Καταλήξεις των τακτικών αριθμητικών σε θέση εκθέτη

banned8 · 16 · 11541

banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Απεχθάνομαι να βλέπω, π.χ. σε ημερομηνίες και χρονολογίες, τις καταλήξεις των τακτικών αριθμητικών σε θέση εκθέτη (superscript), π.χ. την 31η Ιανουαρίου, στον 18ο αιώνα. Ή στα αγγλικά: 31st January, 18th century. Τι γυρεύουν εκεί ψηλά; Μια χαρά είναι: 31η Ιανουαρίου, 18ο αιώνα, 31st January, 18th century (και μην ξεχνάτε: 20ό αιώνα, με τόνο – αλήθεια, έχετε δει ποτέ "20ό αιώνα";).

Για όλα φταίει το Word. Γι' αυτό, κάντε μου τη χάρη, πηγαίνετε στα Tools (Εργαλεία) > Autocorrect > Autoformat as you type, και απενεργοποιήστε εκείνο το δεύτερο κουμπάκι που λέει "Ordinals (1st) with superscript". Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. Είστε και οι 1οι.
« Last Edit: 30 Mar, 2009, 16:46:24 by spiros »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. Είστε και οι 1οι.

Κι άμα μεγαλώσουμε κι ερχόμαστε 2οι και καταϊδρωμένοι;

Σωστή η επισήμανσή σου αλλά κάποιοι το γράφουν έτσι και γι' αυτό έφτασε και το word να κάνει τούτα τα καμώματα.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
αλλά κάποιοι το γράφουν έτσι

Αυτό το σημείωμα είναι αφιερωμένο σ' αυτούς τους κάποιους.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Μάλιστα. Σκοπίμως το επισήμανα.:-))))
« Last Edit: 30 Mar, 2009, 16:51:36 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Επειδή δεν θα ήθελα να φανεί σαν προσωπική ιδιοτροπία, να καταθέσω τι λένε κάποια style guides:

ABLE Style Guide:
Treat ordinal numbers like cardinal numbers (the first item of the 75th trial …). [Do not use superscripts; disable the feature if it is a MS Word default setting.]

Yale University Press - Submissions
Spell out names of centuries (nineteenth century, not 19th century). If you need to use “th” or “st” for other ordinal numbers, do not use superscripts: 14th, not 14th.

Bucknell Style Guide
Number 10 and over, including ordinal numbers (14th, 21st). Use numerals, even if the number is below 10, when indicating the following: ages, figures containing decimals, statistics, percentages, sums of money, times of day, days of month, latitude and longitude, degrees of temperature, dimensions, measurements, and proportions. Do not use superscripts.

Rutgers Guide to Grammar and Style
Word wants to make the letters that accompany ordinal numbers — the st in first, the nd in second, the rd in third, and the th in other numbers — superscripts: not 11th, but 11th. Humbug. Look around: you'll notice that no professionally printed books use superscripts, and neither should you. Besides, most house styles say most ordinal numbers should be spelled out: eleventh.
... Solutions? For starters, turn off the superscript ordinals; there's no reason for them in the world.
« Last Edit: 17 Sep, 2006, 16:57:22 by nickel »


user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Και κάτι άλλο: είναι πολλές οι φορές που παράξενα προβλήματα / κολλήματα στο Trados διορθώθηκαν όταν απενεργοποιήθηκαν όλες σχεδόν οι επιλογές που υπάρχουν στις 4 καρτέλες του συγκεκριμένου παραθύρου επιλογών του Word (νομίζω με εξαίρεση όσες αναφέρονται σε "στυλ")


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Πολύτιμη η παρατήρησή σου, Γιάννη, αν κι εγώ δεν σκαμπάζω από Τράδος (μόνο από φάδος).


user10

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1244
    • Gender:Female
Θα μου λύσετε μια απορία; Εγώ ξέρω ότι στα ελληνικά -σε αντίθεση με τα αγγλικά- γράφουμε 20ος και όχι 20ος για το «εικοστός» και τα υπόλοιπα τακτικά αριθμητικά. Εσείς τι λέτε;


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Δεν χρειάζεται ο εκθέτης.

Κάπου είχαμε γράψει κάτι για το θέμα αυτό στο παρελθόν. Θα προσπαθήσω να το βρω, αλλά ψάξε κι εσύ, Μάτα.
« Last Edit: 30 Mar, 2009, 16:52:11 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



user10

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1244
    • Gender:Female
Σας μερσώ ανεπιστρεπτί και τους δύο. Βασικά, όταν κάνω αναζήτηση στο φόρουμ πότε έχω αποτελέσματα και πότε όχι. Άγνωσται αι βουλαί...


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Το σωστό είναι 19ος αιώνας, κατά τη γνώμη μου.

19ος, θες να πεις.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Asdings

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4118
    • Gender:Male
  • unte þeina ist þiudangardi jah mahts
Αν το προτιμάς... Προσωπικά προτιμώ να χρησιμοποιώ υπό μορφήν εκθέτη την κατάληξη των τακτικών αριθμητικών, όταν δεν γράφονται ολογράφως. Ίσως, ωστόσο, να ξέρεις κάτι που μου διαφεύγει σχετικά με το ζήτημα...
In dubio pro reo


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ρίξε μια ματιά στο: Καταλήξεις των τακτικών αριθμητικών σε θέση εκθέτη.

Καλησπέρα σας και καλή μας εβδομάδα!
« Last Edit: 30 Mar, 2009, 16:34:53 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Asdings

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 4118
    • Gender:Male
  • unte þeina ist þiudangardi jah mahts
Καλησπέρα και καλή εβδομάδα! Με βάση αυτά που διάβασα εκεί που μ' "έστειλες", έχεις δίκιο (όπως και ο User4). Όμως, στην Ελληνική το φαινόμενο ήταν σύνηθες, και έχει την αρχή του στην αποφυγή σύγχυσης του 0 με το ο σε χειρόγραφα. Έτσι, το 12ο, αν το ο δεν γραφεί όσο "πεζό" χρειάζεται σε ένα χειρόγραφο, υπάρχει κίνδυνος σύγχυσης με το 120. Έτσι ξεκίνησε το ζήτημα. Τώρα, το αν θα το συνεχίσουμε ή όχι στα Ελληνικά, το παραπέμπω σε σας και, προσωπικά, δεν με ενοχλεί να αλλάξω τακτική και να το γράφω με συνηθισμένη γραμματοσειρά.

Σε κάθε περίπτωση, ευχαριστώ πολύ για την επισήμανση, καθ' ότι χρήσιμη :)
« Last Edit: 30 Mar, 2009, 16:38:52 by Asdings »
In dubio pro reo


 

Search Tools