Translatum forum – το forum που σας πληρώνει!

spiros · 48 · 63568

spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
Αγαπητέ Άγιε Βασίλη

 Φρονώ ότι η φιλανθρωπία είναι καλό να είναι γνωστή μόνο στον ενεργούντα αυτήν. Στο παρόν νήμα, όσον αφορά εμένα, θέση έχει μόνο η έκφραση της ευαρέσκειας και της ευχαρίστησης όσων βλέπουμε την ηθική αμοιβή του φόρουμ να λαμβάνει και υλική υπόσταση. Άλλωστε, εξαιτίας του χάρη στο Τρανσλάτουμ έχω μία υπέροχη σύντροφο να φροντίσω — και τι πιο καλό (και αρμόζον στην περίσταση) από ένα καλό κέρασμα που να προέρχεται από το φόρουμ που μας έφερε μαζί! Χρόνια σας πολλά και καλά.


Υπέροχη η ιδέα σου, Zazula! Και ακόμα πιο υπέροχο το γεγονός ότι ένα φόρουμ "έφερε μαζί" δυο ανθρώπους!
Απλά να διευκρινίσω ότι (εγώ προσωπικά, αλλά πιστεύω και οι υπόλοιποι) δεν ανέφερα τον φιλανθρωπικό οργανισμό για να δείξω στον κόσμο ότι είμαι φιλάνθρωπος... αλοίμονο αν η φιλανθρωπία ήταν να δίνουμε 10 Ευρώ μια φορά το χρόνο για να απαλύνουμε τις τύψεις μας για τα καλά που μας έδωσε ο Θεός... και να το διατυμπανίζουμε κιόλας. Ο μόνος λόγος που αναφέρθηκε είναι επειδή π.χ.  10+10+10+20+40+40 (ενδεικτικά!) ισοδυναμούν με ένα ποσό που θα μπορούσε να πιάσει τόπο καλύτερα στα χέρια μιας ηθικής (διευκρινίζω, δυστυχώς κι αυτό απαραίτητο στις μέρες μας) φιαλνθρωπικής οργάνωσης παρά στα δικά μας... και ενδεχομένως κάποιος να μην το είχε σκεφτεί, ή να μην ήξερε ότι με 2-3 κλικ χωρίς να κουνηθεί από τη θέση του κάτι τέτοιο είναι εφικτό (ούτε κι εγώ θα έτρεχα σε τράπεζες για να καταθέσω τα 10 Ευρώ μου). Αυτό είναι όλο...

Πολλές ευχές για ευτυχία και υγεία στο νέο έτος:-)


Zazula

  • Λεξιλάγνος λογοπαίκτης
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1337
    • Gender:Male
  • Αθεράπευτος πομφολυγτόπιξ
Μίνα μου, εγώ κάθε άλλο παρά μομφή προς οιονδήποτε σκόπευα να εκφράσω! Ελπίζω να μην με παρεξηγήσατε. :D

ΥΓ Εκείνη που είναι όλως περιέργως ήσυχη είναι η Βίκη — οπότε ας της αφιερώσουμε ένα τραγουδάκι: ;-ppppppp
https://www.youtube.com/watch?v=br4A066EJaY
Zazula: γλυφός και τσαγανός σαν κουτσουκέλα

WRITING STYLE GUIDELINES
1. Be more or less specific.
2. It's not O.K. to use ampersands & abbreviations.
3. Exaggeration is a million times worse than understatement.
4. Parenthetical remarks (however relevant) are to be avoided.



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ευχαριστώ, ζαβολιάρικο ζαζουλόπαιδο. Άριστη επιλογή. :-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


 

Search Tools