Kniehosen → κοντοβράκι

Ioannis3891

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 151
    • Gender:Male
Μήμως γνωρίζει κανείς κάποια ονομασία για τα παντελόνια που φορούσαν οι άντρες το 17 αιώνα? Αυτά τα κοντά που έφταναν ώς το γόνατο.
« Last Edit: 30 Jun, 2007, 13:42:04 by nickel »


mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Μου ήλθε στο μυαλό η λέξη φουφούλες αλλά δεν είμαι βέβαιος. Δέστε αυτό που αντέγραψα από το Διαδίκτυο.
"Το 1902, ο Γερμανός ζωγράφος Μαξ Σλέβογκτ ζωγραφίζει σειρά διάσημων πορτρέτων του βαρύτονου Φραντσίσκο ντ' Αντράντε ως Ντον Τζοβάνι, ρόλο στον οποίο διέπρεπε στις λυρικές σκηνές της εποχής. Το ολόλευκο «ιστορικό» κουστούμι με το κολάν, τις φουφούλες, τα φουσκωτά μανίκια και το καπέλο με το φτερό, δείχνουν ότι δύο χρόνια πριν από τις πρεμιέρες της Σαλώμης και της Εύθυμης Χήρας η σκηνική όψη των μοτσάρτειων οπερών έχει καθηλωθεί στο παρελθόν".



mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Πρόκειται για αυτό που στα αγγλικά λέγεται breeches.
breeches [brIitshiz]. Από το λεξικό του Pathfinder:

ουσ. ενδυμ. (παραδοσιακή) βράκα: my grandfather used to wear breeches ο παππούς μου φορούσε βράκες # παντελόνι που σφίγγει κάτω από τα γόνατα, κιλότα: riding breeches κιλότα ιππασίας # ιδ. ανδρικό παντελόνι, "βρακί" # ΦΡ. knee breeches κοντοβράκι, "βερμούδα" § wear the breeches (ως άνδρας) κάνω κουμάντο (στην οικογένεια), έχω το πρόσταγμα


Ioannis3891

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 151
    • Gender:Male
Επειδή πρόκειται για την ενδυμασία κάποιου υπηρέτη του 17 αιώνα, σκέφτομαι και το σαλβάρι.



Porkcastle

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 424
Κοντοβράκι θα το έλεγα. Κιλότα σαν δεύτερη επιλογή.

Το σαλβάρι είναι φαρδύτερο και μακρύτερο, τα Kniehosen είναι ακριβώς αυτό που λένε, μέχρι το γόνατο και (τις περισσότερες φορές) όχι φαρδιά (κάνε ένα image search στο Google για του λόγου το αληθές).
Δες κι εδώ για το "breeches".

(Θα μπορούσε ίσως κάποιος ν' αλλάξει το αρχικό Κ του Kniehosen σε κεφαλαίο για να είμαστε σωστοί 100%; :) )
« Last Edit: 30 Jun, 2007, 02:54:34 by Porkcastle »


Ioannis3891

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 151
    • Gender:Male
το κοντό παντελόνι, που φτάνει μέχρι το γόνατο ή λίγο πιο κάτω, λέει ο Μπαμπινιώτης. Αυτό ακριβώς ψάχν...

ευχαριστώ


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Εδώ, μια σχετική συζήτηση για παρόμοιο αγγλικό όρο, για τον οποίο είχαμε καταλήξει στο ''περισκελίδα''.


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Όπου μόλις ανέβασα δύο χρήσιμες εικόνες.


 

Search Tools