις συνοδευόμενες από 4 βαλίτσες συνολικού βάρους 70 κιλών (Αθάνατη Ολυμπιακή:-)): το τελειωτικό ήταν όταν άκουγα τους Βόρρειους να με βομβαρδίζουν με διάφορα που δεν καταλάβαινα... μετά από λίγους μήνες άρχισε να ροντάρει το σύστημα και εδώ:-))
Αυτή η μακρυγορία για να καταλήξω στο ότι τα πάντα είναι θέμα τριβής, πρακτικής και άμεσης επαφής με τη γλώσσα και στο ότι για να μάθει κανείς σχετικά καλά μια ξένη γλώσα απαιτούνται τουλάχιστον 10 χρόνια.
Τώρα όσον αφορά τη μητρική, όπως ανέφερα και πριν είναι πολύπτυχο ζήτημα. Αν θέλουμε τα το συμπηκνώσουμε σε δυο γραμμές: Σε ποια γλώσσα ή γλώσσες σκέπτεσαι ανεξαρτήτως καιρού και καταστάσεων; Σε ποια γλώσσα ονειρεύεσαι;
Oculi plus vident quam oculus



Anastasia

  • Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2365
    • Gender:Female
  • Set goals, Work hard!
Τα Αγγλικά είναι εκτός συναγωνισμού. Από την τετάρτη δημοτικού που ξεκίνησα φροντιστήριο τα ερωτεύτηκα όπως και την Αγγλία.
Τα Ιταλικά στα οποία με τρελαίνει η μουσικότητα τους. Η γλώσσα μιας άλλης εποχής, ρομαντικής, ερωτικής...
Τα Κινέζικα γιατί προσπάθησα να τα μάθω αλλά απέτυχα (δεν είμαι καλή και στη ζωγραφική), και μου έγιναν έμμονη ιδέα.
Τα Τούρκικα γιατί έτσι. Μου ακούγονται ωραία.
"Only Love can leave such a... Mark!"


hustle.punch

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 119
    • Gender:Female
Τα Αγγλικά εκτός συναγωνισμού, όπως είπε και η Αναστασία.
Επίσης τα Γερμανικά (μάλλον είμαι από τους διεστραμμένους!)
Γενικά μου αρέσουν πολύ όλες οι γερμανικές γλώσσες (γι' αυτό και θέλω να μάθω Σουηδικά, αν και δεν βλέπω να αρχίζω σύντομα)
Colorless green ideas sleep furiously.



 

Search Tools