Of men and nice ... men

banned8 · 52 · 5773

spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Το θέμα δεν είναι ακριβώς τι ζητούν οι μεν ή οι δε, αλλά τι τους παίρνει να ζητούν σύμφωνα με τον νόμο της προσφοράς και της ζήτησης (βλέπε και Ν. Δήμου: «Κι εσείς, κυρίες μου, δεν είχατε ποτέ ανάγκη. Ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης πάντα μεροληπτούσε για σας.») καθώς και τα πολιτισμικά μοντέλα που καθορίζουν ποιος έχει το πάνω χέρι στο όλο «deal».
« Last Edit: 18 Mar, 2007, 00:16:26 by spiros »


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
''Everybody is looking for something,
sweet dreams are made of this.
Who am I to disagree?
I've travelled the world and the seven seas.
Everybody is looking for something
Some of them want to use you.
Some of them want to get used by you.
Some of them want to abuse you.
Some of them want to be abused.
Hold your head up, movin on
Keep your head up, movin on.''
« Last Edit: 18 Mar, 2007, 00:42:22 by nickel »



spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour

FoReIgNeR

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 725
    • Gender:Female
Το θέμα δεν είναι ακριβώς τι ζητούν οι μεν ή οι δε, αλλά τι τους παίρνει να ζητούν σύμφωνα με τον νόμο της προσφοράς και της ζήτησης (βλέπε και Ν. Δήμου: «Κι εσείς, κυρίες μου, δεν είχατε ποτέ ανάγκη. Ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης πάντα μεροληπτούσε για σας.») καθώς και τα πολιτισμικά μοντέλα που καθορίζουν ποιος έχει το πάνω χέρι στο όλο «deal».

Δηλαδή μόνο και μόνο επειδή είμαστε σε μια χώρα που οι άνδρες ευνοούνται εφόσον υπερτερούν αριθμητικά οι γυναίκες και ιδιαιτέρως τώρα που έχουν και μεγαλύτερη ποικιλία για να επιλέξουν, πρέπει μία γυναίκα να φερθεί με τη λογική του "ό,τι προλάβουμε ν' αρπάξουμε"; Ή να ετοιμάζει βαλίτσες για βορειότερες χώρες όπου ο μεσογειακός τύπος γυναίκας χαίρει ευρύτατης αποδοχής;
And my heaven is wherever you are ...



spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Η προσφορά και η ζήτηση δεν έχει σχεδόν καμία σχέση να κάνει με τον αριθμό των μονάδων αλλά με τη διαχείριση (και τη διαφορετική φύση) των αναγκών.


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Ή να ετοιμάζει βαλίτσες για βορειότερες χώρες όπου ο μεσογειακός τύπος γυναίκας χαίρει ευρύτατης αποδοχής;

Εναλλακτικά, υπάρχει και η Κίνα. Έλεγχος γεννήσεων, στην επαρχία κυρίως ξεφορτώνονται τα κοριτσάκια, σε λίγο θα περισσεύουν οι άντρες για όλο τον πλανήτη.


FoReIgNeR

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 725
    • Gender:Female
Η προσφορά και η ζήτηση δεν έχει σχεδόν καμία σχέση να κάνει με τον αριθμό των μονάδων αλλά με τη διαχείριση (και τη διαφορετική φύση) των αναγκών.

Ίσα-ίσα που η αύξηση αυτού ακριβώς του αριθμού είναι της φύσεως "ό,τι θέλει ο πελάτης" εφόσον διαθέτει όλο το "πακέτο". Τι δίνεις για να πάρεις (κανονική αγοραπωλησία δηλαδή).
And my heaven is wherever you are ...


FoReIgNeR

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 725
    • Gender:Female
Εναλλακτικά, υπάρχει και η Κίνα. Έλεγχος γεννήσεων, στην επαρχία κυρίως ξεφορτώνονται τα κοριτσάκια, σε λίγο θα περισσεύουν οι άντρες για όλο τον πλανήτη.

Μπαααααααα, not my cup of tea
And my heaven is wherever you are ...


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male

11. The men who never make the first move, automatically lose interest in us when we take the initiative.


Αυτό πάλι, μολονότι το έχω δει να γίνεται, δεν κατάλαβα ποτέ ως άντρας πώς είναι δυνατόν να συμβαίνει. Refuse the offer because of various factors, yes, but lose interest?
Nick Roussos


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Και για να λέμε και του στραβού το δίκιο, Ελληνίδες και πρωτοβουλία είναι μάλλον contradictio in adjecto...


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Μπα, μην το λες. Το έχω δει να γίνεται και αυτό. Και έχω δει κάτι άχρηστους να χάνουν πάραυτα το ενδιαφέρον τους. Και δεν καταλαβαίνω. Δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται. Αν δεις ένα πεντοχίλιαρο στον δρόμο (συγγνώμη για την παρομοίωση, κυρίες μου, είμαι πεζό άτομο) δεν θα σκεφτείς, έστω, να το μαζέψεις;
Nick Roussos


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Και για να λέμε και του στραβού το δίκιο, Ελληνίδες και πρωτοβουλία είναι μάλλον contradictio in adjecto...

Γιατί, εσείς οι Έλληνες βαριέστε να παίρνετε πρωτοβουλίες; Όλα εμείς πρέπει να τα κάνουμε, επιτέλους;
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Όταν, αγαπητέ Όντι (και άλλοι συμφουρομίτες, καλημέρα), δεις πεντοχίλιαρο, θα σκύψεις να το πάρεις. Αν, όμως, πάνω που πας να γύρεις, αρχίσεις να σκέφτεσαι: μην το έβαλαν εδώ από την Κάντιντ Κάμερα και γελάνε μαζί μου; Μην είναι πλαστό και πάω να το εξαργυρώσω και βρεθώ μπαγλαρωμένος; Άσε που την προηγούμενη φορά που έσκυψες να σηκώσεις πεντοχίλιαρο από το δρόμο, πέρασε αυτοκίνητο και σ' έστειλε δυο μήνες στο νοσοκομείο. Οπότε λες, άσε, δεν πειράζει, θα το βγάλουμε δουλεύοντας.


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Άραγε είμαι ο μόνος που βαριέται αφόρητα τις γενικευτικές συζητήσεις περί αντρών και γυναικών;
(οι οποίες συζητήσεις έχουν πολύ σουξέ εσχάτως...)

Συνεχίστε, απλώς ήθελα να πω τον καημό μου.
:)


σα(ρε)μαλι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1293
    • Gender:Male
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Άραγε είμαι ο μόνος που βαριέται αφόρητα τις γενικευτικές συζητήσεις περί αντρών και γυναικών;
(οι οποίες συζητήσεις έχουν πολύ σουξέ εσχάτως...)

Συνεχίστε, απλώς ήθελα να πω τον καημό μου.
:)

Όχι ο μόνος.
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.


 

Search Tools