Notes on a scandal

andy · 10 · 2534

andy

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 308
    • Gender:Female
Πριν από λίγες μέρες, το παρακολούθησα στις Βρυξέλλες. Cate Blanchet & Judy Dench, η δεύτερη σε ρεσιτάλ ερμηνείας. Μιλάμε ότι βγαίνεις από το σινεμά και απεχθάνεσαι όλο τον κόσμο. Το στόρι είναι ότι οι δύο παραπάνω κυρίες είναι καθηγήτριες σε ένα λύκειο στην Αγγλία και η πρώτη τα φτιάχνει με ένα μαθητή, το εκμυστηρεύεται στη δεύτερη, η οποία όμως μη ούσα και το πιο ισορροπημένο άτομο στον πλανήτη, την αρχίζει στα ψυχολογικά βασανιστήρια. Να το δείτε, να το δείτε. Εγώ το απόλαυσα (όταν μου έφυγε η απέχθεια για όλο τον κόσμο...)
Έλα να πάμε στο νησί, η μάνα σου, εγώ κι εσύ...


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Μιλάμε ότι βγαίνεις από το σινεμά και απεχθάνεσαι όλο τον κόσμο.
Δεν είναι τυχαίο ότι η σεναριακή διασκευή του αρχικού μυθιστορήματος ανήκει στον Πάτρικ Μάρμπερ, σε θεατρικό έργο του οποίου βασίστηκε το Closer.



stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Quote
Cate Blanchet & Judy Dench, η δεύτερη σε ρεσιτάλ ερμηνείας.
Η πρώτη σε ρεσιτάλ γενικώς... (-βαθύς αναστεναγμός-)

Λοιπόν, πέρα από τις καλές ερμηνείες, πρόκειται για μια εξαιρετικά καλοφτιαγμένη ταινία.

Η ταινία δεν βασίζεται σε αληθινά γεγονότα, εδώ όμως θα βρείτε πολλές παρόμοιες ιστορίες. Είναι όλες στο ίδιο στυλ πάνω-κάτω (νεαρή δασκάλα με ανώριμη συμπεριφορά και πιθανά σεξουαλικά προβλήματα), υπάρχει όμως και μία που διαφέρει: η Mary Kay Letourneau έκανε δύο παιδιά με τον μαθητή της, και ύστερα από 7 χρόνια στη φυλακή τον παντρεύτηκε...


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
(-βαθύς αναστεναγμός-)

Δεύτερος βαθύς αναστεναγμός.



stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Quote
Δεύτερος βαθύς αναστεναγμός.
Μια και δεν ασχολείται κανείς με την ταινία, ας το αποδομήσουμε λίγο...
Κίρα ή Κέιτ, σοφέ γέροντα;


inertia

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 822
    • Gender:Female
Μια και δεν ασχολείται κανείς με την ταινία, ας το αποδομήσουμε λίγο...
Κίρα ή Κέιτ, σοφέ γέροντα;

Εγώ πάντως για την κατηγορία "κινηματογραφικό ζευγάρι", προτιμώ του "The Fountain"
(Hugh Jackman+Rachel Weisz).
Nobody puts Baby in a corner!


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Κίρα ή Κέιτ, σοφέ γέροντα;

Το σκέλος «σοφέ γέροντα» πάει με τη δεύτερη. Η πρώτη πάει με τον απόλυτο παλιμπαιδισμό.


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Quote
Το σκέλος «σοφέ γέροντα» πάει με τη δεύτερη. Η πρώτη πάει με τον απόλυτο παλιμπαιδισμό.
Ο Νέστωρ του Translatum...
:)

ΥΓ: Εγώ θα απαντούσα χρησιμοποιώντας το παιχνίδι με τα τρία Π, αλλά θα στο πω από κοντά αυτό.


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Μια και δεν ασχολείται κανείς με την ταινία, ας το αποδομήσουμε λίγο...
Κίρα ή Κέιτ, σοφέ γέροντα;

Ο παλιμπαιδίζων ελεγκτής, πάντως, ψηφίζει Κίρα. Η άλλη μου παραπέφτει Ελφ, δεν μπορώ.
Nick Roussos


alter_ego

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 153
    • Gender:Female
Πολύ καλό το Notes on a scandal, το είδα προχθές. Η υπόθεση όχι κάτι ιδιαίτερο αλλά οι ερμηνείες και των δύο πρωταγωνιστριών πολύ αξιόλογες.

Και μια που μιλάμε για παλιμπαιδισμούς, το παλιμπαιδίζον alter ego μου ψηφίζει τον ομορφούλη γαλανομάτη μαθητή που έκλεψε την καρδιά της Κέιτ Μπλάνσετ στο εν λόγω έργο...Ειδικά η προφορά του ήταν το κάτι άλλο! :-)
Mind the Gap


 

Search Tools