Μεταπτυχιακό στη Μ. Βρετανία

ivi · 1 · 6999

ivi

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 1
Καλησπέρα!!Μόλις αποφοίτησα από το τμήμα αγγλικής φιλολογίας του Α.Π.Θ. και εδώ και λίγο καιρό έχω ξεκινήσει την έρευνά μου για κάποιο μεταπτυχιακό σχετικό με τη μετάφραση. Προς το παρόν πρώτη μου επιλογή είναι η Αγγλία. Πέρα όμως από κάποια μεγάλα πανεπιστημία τα προγράμματα των οποίων ήδη γνώριζα (Surrey, Leeds, Manchester, Warwick) έχω ανακαλύψει και δεκάδες άλλα τα οποία φαίνεται να ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις μου και συνδυάζουν τα αγγλικά και τα ελληνικά ως γλώσσες εργασίας. Ο κατάλογος που έχει αναρτηθεί στο translatum είναι ιδιαίτερα διαφωτιστικός προς αυτή την κατεύθυνση!  Δεν έχω όμως κάμια πληροφορία για το επίπεδο και την ποιότητα των σπουδών στα ιδρύματα αυτά.
Όσοι  από εσάς έχετε ακολουθήσει κάποιο μεταπτυχιακό πρόγραμμα στην Αγγλία θα μπορούσατε να μου δώσετε κάποιες γενικές  πληροφορίες σχετικά με την εμπείρια σας από αυτό και ίσως από τις επαγγελματικές προοπτικές που σας προσέφερε; Προσωπικά προσανατολίζομαι στο να παρακολουθήσω κάποιο μεταπτυχιακό που να περιλάμβάνει διάφορους τομείς της μετάφρασης και να μην εξειδικεύται αποκλειστικά σε έναν.

Ευχαριστώ!! 


 

Search Tools