Προστηθέντες, προστεθέντες, προστιθέντες... προστήσαντες!

wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Οχι. Είμαστε μποέμ τύποι εμείς. Είμαστε πάντα προγραμματισμένοι σε λειτουργία "διαλείμματος" και μερικές φορές κάνουμε διάλειμμα για να δουλέψουμε... ε ρε πώς φαίνεται ότι έχω μεταφράσει πολλά μάνιουαλ... φτου μου να μη με ματιάξω...
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Όχι, δεν κάνουμε διάλειμμα -- δουλεύουμε, βλέπουμε Φιλαράκια, τρώμε και απαντάμε στα δικά σου, Ελευθερία.

Αλλά τούτο εδώ το "προστηθέντες" θα με τρελάνει, διότι δεν υπάρχει σαν τύπος. Και σε μισθωτήριο δεν μπορεί να είναι άλλο από "προστεθέντες".

Αλλά κοιτάξτε εδώ http://www.dap-komotinis.gr/news/EpuluuupkktADURxys.shtml, στο 922 ΑΚ. και αν καταλάβετε τι γίνεται, εξηγήστε μου κι εμένα.



eleftheria

  • IMAGINE...
  • Full Member
  • ***
    • Posts: 415
    • Gender:Female
το μεταστήσας με παραπέμπει, όλως τυχαίως, στο αποδημήσας!  Κι αυτό με τη σειρά του σε τόπους φωτεινούς, σε τόπους χλοερούς ένθα απέδρα οδύνη λύπη και στεναγμός ( τα ξέρω απέξω πια αφού έθαψα και τους δυο γονείς μου) όμως παιδιά εγώ θέλω θάλασσα αεράκι πανιά και καλούς μούτσους,  Κάνω πρόταση να κανονίσουμε ιστιοπλοία, είστε;  Τι σχέση έχει βέβαια αυτό με τη μετοχή προστηθέντες, δεν ξέρω.  Τελικά, είναι ορθογραφικό, Σπύρο
The poet is rather an old book
The poet is missing
The poet is a liar
The poet is you


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Εδώ πρέπει να έχουμε, αν καταλαβαίνω καλά, τύπους του προϊστημι (αναφέρομαι πάντα στο http://www.dap-komotinis.gr/news/EpuluuupkktADURxys.shtml, 922 ΑΚ).

Προστήσαντες στην ενεργητική, αλλά δεν θα έπρεπε να είναι προσταθέντες στην παθητική;
« Last Edit: 21 May, 2005, 15:06:57 by nickel »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Νίκο, αρνούμαι να παίξω το παιχνίδι που προτείνεις... σιχαίνομαι τα κείμενα αυτά κι εσύ το κάνεις επίτηδες... άντε, φάε το φαγάκι σου και δούλευεεεεεεεεεεεεε και μην έχεις νομικές απορίες σε τέτοιο κατεβατό....

Ελευθερία, εσύ φταις για όλα... κοίτα τώρα τι πάει και σκαλίζει και μας δίνει να δούμε ψάχνοντας για χατίρι σου.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Λέξη   Λήμμα   μέρος   φωνή   χρόνος   γένος   πτώση   αριθμός
προσταθέντες   προΐστημι   μετοχή   μέση   παθητικός αόριστος   αρσενικό ονομαστική   πληθυντικός
Λέξη   Λήμμα   μέρος   φωνή   χρόνος   γένος   πτώση   αριθμός
προσταθέντες   προΐστημι   μετοχή   μέση   παθητικός αόριστος   αρσενικό κλητική   πληθυντικός


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Είμαι υπέρ της εφαρμογής του Plain Greek στην ελληνική νομική ορολογία. Όταν εμείς δεν καταλαβαίνουμε, φαντάσου τι πάθανε με το Ε9...


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Επίτηδες γίνονται αυτά, για να μην καταλαβαίνουμε, να κάνουμε λάθη και να πληρώνουμε πρόστιμα!


eleftheria

  • IMAGINE...
  • Full Member
  • ***
    • Posts: 415
    • Gender:Female
Εφόσον ο αόριστος είναι προεστάθην, λογικά ναι προσταθέντες.  Πρέπει να τους το επισημάνεις αγαπητέ Νίκο.
Τι τρως δηλαδή, για να ΄χουμε καλο ρώτημα;
The poet is rather an old book
The poet is missing
The poet is a liar
The poet is you


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Τι έφαγα... Με όλα αυτά, ξέχασα και τι έφαγα. Σαν να έφαγα αορίστους δευτέρους και προσπαθώ να τους χωνέψω τώρα.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
ΠΑΥΣΑΤΕ ΠΥΡ!!!!!!!!!!!!!

Η μόνη λάθος λέξη είναι το ΠΡΟΣΤΗΘΕΝΤΕΣ.

Πάμε στο ρήμα ΙΣΤΗΜΙ

Αόριστος του ΙΣΤΗΜΙ ως μεταβατικού ρήματος  ΕΣΤΗΣΑ
Ορθώς η μετοχή αυτού του αορίστου είναι ΣΤΗΣΑΣ. Αρα σωστή η λέξη ΠΡΟΣΤΗΣΑΣ

Στο ρήμα ΙΣΤΑΜΑΙ τώρα (παθητική φωνή)
Αόριστος ΕΣΤΑΘΗΝ
Μετοχή αυτού του αορίστου ΣΤΑΘΕΙΣ. Αρα σωστή η λέξη ΠΡΟΣΤΑΘΕΙΣ
Αόριστος Β' ΕΣΤΗΝ και μετοχή αυτού του αορίστου ΣΤΑΣ

Το φοβερό αυτό ρήμα ΙΣΤΗΜΙ όχι απλώς αποτελεί μια κατηγορία ομαλών κι ανωμάλων τύπων μόνο του αλλά σχηματίζει και χρόνους με βάση το αν είναι μεταβατικό ή αμετάβατο.

Ως μεταβατικό σημαίνει: στήνω, τοποθετώ, ανακινώ, κινώ και εγείρω. Λόγω της τελευταίας σημασίας του χρησιμοποιείται ευρύτατα στα Νομικά.
« Last Edit: 16 Mar, 2008, 13:02:31 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Οσο για το "προστεθέντες" δεν μπορεί να ισχύσει εδώ:

Προέρχεται από το ρήμα ΤΙΘΗΜΙ

μέση φωνή ΤΙΘΕΜΑΙ

Αυτό το ρήμα κάνει δύο αορίστους

Μέσος αόριστος ΕΘΗΚΑΜΗΝ
Παθητικός αόριστος ΕΤΕΘΗΝ
Μετοχή του αορίστου αυτού ΤΕΘΕΙΣ και μόνον ΤΕΘΕΙΣ. Δεν υπάρχει περίπτωση νάναι ούτε "ι" ούτε "η".

Άρα η σωστή λέξη στο κείμενο της Ελευθερίας είναι ΠΡΟΣΤΑΘΕΝΤΕΣ.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


eleftheria

  • IMAGINE...
  • Full Member
  • ***
    • Posts: 415
    • Gender:Female
Παιδιά, ομολογώ ότι έχω λυθεί στα γέλια με τις .... που λέμε!  

Νίκο, αν έφαγες εσύ αορίστους και σου πέφτουν δυσκολοχώνεφτοι, τότε ο Σπύρος τι πρέπει να πει που παρακολουθεί την εποικοδομητικότατη αυτή συζήτηση;  

Σπύρο, κάνουμε κατάχρηση της καλοσύνης (κάνω μάλλον) και βρήκα ευκαιρία να ξεσκάσω λίγο.

Βίκυ, είσαι τέλεια.  Περιττό να σας πω ότι κολάει ο υπολογιστής μέχρι να θέσω σχόλιο, να διαβάσω το καινούριο και να ξαναπαντήσω.  τι αστραπές είστε!

Καλά για θάλασσα δεν νοιάζεται κανείς σας λίγο ψύχρα έβαλε και φορέσατε πάλι παλτά.  Πάνε και τα πανιά που έλεγα,πόσο μάλλον για ταξίδια .  Κρίμα, θα είχαμε πλάκα.
Ευχαριστώ
The poet is rather an old book
The poet is missing
The poet is a liar
The poet is you


 

Search Tools