Θέματα διαγωνισμού δημοσίου για τα Αγγλικά

spiros · 19 · 34928

wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73949
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Και ασημώνω, για να μη ξεχνιόμαστε!!!
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


eleftheria

  • IMAGINE...
  • Full Member
  • ***
    • Posts: 415
    • Gender:Female
Καλησπέρα, σε όλους!  Έδωσε κανείς "τυχερός" το Σάββατο εξετάσεις για τις .... 2 (!) θέσεις μεταφραστών αγγλικής στο Υπουργείο Εξωτερικών;
Είμαι περίεργη να δω αν σας φάνηκε το ίδιο αξιοπερίεργη εμπειρία όπως και σε μένα!
Α, μιας και το΄φερε η κουβέντα, ξέρετε πόσο  καλή εντύπωση κάνει να λέει κάποιος από τους επιτηρητές (άτομα του Υπουργείου Εξωτερικών της χώρας μας) "Τώρα θα κλείσουν οι πόρτες, και από τη στιγμή που θα μοιράσω τα θέματα δεν θα ξανανοίξουν για κανένα" κι εντωμεταξύ με ανοιχτές πόρτες μοιράζονταν τα θέματα ενώ βρίσκονταν κάποιοι υποψήφιοι στο χωλ και κάπνιζαν ενώ αλλοι είχαν πάει για την ανάγκη τους.  Είναι καταπληκτικό!  Το έζησε κανένας άλλος;
The poet is rather an old book
The poet is missing
The poet is a liar
The poet is you



eleftheria

  • IMAGINE...
  • Full Member
  • ***
    • Posts: 415
    • Gender:Female
Καλημέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους.
Βλέπω τα θέματα των εξετάσεων για μεταφραστές στο Υπουργείο άγγιξαν πολλούς, έτσι;  Νομίζω σας είχα αναφέρει κάποια πράγματα αρχικά, όταν πήρα κι εγώ μέρος σ΄ αυτές τις εξετάσεις αν θυμάστε.  Πραγματικά, είχα κι εγώ πρόβλημα με τη βαρακωμένη αιχμή αλλά δεν θέλησα να το αναφέρω γιατί λέω άσε μη γίνω και ρεζίλι.  Ο Μπαμπινιώτης δεν το είχε, λέω δεν είδα καλά λόγω μυωπίας.  Βλέπω όμως ότι μας χαντάκωσε όλους το θέμα.  Κρίμα να μην έχω και ελληνοτουρκικό λεξικό, πού να το φανταστώ η βαριόμοιρη.
Ξέρει κανείς πότε βγαίνουν και πού ανακοινώνονται τα αποτελέσματα;  Πήρα σήμερα τηλέφωνο αλλά η απάντηση ήταν "Δεν ξέρω, έδωσε κι η κόρη μου, τι να σας πω!"  Κι όταν ρώτησα αν ανακοινώνονται σε εφημερίδες "Δεν ξέρω, βλέπετε σήμερα δεν έχουμε απαρτία, λόγω γιορτών!"  Οπότε, αν γνωρίζει κάποιος από εσάς κάτι παραπάνω, ας με ενημερώσει κι εμένα.
Κάτι άλλο.  Μήπως γνωρίζετε αν η Πανελλήνια Ένωση Μεταφραστών στη Θεσσαλονίκη υπάρχει ακόμα; 
The poet is rather an old book
The poet is missing
The poet is a liar
The poet is you




 

Search Tools