Σχετικά για ηχητικές φράσεις - ΑΡΧΑΙΕΣ! - σε ένα PC παιχνίδι...

lupus · 1 · 4459

lupus

  • Illustrator/σκιτσογράφος/γραφίστας
  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 2
    • Gender:Male
Καλημέρα σε όλους...
... είμαι "ολοκαίνουργιος", νέο μέλος... Είμαι ο "Lupus" - 35 ετών, ζω στην Αθήνα κι εργάζομαι ως εικονογράφος (illustrator)/σκιτσογράφος/γραφίστας...

Είμαι ΕΠΙΣΗΣ μέλος (κι ηγούμαι ένα τμήμα του) ενός forum ("ΗΓΕΜΟΝΙΑ: ΠΟΛΕΙΣ-ΚΡΑΤΗ" → http://s14.invisionfree.com/Hegemonia_forum/index.php?act=idx), το οποίο ασχολείται εδώ και μισό χρόνο περίπου, με τη μετατροπή ("modification") ενός παιιχνιδιού στρατηγικής για υπολογιστή, το γνωστό & διάσημο "Rome: TOTAL WAR"... Σκοπός της ομάδας μας ( η οποία αποτελείται κατά το 75% από ΕΛΛΗΝΕΣ!) είναι να "ΜΕΤΑΛΛΑΣΕΙ" (μετατρέψει, αν προτιμάτε) το παιχνίδι αυτό από την εποχή της Άρσης της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας, στην εποχή της ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ και της ευρύτερης περιοχής της Μεσογείου - από την αρχή των "Μηδικών", έως και το δραματικό πέρας του αιμοσταγούς Πελοποννησιακού Πολέμου!!!...

Είμαι ιδιαίτερα υπερήφανος για τη πορεία του εν λόγο σχεδίου, καθώς προχωρά με γοργούς ρυθμούς και γίνεται ολοένα και πιο καλό (όλα τα παιδιά, ΕΛΛΗΝΕΣ και μη) είναι πολύ ταλαντούχα!...

ΛΟΙΠΟΝ!... Μετά τη φλυαρία & περιαυτολογία μου, ας έρθω εν τω προκειμένω...

ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΗΧΗΤΙΚΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ!!!

Έχουμε έναν, αντικειμενικά, πολύ καλό ταλέντο στο τομέα του ήχου, ο οποίος δουλεύει αυτή τη στιγμή πάνω σε μουσικά κομμάτια - που να "θυμίζουν" ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ (όπως η ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΜΑΣ το προστάζει, μιας και δε ζήσαμε ΤΟΤΕ!)...

ΟΜΩΣ, θέλουμε, οι μονάδες του παιχνιδιού (Οπλίται, Ψιλοί, Σφενδονισταί, Ιππείς, κτλ.), να ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ όταν το παιχνίδι το ζητά, ΣΤΑ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!!
Διότι, όπως αντιλαμβάνεσθε, τώρα... όταν επιλέγεις μια μονάδα - π.χ. ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙ ΣΚΙΡΙΤΑΙ - ακούγεται μια φράση ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ, π.χ. "Yes, Strategos?" ή "On your command!" ή "At your service"! Το οποίο ΜΑΣ ΧΑΛΑΕΙ ΤΗΝ ΟΛΗ ΕΙΚΟΝΑ, μιας και έχουμε δημιουργήσει ΣΤΗ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ, μια ΑΚΡΙΒΕΙΣ (όσο το ΜΕΓΙΣΤΟ δυνατόν) ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ - οπτικά!
Ε, θέλουμε ΚΑΙ ΗΧΗΤΙΚΑ να πετύχουμε το ίδιο!

Οπότε, ποιό είναι το ερώτημα(τα), που έγινε αιτία του παρόντος ΝΕΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ που άνοιξα;

- ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΠΑΡΑ-ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΕΞΙΚΟ, ΜΕ ΠΛΕΙΑΔΑ ΛΕΞΕΩΝ, ΠΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ;;;
- ΔΙΑΘΕΤΕΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΥΣ ΟΡΟΥΣ;;; (ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΟ!)
- ΕΑΝ ΟΧΙ,... ΠΟΥ/ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΑΚΡΙΒΕΙΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΥΣ ΟΡΟΥΣ, ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗΝ;;;
- ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ "ON-LINE" - ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ - ΛΕΞΙΚΟ;;; (Η ΠΑΡΟΥΣΑ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ "TRANSLATUM", ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΛΥΨΕΙ;)

Αυτά τα... "ολίγα" ήθελα να σας ρωτήσω (μ' αρέσει που αποζητώ στη ζωή μου το "ΛΑΚΩΝΙΖΕΙΝ"! Τι μακρυγορία ήταν αυτή!)...

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΘΕΡΜΑ! ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ! Χρειαζόμαστε ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ ν' αλλάξουμε στα ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ, όλες τις ηχητικές φράσεις που χρησιμοποούνται στο παιχνίδι!...

Περιμένω απάντησή σας...

Μετά τιμής,
"Lupus"
" Αγετ', ώ Σπάρτας ευάνδρω
κώροι πατέρων πολιατάν
λαιά μεν ίτυν προβάλεσθε,
δόρυ δ'ευτόλμως άνχεσθε,
μή φειδομένοι τας ζωάς.
ΟΥ ΓΑΡ ΠΑΤΡΙΟΝ ΤΑ ΣΠΑΡΤΑ!"


 

Search Tools