Επίσημη έναρξη λειτουργίας της πύλης των μη καπνιστών

spiros · 160 · 22829

spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
Επανέρχομαι στο νήμα για να προσθέσω μερικά σχόλια πρώην καπνίστριας σχετικά με τα προβλήματα συμβίωσης/συνύπαρξης μη-καπνιστών με καπνιστές:

Δύσκολη η κατάσταση. Ειδικά όταν είσαι άτομο που απεχθάνεται τους φανατισμούς (βλ. εξοστραικισμό των καπνιστών στις Η.Π.Α.), και που αραιά και που κλέβεις μια τζούρα από το τσιγάρο του συντρόφου σου (με ΠΟΛΥ νερωμένο τσίπουρο και μεζέδες απλωμένους μπροστά σου, πώς να αντισταθείς;).

'Αλλο πράγμα όμως το τσιγάρο-απόλαυση  - περισσότερο από τους μη-καπνιστές θαυμάζω αυτούς που καταφέρνουν και το ελέγχουν τόσο καλά, ώστε να ανάβουν τσιγάρο ΜΟΝΟ στις περιπτώσεις όπου πραγματικά "κολλάει" ως απόλαυση, όπως αυτή που ανέφερα παραπάνω - και άλλο το τσιγάρο-τυραννία. Όπου το τσιγάρο μυρίζει (βρωμοκοπάει, για την ακρίβεια) παντού, στα τασάκια, στους σκουπιδοτενεκέδες μετά, στο μπάνιο που δεν έχει παράθυρο... Γκρίνιαξα και ένιωσα σαν το ηλίθιο τραγούδι του Καρβέλα "ή το τσιγάρο ή εγώ" όταν έφτασα στο αμήν και του είπα ότι υπάρχει και η άλλη λύση: "σπιτάκι σου, σπιτάκι μου, αν είναι αυτές οι προτεραιότητές σου..."

Υποσχέθηκε ότι θα κάνει προσπάθειες να το μειώσει (και δεν θα καπνίζει στο μπάνιο - αυτό κι αν είναι πλήγμα στην 30ετή συνήθειά του). Εγώ δεν θέλω να γίνω υστερική: θα ήθελα αφού γεννήσω να εφαρμόσω το στυλ "καπνίζω 2-3 τσιγάρα την ημέρα μόνο και μόνο για την απόλαυση", αλλά επειδή τα 3 γρήγορα γίνονται 23, λέω να μείνω έτσι, άκαπνη... στο μεταξύ μεγαλώνουμε, είμαι 40, αυτός 47, εγώ δεν έχω ιστορικό καρδιοπάθειας στην οικογένεια αλλά αυτός έχει (έχασε τον πατέρα του 50 ετών από καρδιά, δεινός καπνιστής κι αυτός) και όταν του το υπενθύμισα, πάλι με έβγαλε γκρινιάρα... μου θυμίζει τις κωμικοτραγικές εικόνες που "χόρτασα" πριν 2 χρόνια στον Άγιο Σάββα όπου νοσηλευόταν η αδελφή μου: καρκινοπαθείς διασωληνωμένοι από παντού, κατάχλωμοι, να κουβαλάνε τον ορθοστάτη με τον ορό στο κυλικείο για να κάνουν τα τσιγάρα τους... τόσο δυνατή πια η αγάπη για το τσιγάρο, που να ξεπερνάει και την αγάπη του δικού σου ανθρώπου που σε βλέπει να ρουφάς και απορεί και αναρωτιέται;;;;

Τέλος εδώ, σιχαίνομαι τους μελοδραματισμούς...
« Last Edit: 01 Sep, 2007, 21:23:18 by spaceoddity »


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Κατ' αρχήν, αυτό δεν είναι γκρίνια. Η γκρίνια είναι άλλο πράγμα.
Έπειτα, όσο πιο νωρίς καταλάβουν οι άντρες ότι η πατρότητα αρχίζει από την περίοδο της εγκυμοσύνης, τόσο το καλύτερο για όλους.



Σουρπουίτσα

  • Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1171
    • Gender:Female
  • Whatevah...
Τώρα εγώ να νιώσω τελείως μπόμπος που μόλις τώρα έμαθα τα ευχάριστα; Θα νιώσω! (Καλά, λέει η μαρία_, ρε παιδιά, αλλάζουμε και κανέναν τίτλο στα νήματα.)
Μίνα, με το καλό το μπεμπάκιιιιιιιιιιιιιιι!

Να έχεις μια ομαλή εγκυμοσύνη, έναν ανώδυνο τοκετό, να προσέχεις και να το διασκεδάσεις όσο μπορείς! Σε φιλώ πολύ!

Α, και μη σκας για τις προστριβές λόγω καπνίσματος. Μερικά πράγματα δεν είναι διαπραγματεύσιμα.
Στο ίντερνετ όλα διίστανται.
W4tt4n4b3


spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female

Μίνα, με το καλό το μπεμπάκιιιιιιιιιιιιιιι!


Ευχαριστώ!!!

Μήπως να ανοίξουμε ένα νήμα ειδικά για τα γεννητούρια;;; (Θα νιώσω εξίσου μπόμπος αν διαπιστώσω κι εγώ ότι ανακοινώθηκε σε κάποιο νήμα παρόμοιο χαρμόσυνο γεγονός από άλλο μέλος και δεν το πήρα χαμπάρι). Άλλωστε, σε λίγες μέρες πιστεύω θα φαίνεται και το φύλο στον υπέρηχο, ε να μην το ανακοινώσω;;; (αλλά πού;;; πόσο πια θα μιλάω για μωρά στην πύλη των μη-καπνιστών;)




mariapar

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1898
    • Gender:Female
Πολλές-πολλές ευχές, Μίνα!

Με το καλό να το πάρετε στην αγκαλιά σας!
One finger cannot lift a pebble (Native American proverb)


zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Τα καλύτερα εύχομαι κι εγώ, με τη σειρά μου!

Μια απορία: μήπως λειτουργούν τα pm στο nonsmokersclub; Έλεγα μήπως κάναμε όλοι το migration. :)


user4

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 609
  • think again!

Ααααα! Είμαι ο βασιλιάς των ...μπόμπων! Πώς μου ξέφυγε αυτό;

Ολόθερμες ευχές για μια ξεκούραστη, ξένοιαστη, απροβλημάτιστη εγκυμοσύνη, Μίνα!


Btw, δεν σε γαργαλάει η ιδέα να μην μάθεις το φύλο; Πιστεύω πως ήταν από τις πιο αυθεντικές και συγκλονιστικές εκπλήξεις που έζησα!


spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
Ευχαριστώ όλους για τις ευχές :-)))))))))))

Όσο για το φύλο... δε λέω, ωραία είναι η έκπληξη να έρθει στο τέλος... αλλά 3 μήνες αγωνίας μου φτάνουν ήδη! Θέλω να μάθω!!! Με την κόρη μου έμαθα στον 8ο (οπότε έχω φτάσει και μια φορά κοντά στο τέλος με την απορία), και αφού σκούντηξε 5-6 φορές την κοιλιά ο γιατρός να ανοίξει πόδια... ελπίζω το τωρινό έμβρυο να είναι πιο συνεργάσιμο... ;-)

Πάντως (να το πω κι αυτό, μη χάσω): έκανα το τεστ αυχενικής διαφάνειας και αν και τα ποσοστά για Down κλπ. λόγω ηλικίας και μόνο είναι 1 στα 70, μετά την εξέταση που πήγε πάρα πολύ καλά, οι στατιστικές βελτιώθηκαν στο 1 στα 825, που αντιστοιχεί σε ηλικία μητέρας 27 ετών.

Συμπέρασμα; το μωράκι είναι υγιέστατο, και εγώ

Είμαι 27... :-)))))

(σημαντικό: δεν με πρήζει κανένας γιατρός να κάνω αμνιοπαρακέντηση, και χάλια να είχαν βγει οι στατιστικές πάλι δεν θα έκανα λόγω ιδεολογίας... τώρα τουλάχιστον δεν έχουν να μου πουν κουβέντα)


user4

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 609
  • think again!

Φτού σου να μην σε ματιάσω, κοπέλα μου!

Αλλά, τι γυρεύεις τέτοιαν ώρα ξύπνια; Άντε, άντε στο κρεβάτι σου γρήγορα! ;-))))



stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Μια απορία: μήπως λειτουργούν τα pm στο nonsmokersclub; Έλεγα μήπως κάναμε όλοι το migration. :)
Μπα... Το τσιγάρο είναι μεγαλύτερη πρέζα από τα πμ.


 

Search Tools