phishing → ηλεκτρονικό ψάρεμα, πσάρεμα, απόπειρες υποκλοπής στοιχείων των χρηστών του Διαδικτύου

user10 · 38 · 8797

auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Ok, το πνίξαμε. Αυτό, όμως, είναι το κακό των μονοθεματικών κατηγοριών. Ειλικρινά, αν δεν το ξανάβγαζε η Βίκυ στην επιφάνεια δεν θα το έβρισκα ποτέ. Κι ας μου χρειάζεται και στα δικά μου.
Nick Roussos


elena petelos

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3180
    • Gender:Female
  • Qui ne dit mot consent.
Νίκο, θα συμφωνήσω με τη Βίκη.
Το phishing είναι όρος ΙΤ, με τον ίδιο τρόπο που είναι και το spam. Δεν ξέρω πόσο συχνά το συναντάς σε business κείμενα, αλλά στο localisation είναι το νέο ορολογικό αστέρι. Και μην ξεχνάς ότι ένα πολυδιαφημισμένο νέο χαρακτηριστικό του Internet Explorer 7 είναι το Phishing Filter, οπότε νομιμοποιούμαστε και τυπικά να εντάξουμε το phising στο Information Technology.


Καλημέρες (btw: άψογο το νέο μότο).
Το ματάκι είδε πρόσφατα το "spear phishing":
Το ηλεκτρονικό "ψάρεμα" τύπου spear (spear phishing) αναφέρεται σε μια επίθεση με στόχο συγκεκριμένη ομάδα θυμάτων. Οι απατεώνες στέλνουν μηνύματα ηλ. ταχυδρομείου που μοιάζουν αυθεντικά σε όλους τους υπαλλήλους ή τα μέλη μιας συγκεκριμένης εταιρείας, κρατικής υπηρεσίας, οργανισμού ή ομάδας.


Aλλά η πλάκα είναι άλλη. Η αλλαγή πρέπει να είναι (σχετικά) πρόσφατη για το google κρατάει ακόμα το "παλιό":

5 συμβουλές για να αποφύγετε τις απάτες πλαστών μηνυμάτων "καμάκι" ... Χρησιμοποιήσετε το φίλτρο Microsoft Phishing Filter, που σαρώνει και εντοπίζει τις ...
www.microsoft.com/hellas/athome/security/email/spear_phishing.mspx

ενώ τώρα...
5 συμβουλές για να αποφύγετε τις απάτες ηλεκτρονικού "ψαρέματος" τύπου spear
http://www.microsoft.com/hellas/athome/security/email/spear_phishing.mspx

(Παρ)ομοίως...

Μάθετε πώς λειτουργεί και πώς μπορείτε να κάνετε λήψη και εγκατάσταση στον υπολογιστή ... Phishing Filter (Φίλτρο πλαστών μηνυμάτων): Προστατευθείτε από την ...
www.microsoft.com/hellas/athome/security/online/phishing_filter.mspx

ενώ τώρα...
Φίλτρο ηλεκτρονικού "ψαρέματος": Προστατευθείτε από την ηλεκτρονική απάτη
http://www.microsoft.com/hellas/athome/security/online/phishing_filter.mspx

Tώρα, βέβαια, δεν βλέπω το "καμάκι" να επικρατεί, αλλά ωραίο ήταν (δηλ. εμένα μου άρεσε). :))
« Last Edit: 03 Mar, 2007, 12:54:29 by elena petelos »



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Tώρα, βέβαια, δεν βλέπω το "καμάκι" να επικρατεί, αλλά ωραίο ήταν (δηλ. εμένα μου άρεσε). :))

Ναι, το ηλεκτρονικό καμάκωμα ας το κρατήσουμε για άλλες πρακτικές... Κάπως αλλιώς να το πούμε αυτό το spear phishing.


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Σοβαρά τώρα, υπάρχει περίπτωση να διαβάσει κάποιος "ηλεκτρονικό καμάκι" και να ΜΗΝ καταλάβει online dating, cyber flirting και τα συναφή;

(btw: άψογο το νέο μότο)
Thanx :)
Προσπαθώ σκληρά να είμαι επίκαιρος. Ίσως υπάρξει και sequel.



elena petelos

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3180
    • Gender:Female
  • Qui ne dit mot consent.
Σοβαρά τώρα, υπάρχει περίπτωση να διαβάσει κάποιος "ηλεκτρονικό καμάκι" και να ΜΗΝ καταλάβει online dating, cyber flirting και τα συναφή;

Nιετ.

Thanx :)
Προσπαθώ σκληρά να είμαι επίκαιρος. Ίσως υπάρξει και sequel.

Mπα... αυτό είναι εποχής Γούναρη. Το ανανεωμένο είναι "ελιά-φραπελιά και Κώτσο βασιλια".


Zazula

  • Λεξιλάγνος λογοπαίκτης
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1337
    • Gender:Male
  • Αθεράπευτος πομφολυγτόπιξ
Ως φαίνεται, η Microsoft έχει υιοθετήσει πλήρως το ηλεκτρονικό "ψάρεμα" (εντός εισαγωγικών) και όχι το πσάρεμα.

Αναζήτηση σε όλον τους τον ιστοχώρο για "πσάρεμα": http://search.microsoft.com/results.aspx?q=%CF%80%CF%83%CE%AC%CF%81%CE%B5%CE%BC%CE%B1&qsc1=0&SearchBtn1=Search&FORM=QBMO5&l=2&mkt=en-US&PageType=101 και "ψάρεμα": http://search.microsoft.com/results.aspx?q=%CF%88%CE%AC%CF%81%CE%B5%CE%BC%CE%B1&qsc1=0&SearchBtn1=Search&FORM=QBMO5&l=2&mkt=en-US&PageType=101

Βέβαια, κάποιοι Αϊτοί (=ΙΤ) επιμένουν:   :-ΡΡΡ
Zazula: γλυφός και τσαγανός σαν κουτσουκέλα

WRITING STYLE GUIDELINES
1. Be more or less specific.
2. It's not O.K. to use ampersands & abbreviations.
3. Exaggeration is a million times worse than understatement.
4. Parenthetical remarks (however relevant) are to be avoided.




 

Search Tools