twist pitch handle

spiros · 10 · 2530

spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854569
    • Gender:Male
  • point d’amour
A choice of handle styles allows for user preference and maximum comfort. Available handles include a variety of combiniations including: Pro-Shift? or twist pitch, rigid or adjustable and folding.


Pink Panther

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1675
    • Gender:Female
  • Τσα!
Καλημέρα Σπύρο,

δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσω ιδιαίτερα αλλά:

pitch = βήμα 1.Μονάδα μέτρησης που, γενικά, χρησιμοποιείται με μη αναλογικές γραμματοσειρές (σταθερού πλάτους), η οποία περιγράφει τον αριθμό των χαρακτήρων που χωρούν σε μία οριζόντια ίντσα. (screen pitch = βήμα οθόνης)

twist = σύστροφο (βέβαια στο λεξικό το έχει μόνο ως επίθετο π.χ. twisted-pair wiring, twisted-pair cable, twisted-nematic display)

από το λεξικό της Microsoft.

Τώρα αυτά τα δύο μαζί δεν ξέρω αν σημαίνουν κάτι διαφορετικό. Τόσα χρόνια που μεταφράζω λογισμικό ούτε που τα έχω ξαναδεί!!!
Κάθε που νιώθω μοναξιά, σκέφτομαι πως υπάρχεις
Και θέλω να 'ρθω εκεί κοντά, τίποτα να μην πάθεις



metafrastis

  • Guest
Σπύρο μπορείς να διευκρινήσεις για τι ακριβώς μιλάς;

Αν πρόκειται όντως για λογισμικό δηλαδή;


Pink Panther

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1675
    • Gender:Female
  • Τσα!
Επειδή συναντάω πολύ συχνά το pitch στο λογισμικό μπορεί να έκανα εγώ λάθος. Τους πιο πολλούς όρους που περιέχουν το twist τους έχω βρει σε κείμενα που έχουν να κάνουμε να ηλεκτρονική και επικοινωνία. Μήπως αυτό είναι το περιεχόμενο του κειμένου;
Κάθε που νιώθω μοναξιά, σκέφτομαι πως υπάρχεις
Και θέλω να 'ρθω εκεί κοντά, τίποτα να μην πάθεις



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Κάποιο χερούλι του "ελικόπτερου" (του ηλεκτρικού τριβιδιού) είναι αυτό, που έχει δυνατότητα αλλαγής του "βήματος" (ταχύτητας;) με στρίψιμο του χερουλιού. Για ψάξτε να δείτε πώς το λένε αυτό εσείς που καταλαβαίνετε από μηχανές! Εγώ νιώθω αμήχανος μπροστά σ' αυτά...


σα(ρε)μαλι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1293
    • Gender:Male
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Έχω την εντύπωση, ή μάλλον είμαι σίγουρος, ότι εδώ το pitch σημαίνει κλίση. Η μονάδα μέτρησής του είναι η μοίρα, οπότε... Το θέμα είναι πώς αποδίδεται σε συνδυασμό με το twist. Επίσης, στα κείμενα που βρήκα αναφέρεται στις λεπίδες του τριβιδιού και όχι στο χερούλι
http://milcoequipment.com/pc/viewPrd.asp?idcategory=43&idproduct=705
http://www.iessinc.com/pdf%20files/Pocket%20Guide%202004.pdf
« Last Edit: 01 Mar, 2006, 21:14:04 by σα(ρε)μαλι »
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.


metafrastis

  • Guest
Σπύρο αν όντως αναφέρεται στις λεπίδες:

"(περιστρεφόμενες) λεπίδες μεταβλητού βήματος"

και καλύπτεις κάθε είδος περιστροφικής ταλάντωσης των λεπίδων.


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854569
    • Gender:Male
  • point d’amour
Χμμ... πρόκειται όμως για χαρακτηρισμό χειρολαβής.

Handle options include:
Twist pitch, solid
Twist pitch, folding
Twist pitch, adjustable
Twist pitch, folding, adjustable
Pro-Shift?, adjustable
Pro-Shift?, folding, adjustable


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Εδώ φαίνεται ότι είναι ένα σύστημα, εναλλακτικό του Pro-Shift, για να αλλάζει η κλίση της λεπίδας ανάλογα με το πώς στρίβεις το χερούλι. Νομίζω...


metafrastis

  • Guest
Πως σου φάινεται το "χειριστήριο μεταβλητής γωνίας συστροφής" - σταθερό - αναδιπλούμενο - ρυθμιζόμενο;



 

Search Tools