Όταν το έγκλημα γίνεται τέχνη;

λinaπ · 33 · 4062

λinaπ

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 997
    • Gender:Female
  • Love my dog, love me
Έλαβα το παρακάτω σήμερα:

Το 2007 ο Guillermo Vargas Habacuc, ένας αποκαλούμενος 'καλλιτέχνης' πήρε έναν αδέσποτο σκύλο από το δρόμο,τον μετέφερε σε μια γκαλλερί όπου τον έδεσε στον τοίχο. Τον άφησε εκεί έτσι ώστε να πεθάνει από δίψα και από πείνα.Για τις επόμενες μέρες, οι επισκέπτες της γκαλλερί γίνονταν μάρτυρες αυτής της παρωδίας 'τέχνης' χωρίς να αντιδράσει κανείς.Εν τέλει το δύστυχο ζώο πέθανε υποφέροντας, διψώντας και πεινώντας. Αυτό το συμβάν σας φαίνεται σωστό; Είναι τέχνη; Δυστυχώς το θέμα δεν τελειώνει εδώ. Η περιώνυμη Central American Biennial of Art αποφάσισε ότι αυτή η κτηνωδία είναι όντως 'τέχνη', και έτσι ο 'καλλιτέχνης' Guillermo Vargas Habacuc προσκλήθηκε να επαναλάβει το 'έργο' του στην Biennial το 2008. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ!

Σας παρακαλούμε να λάβετε μέρος στην συλλογή υπογραφών εδώ: http://www.petitiononline.com/13031953/ και να απαιτήσουμε την μη βράβευση/συμμετοχή/αποδοχή του εν λόγω ανθρώπου.

Το petition είναι στα Ισπανικά και λέει οτι δεν μπορούμε να ανεχτούμε τέτοιου είδους συμπεριφορές.Ας μην ξεχνάμε οτι πολλοί εγκληματίες ξεκίνησαν την 'καριέρα' τους φερόμενοι βάναυσα σε ζώα...Αν αντέχετε, στο Google θα βρείτε και υλικό του ακατανόμαστου.
« Last Edit: 02 Apr, 2008, 15:13:23 by spiros »
Λίνα Παπαδοπούλου


banned

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1094
    • Gender:Male
Ένας ακόμη ατάλαντος που θέλει, σώνει και καλά, να πρωτοτυπήσει και να εντυπωσιάσει. Εγώ θα έδενα αυτόν για λίγο στη θέση του σκύλου. Για να έχουν κάπου να φτύνουν οι επισκέπτες.

Τέχνη αυτό; Μάλλον εμετός. Φυσικά, υπέγραψα την έκκληση.

 



user10

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1244
    • Gender:Female
Εγώ αναρωτιέμαι πόσο σύντομα ο σκύλος θα αντικατασταθεί από άνθρωπο, που θα έχει φυσικά δώσει και τη συγκατάθεσή του για να γίνει «έκθεμα»

Μα πόσες αηδίες [αυτολογοκρισία] θα δουν ακόμα τα μάτια μας; Εμετός, πραγματικά.

http://guillermohabacucvargas.blogspot.com/
« Last Edit: 02 Apr, 2008, 14:38:40 by palavra »


DiVx

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 651
    • Gender:Male
Δεν τους αντέχω άλλο. Θυσιάζουν τα πάντα για τη φήμη.

Κάποιος αυτό το είπε "δημιουργικό ενυνουχισμό", δηλ. όποιος δεν έχει ταλέντο, κάνει τέτοια για να σοκάρει, να προκαλέσει και τα σχετικά.

Και το έχει ήδη καταφέρει γιατί όλοι μιλάμε γι' αυτόν.

Έλεος.

Αναρωτιέμαι αν υπογράφοντας αυτή την έκκληση, παίζουμε το παιχνίδι του; (θέλω κι εγώ να την υπογράψω).







user10

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1244
    • Gender:Female
Το θέμα είναι, Δημήτρη, ότι πολλοί από τους φιλότεχνους απλώς δε λένε τίποτα βλέποντας τέτοιου είδους σιχαμάρες γιατί νομίζουν ότι θα φανούν οπισθοδρομικοί και ανίδεοι. Νομίζω ότι η συζήτηση βοηθάει για να δώσει μια διαφορετική οπτική γωνία.


DiVx

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 651
    • Gender:Male
...πολλοί από τους φιλότεχνους απλώς δε λένε τίποτα βλέποντας τέτοιου είδους σιχαμάρες γιατί νομίζουν ότι θα φανούν οπισθοδρομικοί και ανίδεοι.

Ακριβώς έτσι palavra. Ο βασιλιάς είναι γυμνός!


Anastasia

  • Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2365
    • Gender:Female
  • Set goals, Work hard!
Αίσχος!!! Εννοείται ότι υπέγραψα!! Οι «φιλότεχνοι» που περιφέρονται γύρω από το δύστυχο ζωντανό είναι για κρέμασμα! Συγγνώμη, αλλά έχω βγει εκτός εαυτού με τις φωτογραφίες... τρέμω από το σοκ...
"Only Love can leave such a... Mark!"


banned

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1094
    • Gender:Male
Οι φίλοι μας οι Αμερικανοί το έχουν ήδη κάνει αυτό, palavra μου. Δεν έχετε δει την εκπομπή στην οποία, έναντι ενός ποσού, ζητάνε από τον κόσμο να γλείψει παπούτσια, να φάει κατσαρίδες, και να υποστεί κάθε είδους δημόσιο εξευτελισμό; Και το κάνουν, το κάνουν πολλοί. Είναι βάσει του «αποφθέγματος» ότι everything has a price. Δεν υπάρχει τιμή, αξιοπρέπεια, ανθρωπισμός. Τα πάντα για το χρήμα. 

Περιττό να προσθέσω ότι εγώ είμαι υπέρ της ακαριαίας αυτοδικίας εις βάρος αυτών των καθαρμάτων. 
« Last Edit: 02 Apr, 2008, 15:11:25 by wings »


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854566
    • Gender:Male
  • point d’amour
Δυστυχώς, ο δρόμος που έχουν πάρει πολλές παραφυάδες της αποκαλούμενης «σύγχρονης τέχνης» δείχνει την κρίση του πολιτισμού μας. Ένας άρρωστος και βάρβαρος πολιτισμός, χωρίς ηθικές αρχές, είναι αναπόφευκτο να αναπαράγει, να επιβραβεύει και να δημιουργεί άρρωστη τέχνη.

Η τέχνη είναι ο καθρέπτης της κοινωνίας μας.


Anastasia

  • Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2365
    • Gender:Female
  • Set goals, Work hard!
Παιδιά, ειλικρινά, έχω σοκαριστεί και δεν μπορώ να συνέλθω... δεν ξέρω αν είμαι τόσο πολύ ευαίσθητη, αλλά έχω ναυτία από την ώρα που το διάβασα... Αυτή η βαρβαρότητα πρέπει επιτέλους να σταματήσει, και δεν αναφέρομαι μόνο σε τούτο το περιστατικό, αλλά και σε πολλά άλλα παρόμοια εγκλήματα που με κάνουν να ντρέπομαι που ζω σε μια τέτοια κοινωνία.
"Only Love can leave such a... Mark!"


DiVx

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 651
    • Gender:Male
Παιδιά, ειλικρινά, έχω σοκαριστεί και δεν μπορώ να συνέλθω... δεν ξέρω αν είμαι τόσο πολύ ευαίσθητη, αλλά έχω ναυτία από την ώρα που το διάβασα... Αυτή η βαρβαρότητα πρέπει επιτέλους να σταματήσει, και δεν αναφέρομαι μόνο σε τούτο το περιστατικό, αλλά και σε πολλά άλλα παρόμοια εγκλήματα που με κάνουν να ντρέπομαι που ζω σε μια τέτοια κοινωνία.

Αχ, Αναστασία, και που νά' βλεπες κάτι φωτογραφίες που μου είχαν στείλει με βασανιστήρια σκύλων από Κινέζους, οι οποίοι το κρέας τελετουργικά βασανισμένου σκύλου το τρώνε επειδή είναι πανίσχυρο αφροδισιακό (από τη φρίκη το ζώο εκκρίνει μια ουσία, αδρεναλίνη;)

Άσε καλύτερα...


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854566
    • Gender:Male
  • point d’amour
Βέβαια το γεγονός ότι σκοτώνουν και τρώνε σκύλους δεν θα έπρεπε να είναι πιο σοκαριστικό από το γεγονός ότι στη Δύση το θεωρούμε φυσιολογικό να σκοτώνουμε και να τρώμε αγελάδες, προβατάκια, κτλ.

Με άλλα λόγια, το τι θεωρείται «θεμιτό» σε επίπεδο διατροφικών συνηθειών (ή μάλλον για τα ήθη της σφαγής) είναι κάτι που διαμορφώνεται αποκλειστικά από πολιτισμικούς παράγοντες.


DiVx

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 651
    • Gender:Male
Βέβαια το γεγονός ότι σκοτώνουν και τρώνε σκύλους δεν θα έπρεπε να είναι πιο σοκαριστικό από το γεγονός ότι στη Δύση το θεωρούμε φυσιολογικό να σκοτώνουμε και να τρώμε αγελάδες, προβατάκια, κτλ.

Με άλλα λόγια, το τι θεωρείται «θεμιτό» σε επίπεδο διατροφικών συνηθειών (ή μάλλον για τα ήθη της σφαγής) είναι κάτι που διαμορφώνεται αποκλειστικά από πολιτισμικούς παράγοντες.

To πρόβλημα είναι ότι τους βασανίζουν πρώτα, με εφιαλτικό τρόπο, τους γδέρνουν και τους καψαλίζουν ζωντανούς για να εκκρίνουν την εν λόγω αφροδισιακή ουσία...

Αυτό τουλάχιστον είχα διαβάσει (και δει με φωτογραφίες) σε κάποιο από τα Κυριακάτικα περιοδικά.


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854566
    • Gender:Male
  • point d’amour
Σαφώς, είναι κάπως υπερβολικό αυτό που λες.

Ωστόσο, εάν το δούμε σε κλίμακα, τα ζώα που βασανίζονται (ίσως με ηπιότερους τρόπους) για να φτάσουν στα σουπερμάκετ είναι απείρως περισσότερα.


Anastasia

  • Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2365
    • Gender:Female
  • Set goals, Work hard!
Σπύρο, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Το βρίσκω εξίσου απαράδεκτο. Δεν είμαι χορτοφάγος, αλλά όσο περνάει ο καιρός οδεύω προς τα 'κει κι ο μοναδικός λόγος είναι επειδή στεναχωριέμαι για τα ζωάκια.
"Only Love can leave such a... Mark!"


 

Search Tools