nickname → ψευδώνυμο, υποκοριστικό, παρωνύμιο, παρανόμι, παρατσούκλι, παρώνυμο

wings · 30 · 11082

wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
nickname → παρωνύμιο, παρανόμι, παρατσούκλι / (σε φόρουμ ή παιχνίδια) ψευδώνυμο

Προσωπικά θεωρώ το «προσωνύμιο» σωστότερη απόδοση αλλά οι γκουγκλιές γέρνουν καταλυτικά υπέρ του «ψευδώνυμο». Στα γλωσσάρια της MS βρήκα και τις δύο λέξεις, αλλά υπερτερούν οι αναφορές με τη λέξη «προσωνύμιο». Τι λέτε;
« Last Edit: 06 Apr, 2016, 15:29:12 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Anastasia

  • Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2365
    • Gender:Female
  • Set goals, Work hard!
Όσες φορές το συνάντησα (πάρα πολλές), το βρήκα ως "ψευδώνυμο". Συμφωνώ ότι το "προσωνύμιο" είναι σωστότερη απόδοση, αλλά αν πρόκειται για το κείμενο με τα video games, νομίζω ότι είναι καλύτερα να χρησιμοποιήσεις το "ψευδώνυμο", καθώς είναι πιο διαδεδομένος όρος στο χώρο των εν λόγω παιχνιδιών.

;-)
"Only Love can leave such a... Mark!"



zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male

wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Βέβαια, σύμφωνα με τα λεξικά υπάρχει μόνο η λέξη «προσωνυμία» και όχι η λέξη «προσωνύμιο». Αλήθεια, γιατί την πειράξανε; Νίκοοοοοοοοοοοοοοοο, τα φώτα σου.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Πρώτα απ' όλα, να ξεκαθαρίσουμε ότι το nickname είναι το παρωνύμιο, το παρανόμι, το παρατσούκλι.

Η προσωνυμία (υπάρχει και το «προσωνύμιο» στο αντίστροφο λεξικό) είναι λίγο πιο σικ από το nickname, π.χ. Φοίβος και Λοξίας ήταν προσωνυμίες του Απόλλωνα (epithet).

Σε επίπεδο βιντεοπαιχνιδιών θα σου πω σε λίγο γιατί πάω για κουβάλημα τώρα.


user10

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1244
    • Gender:Female
Αν το θέλεις για βιντεοπαιχνίδι, θα έλεγα "ψευδώνυμο" ή "όνομα χρήστη", όπως είπε και ο Ζέφυρος. Αν δηλαδή ο παίκτης επιλέγει κάποιον χαρακτήρα και υιοθετεί το όνομά του, θα σου πρότεινα να μη χρησιμοποιήσεις τη λέξη "προσωνύμιο".


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Αν το θέλεις για βιντεοπαιχνίδι, θα έλεγα "ψευδώνυμο" ή "όνομα χρήστη", όπως είπε και ο Ζέφυρος. Αν δηλαδή ο παίκτης επιλέγει κάποιον χαρακτήρα και υιοθετεί το όνομά του, θα σου πρότεινα να μη χρησιμοποιήσεις τη λέξη "προσωνύμιο".

Δεν ξέρω τι κάνει ο κάθε παίχτης γιατί δεν το αναφέρει στο κείμενό μου. Αλλά επειδή μετά έχω και το user name, δεν έχω τη δυνατότητα να πω και τα δύο «όνομα χρήστη».
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


user10

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1244
    • Gender:Female
Δεν ξέρω τι κάνει ο κάθε παίχτης γιατί δεν το αναφέρει στο κείμενό μου. Αλλά επειδή μετά έχω και το user name, δεν έχω τη δυνατότητα να πω και τα δύο «όνομα χρήστη».

Τότε, εγώ θα έλεγα ψευδώνυμο, επειδή πρόκειται για βιντεοπαιχνίδι δηλαδή, όχι επειδή διαφωνώ με το παρωνύμιο ή το παρατσούκλι.


zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Τότε, η Αυτού Μικρότης Ζέφυρος θα συνταχθεί με το "ψευδώνυμο". ;)


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
ΟΚ, μικρέ Ζέφυρε και μικρή Παλάβρα! :-)))))
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Με άλλα λόγια, σ' αυτή την περίπτωση το nickname είναι το όνομα με το οποίο σε ξέρουν και σε φωνάζουν οι άλλοι (παίκτες σε παιχνίδι, περίεργοι τύποι σε φόρουμ κ.τ.ό.). Και επειδή πρόκειται για alias, το ψευδώνυμο είναι καλό. Το nickel είναι το ψευδώνυμό μου σ' αυτό το φόρουμ. Δεν είναι ούτε προσωνυμία (πρόσθετο όνομα) ούτε παρανόμι (π.χ. θείος). Στον τίτλο, αν προστεθεί, πρέπει να αποσαφηνίζεται: (σε φόρουμ ή παιχνίδια) ψευδώνυμο.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Σας ευχαριστώ πολύ, όλους μα όλους - και την Ειρήνη την αφανή (παρωνύμιο προσωνυμία)!
« Last Edit: 23 Jan, 2007, 17:47:06 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Συμφωνώ με την ανάλυση του Νίκου. Όσο για τη Βίκη...λόγω αφάνας, εννοείς; Ή επειδή έκανε τη βρόμικη δουλειά; :)


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Σας ευχαριστώ πολύ, όλους μα όλους - και την Ειρήνη την αφανή (παρωνύμιο)!

Προσωνυμία, είπαμε.


 

Search Tools