στρεμματική απόδοση → yield per stremma

spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
πρόκειται για κρασιά (πάλι)
Σκέφτηκα το yield per acre και το δοκίμασα στο google, δόκιμο είναι: ωστόσο υπάρχει κάτι πιο "ευρωπαϊκό", πιο ταιριαστό στον ελλαδικό χώρο;
« Last Edit: 09 Oct, 2006, 15:05:36 by nickel »


spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
παιδιά την προηγούμενη φορά που δούλευα κείμενα για κρασιά, είχα βρει ένα σωρό καλά γλωσσάρια για τις ποικιλίες (πιο πολύ). Ακόμα μυστήριο παρέμενε η ορολογία που χρησιμοποιούν αυτοί που δοκιμάζουν τα κρασιά, και μετέφραζα κατά κρίση. Τώρα μόλις βρήκα αυτό:
http://www.tableandvine.com/wine_page.html?id=9
εξηγεί με απλά λόγια αυτά που φαίνονται τόσο περίεργα και ενίοτε αστεία στους μη-γευσιγνώστες...



user10

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1244
    • Gender:Female
Καλημέρα!
Ξέρω ότι υπάρχει Yield per hectare, το μόνο πρόβλημα είναι ότι το hectare ισούται με 10.000 τμ και όχι με 1.000 όπως το στρέμμα. Σου κάνει;


spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
καλημέρα! σε ευχαριστώ, ναι το πρόβλημα είναι η μονάδα της επιφάνειας...ωστόσο το παρέκαμψα εντελώς βάζοντας τελικά σκέτο low yields (για το "χαμηλές στρεμματικές αποδοόσεις"), αφού είδα ότι μια χαρά "περπατάει" σε σοβαρές σελίδες...



spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
τώρα έχω άλλο πρόβλημα, που δεν μπορεί να συζητηθεί σε καινούργιο θέμα: ένα πορφυρό κρασί, όταν δεν το έχεις δει, πως θα το χαρακτηρίσεις-ruby, crimson, purple κ.ο.κ.-όταν για τους γευσιγνώστες έχει τόση σημασία και το χρώμα;;;


spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
παιδιά το παρέδωσα το κείμενο με yield σκέτο
(και ruby για το πορφυρό)
it may be too late for changes, αλλά μπορούμε να το συζητήσουμε για ακαδημαϊκούς (και "γευσιγνωστικούς") λόγους!
Καλή δουλειά, καλή βδομάδα σε όλους:-)


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Eμένα μια χαρά μου φαίνονται και οι δύο λέξεις όπως τις απέδωσες.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Στο ακαδημαϊκό πλέον επίπεδο της συζήτησης, αν έπρεπε να αναφερθείς σε νούμερα, δεν θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις παρά το stremma, πληθ. stremmata, ή το per thousand square metres, ή το αγγλικό acre (οπότε θα έπρεπε να κάνεις πράξεις για τη σωστή αναγωγή). Εδώ π.χ. έχει ωραία προσέγγιση: yield per stremma (1 stremma = 1/10th of a hectare).

Προφανώς το low yields σε καλύπτει εδώ. Το ίδιο θα σε κάλυπτε και το "low per acre yields".

Το "πορφυρό" κατά κανόνα είναι purple (purple-coloured wine). Αλλά ακόμα κι αυτοί που το περιγράφουν έτσι, συχνά το λένε ταυτόχρονα και ruby.


spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
Νίκο σ'ευχαριστώ ΠΑΡΑ πολύ για το λήμμα stremma: ναι εδώ δεν ήταν απαραίτητο, σε άλλα κείμενα όμως-κυρίως τεχνικά-που ήταν, πάντα έβαζα το 1000m2...τώρα έχω και εναλλακτική (πού να φανταστώ ότι υπάρχει λέξη stremma??? Μπράβο Wikipedia! Όλο και πιο πολύ συμπαθώ το project...έχω οργανώσει τους μαθητές μου στο σχολείο να γράψουμε άρθρα-συνδυάζει πληροφορική με πολλά ακόμη αντικείμενα-διαθεματικό-της μόδας δηλαδή)

όσο για το purple, συμφωνώ αλλά δεν μου φαίνεται καθόλου "εύηχος" προσδιορισμός για οπισθετικέτα κρασιού...πιο πολύ σε Donny & Marie μου πάει (ιστορική σειρά στην Αμερική όταν ήμουν πιτσιρίκι)...καλύτερα (και πιο classy) ακούγεται το ruby, δεν συμφωνείς;


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
καλύτερα (και πιο classy) ακούγεται το ruby, δεν συμφωνείς;

Απόλυτα, αλλά το σημαντικό είναι ότι συμφωνούν και οι Εγγλέζοι. Πρώτη φορά σήμερα είδα το "purple colored" για κρασιά.

Όσο για το stremma, εδώ έχει και πρόγραμμα μετατροπής (προσοχή μόνο στα διαφορετικά acre).
« Last Edit: 09 Oct, 2006, 16:50:45 by nickel »


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Quote
πιο πολύ σε Donny & Marie μου πάει (ιστορική σειρά στην Αμερική όταν ήμουν πιτσιρίκι)

Μη μου πεις ότι εννοείς τους Osmonds.... Πού τους θυμήθηκες;;;;;;;;; Ούτε οι αριστερόχειρες τέτοιους συνειρμούς!!!!


spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
Μη μου πεις ότι εννοείς τους Osmonds.... Πού τους θυμήθηκες;;;;;;;;; Ούτε οι αριστερόχειρες τέτοιους συνειρμούς!!!!

I'm a little bit country...I'm a little bit rock & roll...
Θυμάσαι το ψώνιο που είχε ο Donny με το μωβ, και τις μωβ κάλτσες που φορούσε;;;
Αθώες εποχές τότε, για να μπορεί να παίζει τόσα χρόνια ένα τόσο ανεκδιήγητο στυλιστικά show...
Πλάκα-πλάκα, ευχαρίστως θα καθόμουν να δω μερικά reruns...

ΚΑΙ: διάνα έπεσες! ΕΙΜΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟΧΕΙΡ!!!


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
ΚΑΙ: διάνα έπεσες! ΕΙΜΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟΧΕΙΡ!!!

Δηλαδή, εσένα έτσι και σου ευχηθεί κανείς: «Άντε, Μίνα, κι όλα δεξιά να σου πηγαίνουν!» είναι χειρότερα κι απ' το να σε καταραστεί.:ΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Quote
ΚΑΙ: διάνα έπεσες! ΕΙΜΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟΧΕΙΡ!!!

I KNEW IT!!! Πάντα το πετυχαίνω!!!!!!!



spaceoddity

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1206
    • Gender:Female
I KNEW IT!!! Πάντα το πετυχαίνω!!!!!!!



Είσαι κι εσύ στο club μας;;;
LEFTIES RULE!!!!!!


 

Search Tools