pitch → ρίχνω, ρίπτω, εξακοντίζω, πέφτω βιαίως, ορμώ, ορμάω, τοποθετώ, μπήγω, στερεώνω, στήνω, κατασκηνώνω, λιθοστρώνω, πισσώνω, επαλείφω με πίσσα, κατραμώνω, προνευστάζω, σκαμπανεβάζω, δίνω τον τόνο, καθορίζω το ύψος, κλίνω, διαφημίζω, πλασάρω, κατηφορίζω, διηγούμαι, εκφράζω, ύψος ήχου, ύψος, τόνος, βαθμός οξύτητας, περιοχή μεταξύ των φρακτών, κέντρο του γηπέδου, γήπεδο, βήμα κοχλία, βήμα έλικας, στέκι, πόστο υπαιθρίου μικροπωλητή, ρίψη, ρίψις, βολή, μήκος ρίψεως, ύψος ρίψεως, βαθμός φωτός, ένταση φωτός, βαθμός κλίσης, γωνία κλίσης, κλίση, πίσσα, κατράμι, πισσάσφαλτος, κεδρία, διαφήμιση

Soldier · 17 · 3901

Soldier

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 989
    • Gender:Female
  • Έχω θεϊκό σώμα. Του Βούδα.
Αfter two weeks jam-packed with pitching, selling and dealing with me, Margaret is ready to put up her feet. Just one more pitch to author Monica Ali.

Όπως καταλαβαίνω το pitch εδώ είναι το πάω να προσπαθήσω να πουλήσω κάτι...το pitch το noun όμως θα το λέγαμε "μια τελευταία στάση για παζαρέματα";

ρίπτω, ρίχνω, εξακοντίζω, προκαλώ εκτίναξη, υφίσταμαι εκτίναξη, εξακοντίζω, εξακοντίζομαι, πέφτω βιαίως, πετώ, ρίχνω, ορμώ, εφορμώ, ρίχνομαι, μουντάρω, τοποθετώ, μπήγω, ανεγείρω, στήνω, στερεώνω, κατασκηνώνω, λιθοστρώνω, προνευστάζω, σκιρτώ, πετάγομαι, σκαμπανεβάζω, δίνω τον τόνο, καθορίζω το ύψος, δίνω την τονικότητα, ρυθμίζω τον τόνο, ρυθμίζω τον βαθμό, ρυθμίζω το επίπεδο, διατάσσω εις θέσιν μάχης, διατάσσω σε θέση μάχης, παρατάσσω για μάχη, διατάσσω για μάχη, παραθέτω, λέγω, σερβίρω, σερβίρω την μπάλα στον ροπαλοφόρο, στήνω τον φράκτη του κρίκετ, προνευστάζω, προνεύω, τραμπαλίζομαι, κλίνω, επαλείφω με πίσσα, κατραμώνω, σκουντουφλώ, παραπαίω, κατηφορίζω, διηγούμαι, αφηγούμαι, εκφράζω, διαφημίζω, προωθώ, πλασάρω, προπαγανδίζω, υποστηρίζω, προβάλλω, παρουσιάζω, διατυπώνω, εκθέτω

ύψος ήχου, ύψος, ύψος φωνής, τόνος, βαθμός οξύτητας, περιοχή μεταξύ των φρακτών, κέντρο του γηπέδου, γήπεδο, χώρος διεξαγωγής αθλοπαιδιάς, βήμα κοχλία, βήμα έλικας, στέκι, πόστο υπαιθρίου μικροπωλητή, ρίψη, ρίψις, εκσφενδόνιση, εκτόξευση, βολή, μήκος ρίψης, μήκος ρίψεως, ύψος ρίψης, ύψος ρίψεως, βαθμός φωτός, ένταση φωτός, βαθμός κλίσης, βαθμός κλίσεως, γωνία κλίσης, γωνία κλίσεως, κλίση, κλίσις, πίσσα, κατράμι, πισσάσφαλτος, κεδρία, βήμα γραναζιού, βήμα, διαφήμιση, πλασάρισμα, παρλάτα, επιχειρηματολογία, προώθηση, επιστέγασμα, ανώτατος βαθμός, άκρο άωτο, άωτο, άκρον άωτον, άωτον, αποκορύφωμα, θέση, τόπος, σημείο, προνευστασμός, σκαμπανέβασμα
« Last Edit: 28 Jul, 2021, 15:01:55 by spiros »
Τι μπορείς να περιμένεις από μια μέρα που ξεκινάει με το πρωί της Δευτέρας;





Soldier

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 989
    • Gender:Female
  • Έχω θεϊκό σώμα. Του Βούδα.
Αγαπητά μου παιδιά, η μετάφραση παραδόθηκε άρα τώρα περίμενουμε τη στιγμή που θα το δούμε στους δέκτες μας και θα γελάμε:)

Υ.Γ. Αγαπητέ μου nickel γιατί όλοι επιμένετε πια μ' αυτό το στρατιωτίνα;...νιώθω σαν αντρογυναίκα:PPP Πόσο μάλλον εφόσον το nickname προέρχεται από γνωστότατο άσμα άρα ουδεμία σχέση με στρατούς και τα λοιπά
Τι μπορείς να περιμένεις από μια μέρα που ξεκινάει με το πρωί της Δευτέρας;




Soldier

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 989
    • Gender:Female
  • Έχω θεϊκό σώμα. Του Βούδα.

banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Πλακίτσες κάνω – πολλές. Την ειρωνεία την αποφεύγω. Κυρίως γιατί φοβάμαι τους ορισμούς των λεξικών:

ειρωνεία
1α. περιφρονητικός ή υποτιμητικός αστεϊσμός, εμπαιγμός, χλευασμός ή σαρκασμός σε βάρος άλλου τον οποίο εκφράζει κάποιος με τη διατύπωση μιας γνώμης ή με την έκφραση ενός συναισθήματος διαφορετικών ή αντίθετων από αυτό που νομίζει ή αισθάνεται: Λεπτή / διακριτική / σαρκαστική / δεικτική / αμείλικτη ~. Πικρή / πικρόχολη ~. Δεν ανέχομαι πια τις ειρωνείες και τα υπονοούμενά του. β. (γραμμ). σχήμα λόγου κατά το οποίο ένας ομιλητής χρησιμοποιεί λέξεις ή φράσεις με περιεχόμενο εντελώς αντίθετο από αυτό που εννοεί, για να χλευάσει ή να περιπαίξει, να ψέξει, να εκφράσει έντονη αγανάκτηση κτλ....


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Αυτό θα έλεγα κι εγώ. Ή είμαι πολύ... αγαθιάρα, ή το σχόλιο δεν ήταν ειρωνικό.


Her name was Virginia. Virgin for short – but not for long.

Πραγματικά το post σου γεννά χίλια δυο σχόλια αλλά είναι τόσο πετυχημένη και subtle η ειρωνεία που με αφοπλίζει:))

Ελπίζω... not for long, χεχεχε... Χρειαζόμαστε feisty τύπους κοντά μας στις μέρες που ζούμε :-)




elena petelos

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3180
    • Gender:Female
  • Qui ne dit mot consent.
Ωραία όλα αυτά, αλλά δεν λέτε κάτι (τίποτα) και για το έρμο το "pitch";

"Πλασάρισμα"; "Ψηστήρι"; Σκέτο "παρουσίαση";
btw: Το "pitch to" για σενάρια προς παραγωγούς ταινιών... whole new meaning (ως στάδιο στη διαδικασία κ.λπ.).

To παζάρεμα δεν ξέρω πόση σχέση μπορεί να έχει με στάδιο "pitch".

:)






 

Search Tools