floor control → συντονισμός του βήματος λόγου

spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
εννοεί σε μια πλατφόρμα virtual meeting, ο τρόπος που γίνεται έλεγχος του...floor
any ideas?
« Last Edit: 23 Nov, 2006, 15:33:19 by spiros »


  • Guest
Κρίνοντας από αυτό http://www.ilinc.com/pdf/MeetingLinc_Datasheet.pdf, φαντάζομαι ότι ίσως εννοεί τα "εικονικά έδρανα" ας πούμε.



spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
Hmmm, I like! Αλλά αναπολώντας στις ένδοξες μέρες της Θεσσαλονίκης ως πύλη της ανατολής στη δύση μπλα μπλα μπλα (διερμηνέας σε συνέδρια στο Μακ Παλ), το λέγαμε "και τώρα το βήμα..." ("the floor now goes to...")


  • Guest
Σκέφτηκα και το βήμα, απλά επειδή δεν ξέρω τι έχει τριγύρω το κείμενό σου, φοβήθηκα μην γίνει σύγχυση με το βήμα ως "ρυθμός".



spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
Μαρία κι εγώ αυτό το δίλημμα έχω τώρα... το δε "λόγος" ως "έχει το λόγο" φοβάμαι πως είναι ακόμα πιο ριψοκίνδυνο...


spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
λοιπόν επειδή ο χρόνος τρέχει και έχω άλλο ένα κειμενάκι να τελειώσω πριν τις 4:30 που πρέπει να μεταμορφωθώ σε (επιμορφούμενη) καθηγήτρια, θα βάλω τελικά το "έλεγχος του λόγου" (στη σύσκεψη). Υπάρχει καμία σοβαρή αντίρρηση; στέκει; προτιμώ το "λόγος" γιατί μου φαίνεται πιο δημοκρατικό από το επίσημο βήμα, και η διαδικασία virtual meeting δεν έχει το στόμφο της συνεδρίασης του Δ.Σ. για παράδειγμα


spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
going once, going twice...GONE to the blonde:-) Μαρία πήρε το μάτι μου στο pdf που έβαλες το "equal voice for everyone", οπότε δημοκρατία... προτείνω floor control = έλεγχος του λόγου (σε σύσκεψη) χωρίς καμία προέκταση σε Κίτρινο Τύπο (και ζούγκλα:-)))


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Υπάρχουν και λίγες αναφορές στη «λήψη λόγου» από πανεπιστημιακά μας ιδρύματα.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
σας ζάλισα: μήπως καλύτερο είναι το "διαχείριση του λόγου"; floor management δηλ... μιας και εδώ δεν πρόκειται για λογοκρισία, αλλά για διαχείριση του ποιος θα μιλάει ανά πάσα στιγμή...


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Μήπως θα μπορούσες να πεις «συντονισμός του βήματος λόγου», οπότε είναι πιο ξεκάθαρα τα πράγματα και δεν θα μπερδέψει κανείς το βήμα με το ρυθμό;
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female

banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Καλησπέρα σας! Και στα συνέδρια χρησιμοποιείται ο όρος «συντονισμός» (των συζητήσεων, των ομιλητών κ.λπ.). Κάτι ξέρουμε εμείς οι μοδεράτορες απ' αυτά.


spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
και βέβαια Νίκο, και μάλιστα σε άλλο σημείο της ίδιας παραγράφου έλεγε "moderating the virtual meeting"... ωστόσο δεν πήγε η ξανθή μου κεφαλή να καταργήσω τον έλεγχο και τη διαχείριση... ευτυχώς που υπάρχουν και οι (ταπεινές-sic) καστανές:-))))))


 

Search Tools