Κι ενώ όλα έχουν γυρίσει στους κανονικούς τους ρυθμούς...

Guest · 3 · 1632

  • Guest
...η αδερφή μου μού διαβάζει χτες το απόγευμα ένα άρθρο από τις (τελευταίες και τσαλακωμένες) σελίδες της "Ε" για οργανωμένες επιθέσεις σε σπίτια Πακιστανών στου Ρέντη.

Για τρίτη φορά στου Ρέντη

Της ΓΕΩΡΓΙΑΣ ΔΑΜΑ

Τρόμος στου Ρέντη από επιδρομές ρατσιστικών συμμοριών. «Ηρθαν τη νύχτα 50-60 άτομα, σαν στρατός, με κράνη και με ρόπαλα. Φοβόμαστε πολύ. Δουλεύουμε 12 ώρες και τη νύχτα δεν κοιμόμαστε καθόλου. Είναι η τρίτη φορά αυτή την εβδομάδα που χτύπησαν σπίτια και παραπήγματα», καταγγέλλουν Ελληνες και Πακιστανοί που ζουν στη φτωχογειτονιά, πίσω από τα εργοστάσια.


Ολόκληρο, εδώ

και σήμερα το πρωί, λαμβάνω αυτό το αρχείο powerpoint, ένα μήνα και κάτι μετά από τις φωτιές.

Έφτασε μεσημέρι, κι ο θυμός μου δεν μου επιτρέπει ακόμα να δω με ψυχραιμη ματιά τα πράγματα...





kapa18

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 997


Σχετικά με το powerpoint για τη Ζαχάρω, εμείς από Καλλιθέα αποφασίσαμε να αγοράσουμε ελιές. Μας παρέπεμψαν μάλιστα οι κοπέλες της Actionaid σε φυτώριο που έχει καλή τιμή και προσφέρεται να τις στείλει το ίδιο στη Ζαχάρω. Αν ενδιαφέρεται κάποιος από σας για μια αντίστοιχη κίνηση και θέλει να επικοινωνήσει με το εν λόγω φυτώριο, μπορεί να μου στείλει mail (αναγράφεται στο προφίλ μου) για να του δώσω όνομα και τηλέφωνο στο φυτώριο.



Αλ.

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2232
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
[Ακολουθεί πολιτικώς ορθό μήνυμα]
Προκειμένου να διαφυλάξω κι εγώ με τη σειρά μου το γλωσσικό χαρακτήρα του φόρουμ, της φυλής και του έθνους μας,
έχω να σχολιάσω επί του κειμένου powerpoint για τη Ζαχάρω ότι τείνει να εξαλειφθεί αυτό το κόμμα στο ό,τι(=οτιδήποτε)...
[/τέλος πολιτικώς ορθού μηνύματος]

Προσοχή! Ακολουθεί πολιτικώς ανορθόδοξο μήνυμα...
Είναι ωραίοι αυτοί οι Ελλήνες κι ακόμα ωραιότεροι αυτοί που εθελοντικά τους βοηθάνε...αξίζουν κι αυτοί να μην τους ξεχάσει η ελληνικη Πολιτεία...αλλά
τώρα οι εκλογές και οι κάμερες πέρασαν...

Όμως οι ωραίοι και γενναίοι όχι της Σαμοθράκης αλλά της Ζαχάρους πρέπει να βρουν το κουράγιο να κάνουν κι αυτοί την αυτοκριτική τους όσον αφορά στους πολιτικούς άρχοντες που επιλέγουν, τοπικούς και εθνικούς, οι οποίοι τους άφησαν γυμνούς στα αγκάθια...
Κι από ό,τι είδα σε όλους τους πυρόπληκτους νομούς, οι υπαίτιοι για τις ανοχύρωτες πόλεις και χωριά της Πελοποννήσου συγκέντρωσαν πάνω απο 85% των ψήφων στις πρόσφατες εκλογές...

Η οργή και ο θυμός είναι τα πιο φυσικά συναισθήματα, πρέπει όμως να πράττουμε, αφού καταλαγιάσουν και ποτέ εν θερμώ. Στην Ελλάδα όμως κάνουμε πάντοτε το αντίθετο, γιατί μάλλον είμαστε πάντοτε εν θερμώ...
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||


 

Search Tools