stalkumentary → διωκιμαντέρ

diceman · 23 · 4118

lycos

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 218
    • Gender:Male
Έχεις βέβαια δίκιο... και στο πρώτο και στο δεύτερο (βλ. και σχετική συζήτηση για το profiler)


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
... αλλά να ξαναπώ ότι ζηλεύω την άνεση των αγγλοσαξόνων να φτιάχνουν όρους.

Εγώ να δεις πόσο ζηλεύω! (και πόσο βρίζω όταν μεταφράζω...)

Εκτός από τους νέους όρους, ακόμη πιο εκνευριστική είναι η άνεσή τους να φτιάχνουν εξωφρενικούς νεολογισμούς, οι οποίοι όμως όχι μόνο δεν σοκάρουν το αγγλόφωνο κοινό, αλλά είναι τσαχπίνικοι και catchy. Αν και δεν έχω μέτρο σύγκρισης, νομίζω ότι τα τελευταία 10-15, ας πούμε, χρόνια η αγγλική γλώσσα ξεχείλωσε κι άλλο, καθώς με την έκρηξη του Internet, ένας τεράστιος αριθμός ανθρώπων (κατά κανόνα χωρίς κλασικίζουσες και φιλολογίζουσες καταβολές) βρήκε βήμα έκφρασης και κοινό.
Νομίζω ότι ο Βασίλης με το stalkumentary (και το snuff movie ενδεχομένως) κυνηγάει το αδύνατο. Η κουβέντα που ανοίγω είναι πολύ μεγάλη, αλλά δεν μπορώ να επεκταθώ αυτή τη στιγμή.

Προτού όμως με λιθοβολήσετε για ηττοπάθεια και μεταφραστικό μηδενισμό, να βάλω κι εγώ το λιθαράκι μου: κρυβίντεο (κρύβομαι, στα κρυφά, κλπ.)
Εναλλακτικά (και καλύτερα μάλλον): κρυφομαντέρ



auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Νομίζω ότι ο Βασίλης με το stalkumentary (και το snuff movie ενδεχομένως) κυνηγάει το αδύνατο. Η κουβέντα που ανοίγω είναι πολύ μεγάλη, αλλά δεν μπορώ να επεκταθώ αυτή τη στιγμή.
Αν δεν του είχα μιλήσει στο τηλέφωνο σήμερα το πρωί, θα ήμουν βέβαιος ότι μας κάνει πλάκα. Ότι είναι κάπου κρυμμένος και γελάει, εκδικούμενος που του κάναμε μπάχαλο το νήμα με τα ίσια παπούτσια.

Νομίζω ότι ο Νικ-ελ με το ΕΛΕΤΟ έριξε καλή ιδέα. Να βρούμε ένα αρκτικόλεξο και ίσως να το μετατρέψουμε σε λέξη. (Πώς λέμε ΟΤΕτζής από τον ΟΤΕ, κάτι τέτοιο).
Nick Roussos


KaterinaV

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 137
    • Gender:Female
Ίσως κάτι σαν:
α. παρακολουθογράφος - παρακολουθοκιμαντέρ, ή
β. παρατηρογράφος (κινηματογράφος) - παρατηροκιμαντέρ

Φαίνεται αστείο, αλλά το συνηθίζει κανείς εύκολα αν το συναντήσει 2-3 φορες...
Strawberries cherries and an angel´s kiss in spring, my summer wine is really made from all these things...



diceman

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1328
    • Gender:Male
  • Talk less, say more.
Για το τυπικόν του θέματος (και όχι επειδή νομίζω ότι δυο βδομάδες τώρα τρώγατε όλοι τα νύχια σας από την αγωνία ;-)) κατέληξα στο διωκιμαντέρ. Είναι σύντομο, μοιάζει με το ντοκιμαντέρ και χρησιμοποιεί την απόδοση του stalker ως διώκτης. Τα όποια εννοιολογικά κενά, μου τα καλύπτει το συγκείμενο.
Βασίλης Μπαμπούρης
meta|φραση School of Translation Studies


eleftheria

  • IMAGINE...
  • Full Member
  • ***
    • Posts: 415
    • Gender:Female
Δύσκολες ώρες. 6.40 Αγγλίας. (Σου το λέω για να ξεχάσεις αυτό που θα δεις παρακάτω.)
Ηδονο/Ηδονι-μαντέρ; Με την έννοια ότι αποτελεί ηδονοβλεψία είτε ερωτική είτε καθαρά διαστροφική.
(Το ξέχασες ήδη, ελπίζω.)
ή εναλλακτικά, παρενοχλημαντέρ. Το διωκομαντέρ ίσως δεν παραπέμπει άμεσα στη σημασία που θέλεις να αναδείξεις.
The poet is rather an old book
The poet is missing
The poet is a liar
The poet is you


diceman

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1328
    • Gender:Male
  • Talk less, say more.
Δυστυχώς το παρενοχλημαντέρ δε μου κάνει, γιατί υποτίθεται ότι αυτός που τραβάει το διωκιμαντέρ είναι απολύτως αθέατος.

Thanks, πάντως.
Βασίλης Μπαμπούρης
meta|φραση School of Translation Studies


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Με την άδεια του Βασίλη, να πω κι ένα καλαμπουράκι του κολλητού μου στο στρατό (γεια σου Κωστάκη!):

Πώς λέγεται η ταινία στην οποία παίζουν δόκιμοι; Δοκιμαντέρ.


 

Search Tools