Κατατακτήριες εξετάσεις για το Τμήμα Γαλλικής Φιλολογίας Α.Π.Θ.

vickyva · 6 · 12749

vickyva

  • Newbie
  • *
    • Posts: 57
    • Gender:Female
Καλημέρα,

Υπάρχει κάποιος/α συνάδελφος που να έχει πρόσφατη εμπειρία με τη διαδικασία των κατατακτήριων εξετάσεων για το Τμήμα Γαλλικής Φιλολογίας Α.Π.Θ. (παλαιότερα θέματα εξετάσεων, επίπεδο/βαθμός δυσκολίας εξετάσεων, αριθμός υποψηφίων);

Σύμφωνα με την ανακοίνωση του Τμήματος, η εξεταζόμενη ύλη περιγράφεται στον παρακάτω σύνδεσμο, αλλά μήπως γνωρίζει κάποιος/α ποιά βιβλία-ύλη διδάσκονται οι φοιτητές στα 3 αναφερόμενα μαθήματα;

http://www.frl.auth.gr/frl/index.php?option=com_content&view=article&id=498%3Akatatakseis-ptyxioyxon-gia-to-panko-etos-&catid=34%3Ageneral-news&Itemid=258&lang=el

Το μόνο υλικό εξετάσεων που έχω καταφέρει να εντοπίσω είναι το παρακάτω αρχείο, αλλά αναρωτιέμαι κατά πόσο είναι αντιπροσωπευτικό μιας πραγματικής εξέτασης.

http://www.pde.gr/index.php?action=tpmod;dl=item784


Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.


« Last Edit: 27 Apr, 2013, 10:57:08 by vickyva »
VICKY VALLA, Ph.D.


Apparatus

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1620
    • Gender:Male
  • Ως ουδέν γλυκίων ης πατρίδος ουδέ τοκείων γίγνεται
Δεν είμαι φιλόλογος, αλλά έχω εμπειρία γύρω από πανεπιστημιακούς χώρους. Για το θέμα των κατατακτηρίων τώρα, η σχολή βγάζει επίσημη προκήρυξη σχετικά με τα μαθήματα που εξετάζεσαι και την ύλη τους. Συνήθως η προκήρυξη εξετάσεων βγαίνει αρχές Σεπτέμβρη ή μέσα στο καλοκαίρι, συνεπώς πρέπει να αναζητήσεις την περσινή αν θέλεις να ξεκινήσεις διάβασμα. Αν δεν τη βρεις στο διαδίκτυο κάπου επίσημα πήγαινε κατευθείαν στη γραμματεία της σχολής. Μόλις πάρεις την ύλη στα χέρια σου θα ξεκινήσεις να ψάχνεις για υλικό. Σαν πρώτο βήμα θα απευθυνθείς στους καθηγητές που διδάσκουν τα συγκεκριμένα μαθήματα πόρτα-πόρτα. Ναι, θέλει τρέξιμο! Επίσης, κατά τη διάρκεια που θα βρίσκεσαι εντός της σχολής πιάσε κουβέντα με κανέναν φοιτητή φοιτήτρια για σημειώσεις ή αν έχεις χρόνο παρακολούθησε κάποιο αντίστοιχο των κατατακτηρίων μάθημα μέχρι τη λήξη του θερινού εξαμήνου. Μην βασισθείς μόνο σε κάποιο φροντιστήριο γιατί μπορεί και να σε κρεμάσει, κράτα εσύ τον έλεγχο. Αν μένεις Αθήνα για κατατακτήριες υπάρχουν φροντιστήρια γύρω από την Κάνιγγο π.χ. Ήχος, Αρνός κλπ., αλλά και πάλι δεν σου εγγυούμαι τίποτα. Ξεκίνα από τη σχολή που στοχεύεις και βασίσου στις δυνάμεις σου. 



vickyva

  • Newbie
  • *
    • Posts: 57
    • Gender:Female
καλησπέρα και πάλι,

@Apparatus: ευχαριστώ για τις γενικές και θεωρητικές πληροφορίες σας.

Την επίσημη προκήρυξη την έχω ήδη επισυνάψει στο αρχικό μήνυμα μου καθώς και την εξεταστέα ύλη.

Αυτό που αναζητώ είναι πρακτικές πληροφορίες και εμπειρίες συναδέλφων που έχουν λάβει μέρος στις συγκεκριμένες εξετάσεις, του συγκεκριμένου τμήματος, με τον συγκεκριμένο τρόπο που διενεργούνται τα τελευταία χρόνια (γραπτή εξέταση στα μαθήματα:ΥΠΟ-01 Ενισχυτική Διδασκαλία Ι, Υ-ΓΛΩ-01 Γαλλική Γλώσσα Ι: Γραπτός Λόγος: Μορφοσύνταξη Ι και ΥΠΟ-04 Ενισχυτική Διδασκαλία ΙΙ).
 
Το άμεσα ενδιαφερόμενο άτομο έχει ήδη επικοινωνήσει με τη σχολή αλλά επειδή δεν κατάφερε να βγάλει άκρη απο τηλεφώνου (αυτός είναι ο μόνος δυνατός τρόπος επικοινωνίας αυτή τη στιγμή), θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοηθεία και/ή πραγματική εμπειρία συναδέλφου ώστε να συνδράμουμε στην προσπάθεια.

Σας ευχαριστώ εκ των προετέρων για τη βοήθεια.
VICKY VALLA, Ph.D.


Apparatus

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1620
    • Gender:Male
  • Ως ουδέν γλυκίων ης πατρίδος ουδέ τοκείων γίγνεται
Μακάρι να βρεις κάποιον συνάδελφο φιλόλογο εδώ στο forum, αλλά είναι σαν να ψάχνεις σταγόνα στον ωκεανό.
Μετά τις γιορτές πήγαινε σε καμία παράδοση κάποιου μαθήματος από αυτά που ζητάς υλικό.
Σύμφωνα με το νόμο Γιαννάκου οφείλεις να γράψεις και στα τρία μαθήματα πάνω από τη βάση. Αν έστω σε ένα πέσεις κάτω από τη βάση ακόμη και πρώτη να βγαίνεις σε σχέση με τους υπόλοιπους υποψηφίους δεν θα περάσεις στη σχολή. Με λίγα λόγια η θέση σου θα μείνει αδιάθετη. Επίσης αν πιστέψεις ότι έχεις αδικηθεί δεν μπορείς να κάνεις ένσταση επί του γραπτού σου.
Σε σχολές υψηλής ζήτησης π.χ. ιατρική κάποια φροντιστήρια βάζουν δικούς τους υποψηφίους να λάβουν μέρος στις εξετάσεις με μόνο στόχο να πάρουν τα θέματα. Στη συνέχεια τα θέματα αυτά λύνονται και διδάσκονται στους αληθινούς πελάτες υποψηφίους του φροντιστηρίου.
Το δεύτερο πτυχίο δεν είναι απλή υπόθεση, καθορίζει σύμφωνα με τα ελληνικά δεδομένα και όχι μόνο, την επαγγελματική σου ταυτότητα. Διπλοπτυχιούχοι, και μάλιστα δύο ΑΕΙ είναι ελάχιστοι σε σχέση με αυτούς που είναι κάτοχοι μεταπτυχιακού ή και διδακτορικού τίτλου.
Αν σκέφτεσαι σοβαρά να δώσεις πήγαινε μετά τις γιορτές στη σχολή. Σίγουρα, τουλάχιστον ένα από τα τρία μαθήματα είναι θερινό παρακολούθησέ το και ταυτόχρονα ψάξε υλικό για τα υπόλοιπα. Θα ήθελα πολύ να σε βοηθήσω αλλά δεν είναι το αντικειμενό μου.   



Apparatus

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1620
    • Gender:Male
  • Ως ουδέν γλυκίων ης πατρίδος ουδέ τοκείων γίγνεται
Συγνώμη αν οι συμβουλές μου αναφέρονταν στο δεύτερο αντί στο τρίτο πρόσωπο, αλλά αναφέρομαι γενικά σε όποιον ενδιαφέρεται για αυτού του τύπου τις εξετάσεις. Επίσης αν ο πρώτος του βασικός τίτλος έχει αποκτηθεί στο εξωτερικό πρέπει να τον αναγνωρίσει και να εξετάσει αν ανήκει στην ίδια κατηγορία υποψηφίων με αυτούς που προέρχονται από τα ελληνικά πανεπιστήμια. Έχω την εντύπωση ότι κάποιοι κάτοχοι τριετούς BSc συναφούς αντικειμένου δεν υπάγονται στο πλαφόν της βαθμολογικής βάσης, είναι μία σκανδαλώδης ρύθμιση από το υπουργείο παιδείας για να βοηθήσει τα παιδιά των βουλευτών και κάποιων άλλων που δεν μπορούν να περάσουν εδώ και πάνε αρχικά στο εξωτερικό. Το τελευταίο μπορεί και να μη σε αφορά γιατί έχει ακουστεί από πανεπιστημιακά χείλη για πολυτεχνείο και ιατρική.


Roula2211

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 1
καλησπέρα και πάλι,

@Apparatus: ευχαριστώ για τις γενικές και θεωρητικές πληροφορίες σας.

Την επίσημη προκήρυξη την έχω ήδη επισυνάψει στο αρχικό μήνυμα μου καθώς και την εξεταστέα ύλη.

Αυτό που αναζητώ είναι πρακτικές πληροφορίες και εμπειρίες συναδέλφων που έχουν λάβει μέρος στις συγκεκριμένες εξετάσεις, του συγκεκριμένου τμήματος, με τον συγκεκριμένο τρόπο που διενεργούνται τα τελευταία χρόνια (γραπτή εξέταση στα μαθήματα:ΥΠΟ-01 Ενισχυτική Διδασκαλία Ι, Υ-ΓΛΩ-01 Γαλλική Γλώσσα Ι: Γραπτός Λόγος: Μορφοσύνταξη Ι και ΥΠΟ-04 Ενισχυτική Διδασκαλία ΙΙ).
 
Το άμεσα ενδιαφερόμενο άτομο έχει ήδη επικοινωνήσει με τη σχολή αλλά επειδή δεν κατάφερε να βγάλει άκρη απο τηλεφώνου (αυτός είναι ο μόνος δυνατός τρόπος επικοινωνίας αυτή τη στιγμή), θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοηθεία και/ή πραγματική εμπειρία συναδέλφου ώστε να συνδράμουμε στην προσπάθεια.

Σας ευχαριστώ εκ των προετέρων για τη βοήθεια.



Καλησπερα!!
Ειχες καποιο νεοτερο για την υλη;;;;θα δωσω και γω εξετασεις και ειμαι στο ψαξιμο!!!


 

Search Tools