Εμπειρίες ταξιδίων

jglenis · 52 · 12176

Philip

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 340
    • Gender:Male
  • μεγαλώνουν, μεγαλώνουν ...
εμπειρίες και αναμνήσεις

με τι ευχαρίστησι, με τι χαρά θα μπαίνεις σε λιμένας πρωτοειδωμένους
- μπηκαμε στη Μαλτα με φορτηγό πλοίο από τη Λιβύη.  Το πρώτο που είδαμε από το νησί ήταν τα επιβλητικά αμυντικά τείχη μες στον ήλιο. 

- άλλο τέτοιο πάλι με φορτηγό πλοίο από τη Βεγγάζη, μπαίναμε χαράματα στον Πειραιά, και εγώ με τον καπετάνιο μαζί στη γέφυρα να πίνουμε ουίσκι ...

- όπου νάναι στην Κορνουάλη, με θέα τον Ατλαντικό


συστάσεις

 -στην "άλλη Ελλάδα" - πήγα πριν μερικά χρόνια για λίγες μέρες Μέτσοβο και Ζαγοροχώρια - δροσιά, πράσινο, ησυχία

- όπου νάναι στην Κορνουάλη με θέα τον Ατλαντικό

- αρχαιολογικούς χώρους της Λιβύης ρωμαικούς (Λέπτις Μαγκνα, Σαμπράθα), και ελληνιστικούς (Κυρήνη, Απολλωνια)

But how shall men meditate in that, which they cannot understand? How shall they understand that which is kept close in an unknown tongue?

THE TRANSLATORS TO THE READER
Preface to the King James Version 1611


jglenis

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 519
    • Gender:Male
Λοιπόν, μου φαίνεται ότι πήρα αρκετές ιδέες όχι μόνο για το Πάσχα αλλά για τα επόμενα χρόνια – ευχαριστώ πολύ! Πορτογαλία, Ισπανία (κυρίως για τον Gaudi που είναι σχολή από μόνος του ο άνθρωπος) και Μόντε Κάρλο τα είχα στα υπόψιν, αλλά Κροατία δε μου είχε πάει το μυαλό...ούτε φυσικά θα πήγαινε ποτέ το μυαλό μου στο μικρό χωριό που βρίσκεται στα σύνορα Γερμανίας-Βελγίου και ακούγεται πολύ ενδιαφέρων, ειδικά αν δεν έχει πολυκοσμία. Η οποία είναι και το πρόβλημα της Κέρκυρας το Πάσχα, θα συμφωνήσω...γενικά θυμάμαι από τη Νάξο που ήμουν αυτό το καλοκαίρι για πέντε μήνες, πόσο υπέροχα ήταν Μάιο και Σεπτέμβρη και πόσο άθλια τον Αύγουστο που είχε μετατραπεί σε μια μικρή Αθήνα με ορδές ταλαιπωρημένων Αθηναίων που απλώς κατάφεραν να επαναλάβουν τον εφιάλτη της πόλης τους με όλη την κίνηση και τη φασαρία - σε διαφορετικό φόντο.
Το Χορευτό στο Πήλιο πλησιάζει επίσης πολύ σε αυτό που ψάχνω (ευχαριστώ αγαπητή Έφη για όλες τις λεπτομέρειες) όπως και το Νυμφαίο με τους λύκους και τις αρκούδες του ή το Μέτσοβο. Χανιά, παρεμπιπτόντως, έχω πάει πολλές φορές, και Ηράκλειο (για το οποίο οι Χανιώτες λένε αν δεν κάνω λάθος πως το ομορφότερο σημείο του είναι η πινακίδα που δείχνει προς Χανιά...). Συμπέρασμα: το φαγητό στην Κρήτη είναι απλώς γευστικότατο (έφτασε άλλωστε μέχρι το CNN η φήμη του).
Ίδωμεν λοιπόν – ευχαριστώ για τις πληροφορίες...
« Last Edit: 26 Feb, 2007, 19:03:15 by jglenis »
Life is like a grammar lesson. You find the past perfect and the present tense.



joanna

  • Newbie
  • *
    • Posts: 69
    • Gender:Female
  • La vita è bella
Τί είπε το CNN; Υπάρχει σύνδεσμος;
You know you're never fully dressed without a smile!


jglenis

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 519
    • Gender:Male
Δεν ξέρω αν υπάρχει σύνδεσμος, απλώς θυμάμαι κάπου που διάβαζα ότι μια δημοσιογράφος του CNN είχε πάει σε ένα κρητικό σπίτι για να κάνει ρεπορτάζ σχετικά με την κρητική διατροφή...και γνωρίζω ότι υπάρχει, ή τουλάχιστον υπήρχε, μια τρέλα πολλών Αμερικανών με την κρητική (υγιεινή) κουζίνα. Και όχι άδικα. Σίγουρα πάντως η αναζήτηση στο google βγάζει πάρα πολλά αποτελέσματα από πολλές χώρες...
Life is like a grammar lesson. You find the past perfect and the present tense.



mousafiris

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 993
    • Gender:Male
  • Περικλής ο καλοκαιρινός
Υπάρχει και η άλλη λύση. Να κάτσεις σπίτι, να κάνεις οικονομία για ν' αναβαθμίσεις τον υπολογιστή σου (για τους computer nerds αυτό).
We shall not cease from exploration
And the end of all our exploring
Will be to arrive where we started
And know the place for the first time.


jglenis

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 519
    • Gender:Male
Quote
Υπέροχη αρχιτεκτονική, και σημείο αναφοράς ο Gaudi. Βγάλαμε εισιτήριο στο Bus Turistico (πολύ συμφέρει, και υπάρχει και στη Μαδρίτη με άλλο όνομα), είδαμε ΟΛΑ τα αξιοθέατα με το δικό μας πρόγραμμα, ό, τι είχε την υπογραφή του Gaudi έμεινε για πάντα χαραγμένο στη μνήμη μου.

Μερικές φωτογραφίες που έπεσαν στα χέρια μου πρόσφατα, για του λόγου το αληθές...

Life is like a grammar lesson. You find the past perfect and the present tense.


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854546
    • Gender:Male
  • point d’amour
Σικελία, θα πάω αυτό το καλοκαίρι, είναι ο νονός μου από'κει και μου έκανε μια πρόταση που δε μπορώ να αρνηθώ...

Ο νονός σου, ο γνωστός «Νονός»;


jglenis

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 519
    • Gender:Male
Quote
Ο νονός σου, ο γνωστός «Νονός»;

Το σόι Κορλεόνε...

Και μερικές ακόμη φωτογραφίες από Ισπανία:


Life is like a grammar lesson. You find the past perfect and the present tense.


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854546
    • Gender:Male
  • point d’amour
Γιάννη, κάτι κάνεις λάθος και οι φωτογραφίες δεν είναι «clickable». Μπορείς αν θες να τις βάλεις στο gallery. Πες μου τι όνομα άλμπουμ θες να σου φτιάξω.


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Και, βέβαια, μιλάμε για Βαρκελώνη, Casa Batllo, Parque Guell, Pedrera, Sagrada Familia κτλ (την πρώτη εκκλησία και την τελευταία εικόνα δεν τα αναγνωρίζω).

This is a test. Casa Batllo. Ελπίζω να φαίνονται τα ψηφιδωτά στην πρόσοψη.



La Pedrera. Πρόσοψη. Εντυπωσιακές φόρμες, υφή και... κάγκελα :-) Χτισμένο το 1905-1910


Μη θεωρήσεις όμως ότι τα κτίρια είναι μόνο η πρόσοψή τους. Οι πρώτες φωτογραφίες στη gallery που έφτιαξε ο Σπύρος, είναι από το La Pedrera, La Sagrada Familia και Parque Guell. Για κάνα δυο μόνο δεν είμαι σίγουρη.

Και, εννοείται, ότι Βαρκελώνη δεν είναι μόνο ο Gaudi. Μερικά από τα μουσεία της πόλης: Prado, Reina Sofia, Miro (για τον Πικάσο δε θυμάμαι, εμείς είδαμε πολλά έργα του σε μία έκθεση που μοιραζόταν το Prado και το Reina Sofia). Μέχρι και μουσείο Δεινοσαύρων υπάρχει.
« Last Edit: 18 Mar, 2007, 22:47:59 by F_idάνι »


jglenis

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 519
    • Gender:Male
Quote
Γιάννη, κάτι κάνεις λάθος και οι φωτογραφίες δεν είναι «clickable».


Απλώς τις ανεβοκατέβασα στο http://imageshack.us - τίποτε άλλο. Τέλος πάντων, ορίστε 85 φωτογραφίες υψηλής ανάλυσης (60 MB) των δημιουργημάτων Gaudi (άργησα λίγο γιατί πάει κάπως αργά το σύστημα): http://www.sendspace.com/file/pt98e6 - είναι όλες υπέροχες!

Quote
Και, βέβαια, μιλάμε για Βαρκελώνη, Casa Batllo, Parque Guell, Pedrera, Sagrada Familia κτλ (την πρώτη εκκλησία και την τελευταία εικόνα δεν τα αναγνωρίζω).


Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση! Αν τελικά τοποθετηθούν σε κάποιο gallery, θα χρειαστούμε τα φώτα σας, πιστεύω...
Life is like a grammar lesson. You find the past perfect and the present tense.


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854546
    • Gender:Male
  • point d’amour
Ιδού οι φωτογραφίες σου: https://www.translatum.gr/gallery/index-19.html

Γιάννη, δεν αντέγραψες σωστά τον κώδικα από το imageshack:

Σωστός:

Code: [Select]
[URL=http://img406.imageshack.us/my.php?image=indexphpactiondlattachtwj3.jpg][IMG]http://img406.imageshack.us/img406/4283/indexphpactiondlattachtwj3.th.jpg[/IMG][/URL]
Λάθος

Code: [Select]
http://img406.imageshack.us/img406/4283/indexphpactiondlattachtwj3.th.jpg
Πρέπει να αντιγράψεις το Thumbnail for forums (1)

« Last Edit: 18 Mar, 2007, 00:34:18 by spiros »


jglenis

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 519
    • Gender:Male
Quote
Ιδού οι φωτογραφίες σου: https://www.translatum.gr/gallery/index-19.html

Ωραία!

Quote
Γιάννη, δεν αντέγραψες σωστά τον κώδικα από το imageshack

Αυτό που έκανα ήταν Copy Image Location στο Mozilla, το οποίο μέχρι τώρα δούλευε... ευχαριστώ, πάντως, για την πληροφορία - θα το ξέρω στο εξής.
Life is like a grammar lesson. You find the past perfect and the present tense.


kapa18

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 997


Μια και μιλάτε για Βαρκελώνη (που 'σαι Pink Panther, μιλάνε για τα ωραία χρόνια τα παλιά!) να βάλω κι εγώ το λιθαράκι μου αναφέροντας το αξέχαστο Ναυτικό Μουσείο, που στεγάζεται σε ένα ψηλοτάβανο, τεράστιο και παμπάλαιο κτίριο παλαιών ναυπηγίων αν θυμάμαι καλά. Πέρα από τα υπέροχα εκθέματα (μεταξύ άλλων και μια ολόκληρη γαλέρα χωρίς ιστία βέβαια αλλά με τρισδιάστατους, ψηφιακούς κωπηλάτες και αντίστοιχη ηχητική υπόκρουση) διέθετε στους επισκέπτες ακουστικά απ' όπου μπορούσε να ακούσει κανείς την ξενάγηση σε διάφορες γλώσσες (όχι ελληνικά όταν πήγαμε εμείς). Η ξενάγηση μάλιστα δεν ήταν μια απλή αφήγηση αλλά ένα πραγματικό ζωντάνεμα του κάθε εκθέματος, καθώς περιελάμβανε ήχους από τα κύματα και τα θαλασσοπούλια και θαυμάσια ατμοσφαιρική μουσική. Μιλάμε για εμπειρία.


inertia

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 822
    • Gender:Female
Εμένα πάλι μου έχουν μείνει κάτι ζεστά φρεσκότατα κρουασάν σοκολάτας που ετοιμάζονταν μέσα στη νύχτα για τους ξενύχτηδες, και ένα φοβερό μαγαζί, το Kike. (μπάι δε γουέι, αν πάει κανείς Βαρκελώνη, θέλω μπλουζάκι από το  Nitsa club...
Nobody puts Baby in a corner!


 

Search Tools