Πάνθηρες των δρόμων

banned13 · 89 · 14443

Çabuki

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 558
    • Gender:Female
  • Words nail me

Εκτός από το αυτοκόλλητο, και ανάλογα με τη βαρύτητα του παραπτώματος, υπάρχουν κι άλλες, αναστρέψιμες "τιμωρίες" τις οποίες επιβάλλουμε επίσης όταν τύχει να μην έχουμε μαζί μας αυτοκόλλητα: Απορρύθμιση καθρεπτών, σήκωμα υαλοκαθαριστήρων, ξεφούσκωμα ελαστικών*, γράψιμο με αποκριάτικο αφρό, χόρτα και σκουπίδια πάνω στο αυτοκίνητο.

Αυτό δεν το βρήκα στο σάιτ των Πανθήρων. Το βρήκα μόνο σε άρθρο του Ρουμελιώτη και διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις ως προς το αν υιοθετούν τέτοιες πρακτικές.
Trying is the first step towards failure.
-Homer Simpson


Αλ.

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2232
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Ναι! Ερχόμουν να προτείνω ένα πιο αποτελεσματικό σηματάκι που θα λέει ότι την επόμενη φορά το αυτοκόλλητο θα συνοδεύεται από γρατζουνιά με μαχαιράκι.
Είναι η ώρα που βγαίνουν τα μαχαίρια;
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Άλλη αποτελεσματική πρακτική:

Να διαδοθεί (κι ας μην ισχύει) ότι υπάρχει φράξια «Μαύροι πάνθηρες των δρόμων» οι οποίοι σου χαρακώνουν το αυτοκίνητο.

Στη συνέχεια, να γεμίσουμε τις ταλαιπωρημένες περιοχές με αυτοκόλλητα που θα λένε «Εδώ κυκλοφορούν μαύροι πάνθηρες των δρόμων».

Πώς λέμε «ο φόβος φυλάει τα έρημα»;


elena petelos

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3180
    • Gender:Female
  • Qui ne dit mot consent.
Αυτό δεν το βρήκα στο σάιτ των Πανθήρων. Το βρήκα μόνο σε άρθρο του Ρουμελιώτη και διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις ως προς το αν υιοθετούν τέτοιες πρακτικές.

Κακώς διατηρείς. Από το ιστολόγιό τους το πήρα, όπως και τις προηγούμενες πληροφορίες για τη νέα ιστοσελίδα* και το κομμάτι με τις τιμές στο πρώτο μου μήνυμα.


Από το:
Posted by STREETPANTHERS at Monday, January 29, 2007 35 comments     

Labels: auto_κόλλητα


http://streetpanthers.blogspot.com/



Αλ.

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2232
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Θα υπάρξουν αρκετοί που θα πιστέψουν ότι έχουν κατακλύσει την Αθήνα μαύροι πάνθηρες -ναι, στα τετράποδα ζώα αναφέρομαι- και αυτό θα έχει πολύ γέλιο. Ειδικά, αν δούμε ορισμένες απευθείας συνδέσεις δημοσιογράφων από περιοχές που εικάζεται ότι περίοικοι είδαν μαύρους πάνθηρες. Και είμαι εξίσου βέβαιος ότι θα βρεθούν αρκετοί μπροστά στην κάμερα για να δηλώσουν ότι είδαν έναν τέτοιο πάνθηρα -εξακολουθώ να μιλω για το τετράποδο- και ακόμα πιο βέβαιος ότι θα το έχουν πιστέψει κιόλας...
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||


Çabuki

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 558
    • Gender:Female
  • Words nail me
Κακώς διατηρείς. Από το ιστολόγιό τους το πήρα, όπως και τις προηγούμενες πληροφορίες για τη νέα ιστοσελίδα* και το κομμάτι με τις τιμές στο πρώτο μου μήνυμα.


Από το:
Posted by STREETPANTHERS at Monday, January 29, 2007 35 comments     

Labels: auto_κόλλητα


http://streetpanthers.blogspot.com/

Έχεις δίκιο, Έλενα. Λάθος μου.
Μάλλον δεν ήθελα να το πιστέψω γιατί αυτές τις πρακτικές τις βρίσκω λίγο τραβηγμένες.
 Κατά τα άλλα όμως, είμαι στη διαδικασία παραγγελίας για αυτοκόλλητα...
Trying is the first step towards failure.
-Homer Simpson


elena petelos

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3180
    • Gender:Female
  • Qui ne dit mot consent.
Κατά τα άλλα όμως, είμαι στη διαδικασία παραγγελίας για αυτοκόλλητα...
"Άλλο ατό" (Αυτή είναι και η φράση κλειδί και σε μια ισορροπημένη σχέση -χε.)

Πράγματι, η πρώτη σειρά ήδη συλλεκτική.


Αλ.

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2232
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Το να το δηλώνεις-παραδέχεσαι δημοσίως ίσως είναι πιο τραβηγμένο...
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||


zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Όποιος οδηγεί και δεν έχει μάθει να σέβεται θα πρέπει να δέχεται και τις ανάλογες (μη νομικές) κυρώσεις. Δεν υπάρχουν πλέον δικαιολογίες. Και όσο πιο προκλητικοί γίνονται οι συγκεκριμένοι οδηγοί, θα καταλάβουν ότι υπάρχουν και άλλοι τρόποι για να ηρεμήσουν. Αν αυτοί προστατεύουν τα "έννομα αγαθά" τους, εμείς προστατεύουμε τις ζωές μας και την αξιοπρέπειά μας.


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male

Επίσης, απορώ. Γιατί δεν εξοργιζόμαστε στον ίδιο βαθμό με το ότι ΔΕΝ υπάρχει (9/10) στην Ελλάδα δυνατότητα πρόσβασης σε δημόσιες υπηρεσίες κ.λπ. (π.χ. στους έχοντες αναπηρικό καροτσάκι -όποιος έχει αμφιβολία ας πεταχτεί σε ΟΕΚ), αλλά μας καίει μόνο το αν θα βρουν να παρκάρουν;

Λυπάμαι που θα το πω, αλλά τέτοιες επισημάνσεις μέσα σε κουβέντες σαν κι αυτή, απλώς δίνουν άλλοθι στους γαϊδάρους. Θα το ξαναπώ: ας μην μπλέκουμε το φάντη με το ρετσινόλαδο. Θέλετε να ανοίξουμε κουβέντα για τον σύγχρονο Καιάδα που λέγεται Ελλάδα; Σύμφωνοι. Αλλά μην πετάτε τέτοιες κουβέντες σε ΑΥΤΗ τη συζήτηση. Οκ;

Και οι επισημάνσεις του Ζεφ με βρίσκουν 100% σύμφωνο. Η γαϊδουριά των οδηγών έχει ξεπεράσει κάθε όριο. Τα επιχειρήματα του "δεν βρίσκω θέση" και άλλα τινά είναι για τα μπάζα. Και η μετάφρασή τους συνήθως είναι "δεν βρίσκω θέση έξω από την πόρτα της καφετέριας/του μαγαζιού/του γραφείου/συμπληρώστε άλλο προορισμό που θέλω να παω" ή "σιγά μη τα σκάσω στο -- άδειο -- πάρκινγκ". Περπατήστε ,ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!

 
Nick Roussos


Αλ.

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2232
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Κανείς δεν αμφισβητεί ότι οι πιο δραστικές ενέργειες, πέρα από το αυτοκόλλητο, θα φέρουν κάποιο αποτέλεσμα...
Αλλά η λογική του "ο σκοπός αγιάζει τα μέσα" δεν απαντάει σε ένα ερώτημα, "ποιος θα αγιάσει το σκοπό"...
Γιατί τότε θα έρθει και ο με το χαραγμένο αυτοκίνητο και θα προσπαθήσει να "χαράξει" αντίστοιχα αυτούς που του χάραξαν το αυτοκίνητο,
επικαλούμενος το δικό του δικαίωμα και τη δική του αξιοπρέπεια. Πρέπει να υπάρξει ένα αντικειμενικός τρίτος, να θέσει τα πράγματα στη σωστή τους βάση. Αυτός ο αντικειμενικός τρίτος είναι η πολιτεία που δεν είναι και τόσο αντικειμενικός τρίτος, με τους καταρρέοντες θεσμούς της, αλλά δεν έχουμε άλλον,
όταν φτιάξουμε, φτιάξετε, φτιάξουν...
Θεωρώ πως έγινε σαφές ότι δε μιλάω για το αυτοκόλλητο.
« Last Edit: 14 May, 2007, 16:42:21 by w1|d t1g3rs |'ve kn0wn »
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Αγριοτίγρη του βορρά, ελπίζω επίσης να έγινε σαφές ότι ούτε εγώ προτείνω χαράκωμα (ίσως επειδή κανένας δεν παρκάρει μπροστά στο σπίτι μου).

Επίσης καταλαβαίνουμε ότι σε μια μη ευνομούμενη πολιτεία οι πειρασμοί της αυτοδικίας είναι πολλοί. Και πλέον έχουν πολλαπλασιαστεί σε όλα τα επίπεδα και σε όλα τα πλάτη.

Η πίεση του σώφρονα πολίτη πρέπει να είναι πάνω στην πολιτεία, με σώφρονες τρόπους. Οπότε, για να μη βγω εκτός θέματος, ίσως πρέπει να φτιάξουμε αυτοκόλλητα που θα βάλουμε στο Υπουργείο Συγκοινωνιών: Μοιράστε πρόστιμα, ρε!


Αλ.

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2232
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Ήσουν σαφής, αφού έγραψες για υποτιθέμενο χάραγμα, προκειμένου να τρομάξουν κάποιοι γάιδαροι, απλώς εγώ ήθελα να το πάω λίγο παραπέρα ακολουθώντας την υπερβολή που είναι η μαία της κατανόησης (είδες Audi..., σε ακολουθώ @-πιστά).
Η πίεση στην πολιτεία να μοιράσει πρόστιμα, στην επικονωνιακά λάγνα εποχή που ζούμε, θα ανοίξει την όρεξη των κρατούντων να ρίξουν πρόστιμα. Θα έρθει και ο κ. Υπουργός και θα πει, να γιατί αύξησα στο τριπλάσια τα πρόστιμα.
Είναι φαύλος κύκλος, διότι η Πολιτεία δεν επιβάλλει πρόστιμα σε όσους κλείνουν ράμπες, διαβάσεις, πεζοδρόμια ή στροφές από όπου περνάνε λεωφορεία.
Είναι η απουσία ορθολογικής και αποτελεσματικής αστυνόμευσης που δίνει για μένα το δικαίωμα σε ομάδες πολιτών όπως οι Πάνθηρες να βρουν πεδίο δράσης.
Όλα εκ του αποτελέσματος κρίνονται -ευτυχώς ή δυστυχως- και αν οι Πάνθηρες φέρουν αποτέλεσμα, κανείς δεν πρόκειται να πει τίποτα για τις μεθόδους που χρησιμοποιήθηκαν. Καλώς ή κακώς, οι περισσότεροι για το τελικό αποτέλεσμα ενδιαφέρονται, όχι για το πώς θα φτάσουμε εκεί. Ίσως και για αυτό δε φτάνουμε ποτέ εκεί...
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||


jglenis

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 519
    • Gender:Male
Quote
Επίσης καταλαβαίνουμε ότι σε μια μη ευνομούμενη πολιτεία οι πειρασμοί της αυτοδικίας είναι πολλοί. Και πλέον έχουν πολλαπλασιαστεί σε όλα τα επίπεδα και σε όλα τα πλάτη.
Εννοείτε την Ελλάδα; Είναι δυνατόν;

Quote
Η πίεση του σώφρονα πολίτη πρέπει να είναι πάνω στην πολιτεία, με σώφρονες τρόπους. Οπότε, για να μη βγω εκτός θέματος, ίσως πρέπει να φτιάξουμε αυτοκόλλητα που θα βάλουμε στο Υπουργείο Συγκοινωνιών: Μοιράστε πρόστιμα, ρε!
Ακόμη καλύτερο θα ήταν να είχαν μοιράσει στοιχειώδεις κανόνες συμπεριφοράς - αλλά βέβαια τέτοια πράματα ούτε μοιράζονται, ούτε επιβάλλονται, ούτε αγοράζονται...

Quote
Αυτοδικία; Ναι, για όποιον δεν σέβεται και στο βαθμό που του αρμόζει.
Ναι, αλλά, όπως πολύ σωστά ειπώθηκε, όταν ο κάθε ένας από εμάς εύλογα έχει διαφορετικά κριτήρια περί ηθικής, σεβασμού, διαφορετικά όρια ανοχής και διαφορετική προσέγγιση για το είδος και το βαθμό τής αυτοδικίας, περιπλέκονται τα πράγματα. Επομένως, ιδανικά, θα έλεγα όχι. Στην πράξη τώρα, και στην ελληνική πραγματικότητα, πιστεύω πως είναι αδύνατο να επιβιώσει κανείς ακολουθώντας τους νόμους - όλους, κατά γράμμα. Και δε νομίζω πως το έχει πετύχει κανείς. Πιστεύω όμως επίσης πως γνώση των νόμων θα διευκόλυνε κατά πολύ τη ζωή μας, ιδιαίτερα απέναντι σε φαινόμενα κατάχρησης εξουσίας. Έχω την εντύπωση πως η νομική επιστήμη στο σύνολό της είναι μια από τις πλέον ενδιαφέρουσες πλέον λογικές και πλέον πολύτιμες. 

Από την άλλη μεριά, δεν είναι πάντοτε εύκολο να δατηρήσει κανείς την ψυχραιμία του: στο παρελθόν, έχω «περιποιηθεί» αρκετά αυτοκινήτα με συναγερμούς που χτυπούσαν για ώρες μες τη νύχτα, ρίχνοντάς τους μέλι και όσες άλλες ουσίες έβρισκα πρόχειρες και, όποιος μου πει ότι εν μέσω εξετάσεων και μετά από στωική αναμονή ωρών δεν θα το έκανε, τα συγχαρητήρια μου. Επίσης, όταν τις προάλλες ζήτησα ευγενέστατα στον ΟΣΕ, στο κιόσκι του προαστιακού, τα δρομολόγια και μόνο που δε με βρίσανε, ξήλωσα έναν τεράστιο πλαστικοποιημένο αναλυτικό πίνακα δρομολογίων μπροστά στα αδιάφορα μάτια τους και έφυγα. Δυστυχώς, στην Ελλάδα πολύ συχνά το θράσος είναι το μόνο μέσο επικοινωνίας.
 
Παρεμπιπτόντως, ένα ακόμη προϊόν αϋπνοπαιδείας (έως και αϋπνοβασίας, πλέον):

Εξοργιστής: Οδηγός που έρχεται αντιμέτωπος με δαιμονισμένους που έχει δαιμονίσει ο ίδιος αφού παρκάρει όπου του αρέσει.
« Last Edit: 15 May, 2007, 03:40:26 by jglenis »
Life is like a grammar lesson. You find the past perfect and the present tense.


user3

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 663


Στην Ελλάδα δεν οδηγώ.
Η κίνηση των Πανθήρων δεν είναι τυχαίο ότι ξεκίνησε από Θεσσαλονίκη,
όπου η κατάσταση είναι δραματική. Αραγε είναι πιο γάιδαροι οι Σαλονικιοί;
Όχι βέβαια.

Δεν μενοχλεί μόνο επειδή είναι αυτοδικία ή μάλλον όχι τόσο επειδή
είναι αυτοδικία. Τρέμω με την ιδέα
του νεοφώτιστου πάνθηρα με τον υπερβάλλοντα ζήλο, που
κολλάει αυτοκολλητάκια όπου βρει μπροστά του (και όχι όπου
απλώς τον ενοχλεί). Βρίσκω τρελό το κάλεσμα, "μετά την ταβέρνα,
να βγούμε για μια ώρα κόλλημα" Λίγο σε βιτζιλάντε μου φαίνεται.

Απείρως πιο χρήσιμο θα έβρισκα να κυκλοφορούσαν πενταμελή
συνεργεία που να έκαναν χοντρή φασαρία π.χ. έξω από το
ταχυδρομείο της ΑγΠαρασκευής, ζητώντας το λόγο από τους
γαϊδάρους και ξεμπροστιάζοντάς τους. Οχι νύχτα τα αυτοκολλητάκια.

Και 4 ευρώ τα πάρκιγκ, μήπως είναι πολλά; Δηλαδή στο Λουξεμβούργο
που είναι 1,5 είμαστε φτωχότεροι; Προσφορά και ζήτηση, θα πεις;
Και καταμεσίς στο Παρίσι, απέναντι στο άλλο Λουξεμβούργο, τον
κήπο, 2-2,5 έκανε την τελευταία φορά που πήγα.



 

Search Tools