Πάπυρος "Λεξικό της Ελληνικής Γλώσσας"

FoReIgNeR

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 725
    • Gender:Female
http://portal.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_entbook_7_10/01/2008_216367

Μήπως αγοράζει κανείς τη συγκεκριμένη προσφορά; Έπεσε τυχαία στα χέρια μου ένας τόμος από μία καθηγήτρια στη σχολή μας, η οποία μας τη σύστησε ως κάτι πρωτοποριακό, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο, οπότε θα με ενδιέφερε και μία δεύτερη γνώμη, ει δυνατόν.
And my heaven is wherever you are ...


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Εγώ είμαι περίεργος να μάθω αν υπάρχουν προσθήκες και διορθώσεις σε σχέση με την Ηλεκτρονική έκδοση που αναφέρουμε εδώ. Αν όχι, η ηλεκτρονική έκδοση είναι πολύ πιο εύχρηστη και αρκετά πιο φτηνή. (Θα την προτιμούσα ακόμα κι αν ήταν πιο ακριβή.)
« Last Edit: 10 Jan, 2008, 00:42:44 by nickel »



Costas

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 132
  • -Πετάει ο γάιδαρος; -Πετάει!
Νίκο, το URL σου στο εδώ είναι, λέει, not valid.

Μα για πείτε μου, αυτό δεν είναι το γνωστό παράρτημα που είχε η Πάπυρος-Λαρούς-Μπριτάνικα στο τέλος των τόμων της; (στους πρώτους μάλιστα τόμους της είχε τα λήμματα μέσα στην εγκυκλοπαίδεια, και γινότανε χαμός!)

Αν ναι, εμένα δε μ' αρέσει. Τρεις διαφορετικές φάσεις της ελληνικής γλώσσας ανάκατες μέσα στο ίδιο λήμμα, να χάνεις το μπούσουλα τι είναι αρχαίο, τι μεσαιωνικό, τι νέο, ποια σημασία της λέξης είναι αρχαία, ποια μεσαιωνική, ποια νέα, κλπ. Χάος!

Αν πάλι είναι κάτι άλλο, δεν ξέρω.
Τας λεωφόρους οδούς φεύγων επί τας ατραπούς βάδιζε.


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Διόρθωσα το σύνδεσμο, Κώστα. Και ναι, γι' αυτό ακριβώς πρόκειται. Δεν είδα πουθενά κάποια ανακοίνωση με λεπτομέρειες σχετικά με την έκδοση. Η διαφήμιση της Καθημερινής είναι απλώς ένα κατεβατό από τα ίδια αόριστα και γενικόλογα που συνοδεύουν και εκδόσεις της ντροπής («μεγαλειώδες έργο», «το επιτελείο των επιστημόνων», «καινοτομίες ως προς την επιλογή των λημμάτων», «έργο πραγματικά μοναδικό»). Αδικούν το έργο (ιδιαίτερα αν πρόκειται για κάτι νέο, αν και αμφιβάλλω), αλλά ταυτόχρονα δημιουργούν απορίες σε όποιον ήδη διαθέτει το λεξικό, είτε σε ηλεκτρονική μορφή είτε στο σώμα της έντυπης παλαιότερης έκδοσης. Απλώς είναι θλιβερό όταν μεγάλοι εκδοτικοί οίκοι αναγκάζονται να εφαρμόζουν κουτοπονηριές για να πουλήσουν.



Costas

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 132
  • -Πετάει ο γάιδαρος; -Πετάει!
«το επιτελείο των επιστημόνων»
Αν δεν απατώμαι, πρόκειται για μπαμπινιωτικό εγχείρημα, εξ ου και η ιδεολογία της συνέχειας που το διακατέχει. Απορώ πώς δεν συμπεριέλαβε και τη μυκηναϊκή ελληνική, για να είμαστε κομπλέ.

είναι θλιβερό όταν μεγάλοι εκδοτικοί οίκοι αναγκάζονται να εφαρμόζουν κουτοπονηριές για να πουλήσουν.
Μα τι μου λες τώρα, Νίκο μου; Εδώ πέρα οι άνθρωποι ξεκίνησαν την εγκυκλοπαίδεια με πλουσιότατη ύλη και, μόλις αγκίστρωσαν αρκετούς πελάτες, από το γράμμα Γάμμα και μετά περίπου (δεν παίρνω όρκο για το συγκεκριμένο γράμμα), άρχισαν το κουτσούρεμα, με αποτέλεσμα να 'ναι μια εγκυκλοπαίδεια πολύ καλή ως ένα (πρώιμο) γράμμα και μετά να είναι σκέτη ξεφτίλα.
Στη συνέχεια, κατάργησαν τα χαρτιά ματ και ιλουστρασιόν κι έβγαλαν ένα ενδιάμεσο.
Τέλος, δεν εξέδωσαν ποτέ τον τόμο Ελλάς, παρά τον έκαναν μόνο Ελληνική Ιστορία. Γεωγραφία (η πιο φτωχή επιστήμη στην Ελλάδα), τίποτε! Με αποτέλεσμα, του κόσμου τα λήμματα μέσα στο κύριο σώμα να λένε "Βλ. Τόμο ΕΛΛΑΣ", και να ξεμπερδεύουν, μόνο που τέτοιος τόμος δεν υπάρχει εκτός της Ιστορίας της Ελλάδας. Τέτοια ελληνοπρεπής καφρίλα.

Αν μου επιβεβαιώνεις πως είναι αυτό το παλιό λεξικό, τότε μιλάμε για δεκαετίες '80-αρχές '90. Ακόμα και μνημειώδες έργο να ήτανε, σαν λεξικό που είναι, θα ήταν ήδη παλιό. Εδώ το ΛΚΝ που είναι του 2000 περίπου και κάθε χρόνο μένει πίσω κάποιες εκαντοτάδες λέξεις...

Τέλος πάντων, εσύ σαν λεξικογράφος είσαι πιο αρμόδιος να μιλήσεις. Αλλά τους έχω μια φούρκα του Παπύρου... Οι τελευταίοι τόμοι της εγκυκλοπαίδειας είναι για γέλια! Είναι "άντε, παιδιά, βιαστείτε να τελειώνουμε!"
« Last Edit: 10 Jan, 2008, 01:22:07 by Costas »
Τας λεωφόρους οδούς φεύγων επί τας ατραπούς βάδιζε.


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Στην ελληνική βιβλιοπαραγωγή, που αγκαλιάζει πια την εφημεριδοπαραγωγή για να στηρίζουν η μια την άλλη, πρέπει να λέμε «και πάλι καλά» όταν υπάρχουν έργα σαν τον Πάπυρο. Δεν μπορούμε να κάνουμε συγκρίσεις με αυτά που ξέρουμε από την αγγλοσαξονική παραγωγή (ή π.χ. τη γαλλική ή την ισπανική)*. Άσε που έχουμε και μια πρωτιά στην έκδοση ηλεκτρονικής εγκυκλοπαίδειας.


*Σαν να θέλουμε η ελληνική Wikipedia να συναγωνιστεί με την αγγλική.


mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Quote
Μα τι μου λες τώρα, Νίκο μου; Εδώ πέρα οι άνθρωποι ξεκίνησαν την εγκυκλοπαίδεια με πλουσιότατη ύλη και, μόλις αγκίστρωσαν αρκετούς πελάτες, από το γράμμα Γάμμα και μετά περίπου (δεν παίρνω όρκο για το συγκεκριμένο γράμμα), άρχισαν το κουτσούρεμα, με αποτέλεσμα να 'ναι μια εγκυκλοπαίδεια πολύ καλή ως ένα (πρώιμο) γράμμα και μετά να είναι σκέτη ξεφτίλα.
Στη συνέχεια, κατάργησαν τα χαρτιά ματ και ιλουστρασιόν κι έβγαλαν ένα ενδιάμεσο.
Τέλος, δεν εξέδωσαν ποτέ τον τόμο Ελλάς, παρά τον έκαναν μόνο Ελληνική Ιστορία. Γεωγραφία (η πιο φτωχή επιστήμη στην Ελλάδα), τίποτε! Με αποτέλεσμα, του κόσμου τα λήμματα μέσα στο κύριο σώμα να λένε "Βλ. Τόμο ΕΛΛΑΣ", και να ξεμπερδεύουν, μόνο που τέτοιος τόμος δεν υπάρχει εκτός της Ιστορίας της Ελλάδας. Τέτοια ελληνοπρεπής καφρίλα.
Αυτά που λέει ο Costas συνέβησαν και με τον παλαιό Πάπυρος-Λαρούς, που τον αγοράζαμε τεύχος-τεύχος τη δεκαετία του '60, για να συμπληρώσουμε τους 12 τόμους. Οι πρώτοι τόμοι ήταν αναλυτικότατοι και ακολούθησε το κουτσούρεμα. Τώρα, είμαι έτοιμος να τους  πετάξω στην ανακύκλωση γιατί έχω και πρόβλημα χώρου και έχουν φθαρεί οι περισσότεροι. Στην εποχή μας, μόνο οι ηλεκτρονικές εκδόσεις αξίζουν και δη οι διατιθέμενες δωρεάν μέσω του διαδικτύου, όπως το ΛΚΝ.
Νομίζω, αγαπητέ Costas, ότι τώρα διατίθενται οι τόμοι για την Ελλάδα (βλ. το σύνδεσμο που παρέθεσε η Foreigner, ιδιαίτερα το http://portal.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_entbook_7_10/01/2008_212399)
« Last Edit: 10 Jan, 2008, 03:33:05 by mavrodon »


Costas

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 132
  • -Πετάει ο γάιδαρος; -Πετάει!
Στην ελληνική βιβλιοπαραγωγή, που αγκαλιάζει πια την εφημεριδοπαραγωγή για να στηρίζουν η μια την άλλη, πρέπει να λέμε «και πάλι καλά» όταν υπάρχουν έργα σαν τον Πάπυρο. Δεν μπορούμε να κάνουμε συγκρίσεις με αυτά που ξέρουμε από την αγγλοσαξονική παραγωγή (ή π.χ. τη γαλλική ή την ισπανική)*. Άσε που έχουμε και μια πρωτιά στην έκδοση ηλεκτρονικής εγκυκλοπαίδειας.


*Σαν να θέλουμε η ελληνική Wikipedia να συναγωνιστεί με την αγγλική.
Όχι, διαφωνώ. Η μεθόδευση της απότομης πτώσης της ποιότητας αφού κλειδώσουμε τους πελάτες, που την πιστοποιεί και ο mavrodon για παλιότερη έκδοση της δεκαετίας του 1960, δε θα αποσπάσει ποτέ από μένα το "και πάλι καλά", αγαπητέ Νίκο.
Ακόμη και αν αντιμετώπισαν οικονομικά προβλήματα στην πορεία, ακόμη και αν δεν τους βγήκαν τα οράματα δηλαδή (που γιατί να το πιστέψω;), και γι' αυτό έριξαν δραματικά την ποιότητα, θα μπορούσαν να βγάλουν μια ανακοίνωση προς τους "αγαπητούς πελάτες και συνδρομητές", οι οποίοι τους τα έσκαγαν ανελλιπώς για μια δεκαετία. Αλλά δεν πιστεύω καν ότι πρόκειται περί αυτού. Απλά, περί μεθόδευσης πρόκειται (άλλωστε, μας είπε ο mavrodon ότι το είχαν ξανακάνει οι άνθρωποι).

Όσο για την πρωτιά με την ηλεκτρονική εγκυκλοπαίδεια που λες, δεν ξέρω. Μήπως κάνεις πλάκα; Γιατί στο link που έχεις, τους σούρνεις τα εξ αμάξης. Οπότε τι ισχύει; Το "και πάλι καλά" ή το "τι ρεζιλίκια είναι αυτά;" Και γιατί δε σου απάντησαν ποτέ;

*Ο παραλληλισμός με τις διάφορες Wikipedias δεν είναι πετυχημένος. Δεν απαίτησα ελληνική Britannica, εντιμότητα απαίτησα.
Τας λεωφόρους οδούς φεύγων επί τας ατραπούς βάδιζε.


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Κώστα, δεν λέμε διαφορετικά πράγματα· απλώς εγώ βλέπω το ποτήρι μισογεμάτο, εσύ το βλέπεις μισοάδειο. Εγώ χαίρομαι να εκπλήσσομαι ευχάριστα κάθε φορά που κάτι γίνεται στην Ελλάδα, έστω και μισοκαλά, εσύ να εξακολουθείς να ζεις με την απαίτηση να γίνονται όλα καλά. Χαίρομαι που υπάρχει ο Πάπυρος έστω κι έτσι που είναι, κι ας μην μπορεί να ανταγωνιστεί σε όραμα έργα όπως η Μεγάλη Ελληνική Εγκυκλοπαιδεία. Το «και πάλι καλά» ή «και μη χειρότερα» έδειχνε στη γελοιότητα της εγκυκλοπαίδειας σε .jpg ή στις άλλες αστείες εγκυκλοπαίδειες που κυκλοφορούν στην αγορά μας.


Costas

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 132
  • -Πετάει ο γάιδαρος; -Πετάει!
Νομίζω, αγαπητέ Costas, ότι τώρα διατίθενται οι τόμοι για την Ελλάδα (βλ. το σύνδεσμο που παρέθεσε η Foreigner, ιδιαίτερα το http://portal.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_entbook_7_10/01/2008_212399)
Όχι, αγαπητέ mavrodon, γιατί στο σύνδεσμο που λες υπάρχουν οι τίτλοι όλων των τόμων και, όπως μπορείς να δεις, δεν υπάρχει Γεωγραφία. Από ιστορίες της Ελλάδας, δόξα τω Θεώ, υπάρχουν πάμπολλες (όπου μάλιστα δε γράφει ο Μαρκεζίνης, όπως στον Πάπυρο —στο κύριο σώμα της εγκυκλοπαίδειας, εννοώ· για τους τόμους ΕΛΛΑΣ, δε γνωρίζω), ενώ από Γεωγραφίες της Ελλάδας έχουμε ΤΡΑΓΙΚΗ έλλειψη.
Τας λεωφόρους οδούς φεύγων επί τας ατραπούς βάδιζε.


mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Έχεις δίκαιο για τη γεωγραφία της Ελλάδος. Γενικά η επιστήμη της γεωγραφίας δεν ανθεί ιδιαίτερα στη χώρα μας, σε αντίθεση με ότι συμβαίνει στις άλλες χώρες. Οι περισσότερο γνωστοί επιστήμoνες στο χώρο του τουρισμού διεθνώς είναι γεωγράφοι.


mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
 
Quote
Η μεθόδευση της απότομης πτώσης της ποιότητας αφού κλειδώσουμε τους πελάτες, που την πιστοποιεί και ο mavrodon για παλιότερη έκδοση της δεκαετίας του 1960, δε θα αποσπάσει ποτέ από μένα το "και πάλι καλά", αγαπητέ Νίκο.

Στην εποχή μας, με το διαδίκτυο εύκαιρο ανά πάσα στιγμή, δε χρειάζονται πια έντυπες πολύτομες εγκυκλοπαίδειες και λεξικά. Είναι και αντιοικολογικό και δύσχρηστο. Μακάρι η Ακαδημία Αθηνών να ξυπνήσει από το λήθαργο και να τελειώσει το έρμο λεξικό της Ελληνικής το οποίο από ότι γνωρίζω είναι από δεκαετίες στα πρώτα γράμματα ακόμη, και να το διαθέσει δωρεάν στο κοινό, όπως έκανε το Ίδρυμα Μανώλη Τριανταφυλλίδη με το ΛKN.
Σχετικά με την επισήμανση του Costas και την παγίδευση του κοινού  από τα λόγια τα παχιά,  αναφέρω ότι η παλαιά 12τομη Πάπυρος-Λαρούς  τελείωσε το γράμμα Μ στον 10 τόμο και πραγματεύτηκε τα υπόλοιπα 12 γράμματα στους υπόλοιπους 2 τόμους  (το Ν αρχίζει στη σελίδα 380 του 10ου τόμου).


 

Search Tools