Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe → Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και δεν είμαι σίγουρος για το σύμπαν. | Δύο πράγματα είναι άπειρα: Το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία· αλλά για το Σύμπαν δεν είμαι σίγουρος.

spiros · 10 · 5326

spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854557
    • Gender:Male
  • point d’amour
Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe.
Zwei Dinge sind unendlich: Das Universum und die menschliche Dummheit. Aber beim Universum bin ich mir nicht ganz sicher.
Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και δεν είμαι σίγουρος για το σύμπαν.
Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και δεν είμαι σίγουρος για το πρώτο.
Δύο πράγματα είναι απεριόριστα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και δεν είμαι σίγουρος για το σύμπαν.
Δύο πράγματα είναι απέραντα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και δεν είμαι σίγουρος για το σύμπαν.
Δύο πράγματα είναι απέραντα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Όσο για το πρώτο, έχω κάποιες αμφιβολίες.
Δύο πράγματα είναι απέραντα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Για το πρώτο δεν είμαι σίγουρος.
Μόνο δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, και ως προς το σύμπαν διατηρώ κάποιες αμφιβολίες.
— Albert Einstein

The basic laws of human stupidity (Carlo M Cipolla)
« Last Edit: 06 Nov, 2022, 11:26:33 by spiros »


nature

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 442
    • Gender:Female
Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe.
Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και δεν είμαι σίγουρος για το σύμπαν.

— Albert Einstein

Σπύρο το επίθετο "άπειρα" δε νομίζω πως ταιριάζει και για τα δύο, το σύμπαν και την βλακεία. Μήπως θα ήταν καλύτερα να λέγαμε "αμέτρητα"?
"Voilà mon secret. Il est très simple. On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux." Le Petit Prince






wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ναι, αλλά η διατύπωση αυτή δεν παύει να είναι άκομψη. Τώρα, βέβαια, θα μου πεις, η βλακεία και η κομψότητα θα μπορούσαν ποτέ να συνυπάρχουν; :-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Νομίζω ότι ποσώς μας ενδιαφέρει η κομψότητά της. Άλλες πτυχές της είναι ολέθριες και, δυστυχώς, αναπόφευκτες. :-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Και καλά έκανες. Αποκεί και πέρα ο καθένας μπορεί να δώσει τις δικές του προεκτάσεις ή και να αυτοσχεδιάσει. Το απεριόριστον της βλακείας όλα τα επιτρέπει. :-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Θα μπορούσε να γράψει κάποιος το "περί βλακείας εγκώμιον". Ακόμη και αν κάποιος μπορεί να χαρακτηριστεί έξυπνος,  θα έχει κάνει τις βλακείες του. Ο έρωτας λ.χ. οδηγεί σε αποβλάκωση, ενίοτε. Και ο όρος βλακεία είναι σχετικός.Πολλές πράξεις ή σκέψεις που χαρακτηρίζονται βλακώδεις εκ των υστέρων αποχαρακτηρίζονται και εντάσσοντας στην κατηγορία των έξυπνων και τανάπαλιν. Εξάλλου,  αν δεν υπήρχαν βλάκες δεν θα υπήρχαν και έξυπνοι,  γιατί αυτοί υπάρχουν μόνο σε αντιπαραβολή με τους βλάκες. Ίσως και αυτά που γράφω είναι για κάποιους βλακείες ενώ για άλλους εξυπνάδες!


 

Search Tools