drone weapon → τηλεκατευθυνόμενο, αυτοκατευθυνόμενο, τηλεόπλο

banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Drone Weapon (Stargate Technology) → τηλεκατευθυνόμενο, αυτοκατευθυνόμενο, τηλεόπλο

Λεπτομέρειες στη σύνδεση. Ψάχνω για μονολεκτική απόδοση.




http://www.gateworld.net/omnipedia/technology/d/droneweaponancient.shtml

Αγαπητέ Diceman, η βοήθειά σου θα εκτιμηθεί ιδιαιτέρως :-)

Nα διευκρινίσω ότι ξέρω το "τηλεκατευθυνόμενο".
Επειδή όμως λέει στο Stargate Technology ότι μοιάζει με καλαμάρι, και αφετέρου το drone σημαίνει και κηφήνας, έλεγα μήπως οι φανατικοί του Σκι-Φι ξέρουν κανέναν όρο σχετικό με ζώο ή βόμβο ή κάτι τέτοιο!
« Last Edit: 29 Dec, 2014, 16:11:33 by spiros »


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Η σφήκα πιστεύω έχει την απαιτούμενη επιθετικότητα και θα την προτιμούσα από τον κηφήνα.



banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Η σφήκα πιστεύω έχει την απαιτούμενη επιθετικότητα και θα την προτιμούσα από τον κηφήνα.

Πολύ καλή ιδέα.


What If ...?

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 211
Μόνο το τηλεκατευθυνόμενο όπλο είναι καλό. Τα άλλα (σφήκες, κηφήνες, βόμβοι)  προσπαθούν μάταια να συνδυάσουν τα ασυνδύαστα.
Απόφυγε επίσης να το γράψεις drone (δηλ. αμετάφραστο) ή ντρόνους γιατί θα θυμίζει φυλή, και μετά πάμε αλλού.
   



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Έπιασα να διαβάσω το κείμενο της παραπομπή σου, Αλεξάνδρα, και βλέπω "that, when activated, will automatically seek out a target to destroy" και σκέφτομαι "αυτοκατευθυνόμενο"· αλλά, αμέσως μετά, βλέπω "drones are controlled by the mind of an operator in a central chamber, or aboard a Puddle Jumper" και "Drone weapons are not to be controlled by the inexperienced or weak-minded. One inaccurate command and a drone will come to life, seeking out a target on its own", οπότε αμέσως σκέφτηκα "νοοκατευθυνόμενο". Αυτοκατευθυνόμενο είναι όταν χάσεις τον έλεγχό του. Νοοκατευθυνόμενο όταν έχεις όρεξη να φτιάχνεις λέξεις.


banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Πάντως, θα περιμένω μέχρι αύριο που έχω περιθώριο, μπας και μου προκύψει ο όρος που έχει χρησιμοποιηθεί στη σειρά :-)


What If ...?

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 211
Έχω ένα χαρτάκι στην τσέπη που λέει : Κράτα το απλό. :)
Άρα : Τηλεόπλο. 


banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Quote
Έχω ένα χαρτάκι στην τσέπη που λέει : Κράτα το απλό. :)
Άρα : Τηλεόπλο.
Ευχαριστώ πολύ.


diceman

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1328
    • Gender:Male
  • Talk less, say more.
Quote
Αγαπητέ Diceman, η βοήθειά σου θα εκτιμηθεί ιδιαιτέρως :-)

Μόλις τώρα το είδα. Συμφωνώ κι εγώ με τη λύση του WhatIf?, "τηλεόπλο". Προτείνω όμως και το "τηλεβόλο". Πώς σου φαίνεται;
Βασίλης Μπαμπούρης
meta|φραση School of Translation Studies


banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
To τηλεβόλο μού θυμίζει όπλο που εκτοξεύει κάτι, ενώ αυτά δεν έχουν εκτοξευτήρα, είναι σαν αυτοκινούμενες ρουκέτες.


diceman

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1328
    • Gender:Male
  • Talk less, say more.
Quote
To τηλεβόλο μού θυμίζει όπλο που εκτοξεύει κάτι, ενώ αυτά δεν έχουν εκτοξευτήρα, είναι σαν αυτοκινούμενες ρουκέτες.

Υπάρχει και το "τηλεβλήμα", αλλά αυτό παραπέμπει σε ένα σωρό ανεγκέφαλους που εμφανίζονται στο χαζοκούτι!

Βασίλης Μπαμπούρης
meta|φραση School of Translation Studies



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Αφού είμαστε ακόμα στη φάση τού να ρίχνουμε δικές μας ιδέες (μα τι γίνεται, κοτζάμ φόρουμ, δεν έχουμε έναν φαν του Στάργκεϊτ; Μήπως πρέπει να βάζεις αυτές τις ερωτήσεις σε άλλα φόρουμ;), εγώ θα προτείνω και τη σουπιά (αντί για "κηφήνα" ή "σφήκα"). Λέει ότι μοιάζει με καλαμάρι (Not unlike a squid in its dormant appearance) και η σουπιά έχει κι αυτή την έννοια του δόλιου και ύπουλου. Βεβαίως, στην άλλη φωτογραφία, εν δράσει, άλλο πράγμα μού θυμίζει.

Τι άλλο να πω; Χάρισα στον κόσμο του σκί-φι τη λέξη νοοκατευθυνόμενο και κανείς δεν ενδιαφέρθηκε...



banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Quote
Χάρισα στον κόσμο του σκί-φι τη λέξη νοοκατευθυνόμενο και κανείς δεν ενδιαφέρθηκε...

Ενδιαφέρθηκε ο κόσμος των μεταφραστών, αλλά δεν νομίζω να νοιάζεται κανένας γι' αυτόν...


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Στη φωτογραφία έχουμε παιδί του σκίφι;
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


 

Search Tools