World Wide Web (WWW, W3) → Παγκόσμιος Ιστός, Παγκόσμιο Πλέγμα Πληροφοριών

banned8 · 13 · 2497

banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Κάνω την εγγραφή όχι για το διαδεδομένο «Παγκόσμιος Ιστός», αλλά για το δεύτερο, που μόλις τώρα το είδα και που πολύ μου άρεσε, ιδίως επειδή είναι πιο σαφές από τον πολυσήμαντο «ιστό» και φτιάχνει κι αυτό το «ΠΠΠ».
« Last Edit: 10 Mar, 2014, 17:05:08 by spiros »


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Πολύ ωραία τα τρία Π, αλλά είναι πάρα πολύ αργά για να πιάσουν.

Επίσης, το πλέγμα δεν μπορεί να παίξει στην ελληνική απόδοση των web page, web site, web log (=blog), κλπ. [Εκτός και πεις το web page πλεξίδα :))]

Απορρίπτεται μετά πολλών επαίνων...
« Last Edit: 24 Jan, 2007, 00:57:16 by stathis »



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Η πλεξίδα και η πλεξούδα (που είχες πει πριν) είναι πολύ ωραίες για φόρουμ με νήματα, ιδιαίτερα όταν τα (μ)πλέκουμε έτσι που τα (μ)πλέκουμε. Και όσα σύνθετα φτιάχνουμε με το ιστο- γιατί να μην τα φτιάχνουμε με το πλεκτο-; Πλεκτολόγιο, πλεκτουργείο, πλεκτομηχανή, πλεκτοσελίδες, πλεκτότοπος – μούρλια. Όρεξη και κέφι να υπάρχει.


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Η πλεξίδα και η πλεξούδα (που είχες πει πριν) είναι πολύ ωραίες για φόρουμ με νήματα, ιδιαίτερα όταν τα (μ)πλέκουμε έτσι που τα (μ)πλέκουμε. Και όσα σύνθετα φτιάχνουμε με το ιστο- γιατί να μην τα φτιάχνουμε με το πλεκτο-; Πλεκτολόγιο, πλεκτουργείο, πλεκτομηχανή, πλεκτοσελίδες, πλεκτότοπος – μούρλια. Όρεξη και κέφι να υπάρχει.

Αφήστε το ποντίκι κι αρχίστε βελονάκι!

ΥΓ Έκανα την πλεξούδα πλεξίδα για να ταιριάζει με τη σελίδα. Πού να το φανταστώ ότι θα σου άρεσε...




Διδώ

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 148
    • Gender:Female
Κάνω την εγγραφή όχι για το διαδεδομένο «Παγκόσμιος Ιστός», αλλά για το δεύτερο, που μόλις τώρα το είδα και που πολύ μου άρεσε, ιδίως επειδή είναι πιο σαφές από τον πολυσήμαντο «ιστό» και φτιάχνει κι αυτό το «ΠΠΠ».

Παρατηρήσατε ότι οι περισσότερες αναφορές του ΠΠΠ είναι κυπριακής προέλευσης; Δεν ξέρω αν σημαίνει κάτι αυτό, πάντως μου έκανε εντύπωση.

[Εκτός και πεις το web page πλεξίδα :))]

Α ρε Στάθη, έφτιαξα κοιλιακούς μεσημεριάτικα! Και συνεχίζω με τα σύνθετα! :-)


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Παρατηρήσατε ότι οι περισσότερες αναφορές του ΠΠΠ είναι κυπριακής προέλευσης; Δεν ξέρω αν σημαίνει κάτι αυτό, πάντως μου έκανε εντύπωση.

Βασικά, όλα τα ΠΠΠ (εκτός από ένα ίσως) είναι πανεπιστημιακής προέλευσης. Τώρα αυτό είναι καλό;   ;-)


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Ο όρος είναι πιθανό να έχει ξεκινήσει από το Πανεπιστήμιο της Κύπρου, γιατί κι εμένα από εκεί ήρθε στα χέρια μου. Θα είχε ενδιαφέρον να δούμε τι λένε στο Πανεπιστήμιο για τα σύνθετα.


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Όπως το webinar, πχ, για το οποίο αναρωτιέται η EPetelos, καιρό τώρα... :-)


elena petelos

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3180
    • Gender:Female
  • Qui ne dit mot consent.
Όπως το webinar, πχ, για το οποίο αναρωτιέται η EPetelos, καιρό τώρα... :-)
:))) Puzzled η EPetelos (καιρό τώρα...:)))
« Last Edit: 24 Jan, 2007, 15:33:25 by elena petelos »



F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female

elena petelos

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3180
    • Gender:Female
  • Qui ne dit mot consent.
Πιπιπινάριο.


Eλυ(ι)τίζεις.

:)))


Να το πιπίνι να το λελέκι
να το γυφτοπούλι
ο νυχτοπάτης και η νερόκοτα
ήταν και ο μπόμπιρας εκεί
και το αλογάκι πού λεν της Παναγίας
« Last Edit: 24 Jan, 2007, 15:32:24 by elena petelos »


 

Search Tools