Greek hyphenation with Quark Passport supplemental?

spiros · 8 · 13241

spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854546
    • Gender:Male
  • point d’amour
Έχει κανείς χρησιμοποιήσει κάποιας μορφής ελληνικό συλλαβισμό με Quark για PC;
Από ό,τι είδα μόνο η έκδοση QuarkXPress Passport 6.1 supplemental languages παρέχει αυτή τη δυνατότητα.

(Greek language supplemental language support is available with QuarkXPress 6.1 and the QuarkXPress 6.11 supplemental language updater. In the U.S. and Canada, please contact customer service at 800.676.4575 to purchase.)
http://www.quark.com/products/xpress/supplemental.html

Ενώ για την έκδοση QuarkXPress Passport 6.5 αναφέρει:
You must obtain the XTensions software for these additional languages from your local Quark Full Service Distributor.

Από το site της Rainbow βλέπω:
 Η έκδοση 6.11 προσφέρει πολύ σημαντικές βελτιώσεις στην υποστήριξη ελληνικού κειμένου. Προσφέρει επίσης λειτουργικότητες που ποτέ στο παρελθόν δεν υπήρχαν στις ελληνικές εκδόσεις του QuarkXPress. Οι σημαντικότερες από αυτές είναι:

- Ελληνική ορθογραφία.
- Ορθογραφία αγγλικών λέξεων μέσα σε ελληνική παράγραφο.
- Οι 'Εξαιρέσεις Συλλαβισμού' λειτουργούν και για ελληνικό κείμενο.
- Συλλαβισμός κύριων λέξεων.
- Σωστά πεζά - κεφαλαία με ή χωρίς τόνους.
- Δυνατότητα γραφής τονούμενων ελληνικών σε όλα τα πλαίσια διαλόγου.
- Εισαγωγή ελληνικού κειμένου από Word 97, 98, 2000, 2001 και X.
- Εισαγωγή ελληνικού πίνακα από Excel 97, 98, 2000, 2001 και X.
- Εξαγωγή ελληνικού κειμένου σε μορφή HTM
 Για να εκμεταλλευτείτε πλήρως την υποστήριξη αυτή, πρέπει να έχετε Ελληνική γλώσσα Εισόδου στο Mac OS X, και να βεβαιωθείτε ότι το XPress λειτουργεί με Program Language → Greek.
http://www.rainbow.gr/apple/tech_info/quark/quark611.html
« Last Edit: 12 Sep, 2005, 21:08:29 by spiros »


zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Επειδή έχω δοκιμάσει αρκετά από αυτά τα προγράμματα (Quark 6, Adobe InDesign 2 +, Corel 12, Pagemaker 6.5), το μόνο που έχω να δηλώσω είναι ότι όλα είχαν πάντοτε πρόβλημα με τον ελληνικό συλλαβισμό. Σε όλα (εκτός από το Corel, για το οποίο βρήκα patch μέσω edonkey) έχει πλέον αποκατασταθεί το πρόβλημα, όχι μόνο για Mac, αλλά και για PC. Αν ψάχνεις για κάτι πιο συγκεκριμένο με το συλλαβισμό, πες μου, μήπως μπορώ να σε βοηθήσω. Πάντως, θα πρότεινα ασυζητητί το InDesign (που έχει και παρόμοιο περιβάλλον με το Quark), αν θελήσεις να αλλάξεις.



spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854546
    • Gender:Male
  • point d’amour
Ευχαριστώ! Ποια έκδοση του InDesign έχει ελληνικό συλλαβισμό; Πρέπει να είναι ελληνική έκδοση ή υπάρχει ελληνική υποστήριξη συλλαβισμού και στην Αγγλική;


zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Νομίζω ότι δεν υπάρχει καμία διαφορά. Η 2.0.1 είχε ελληνικό συλλαβισμό και για pc. Όμως, έχω ένα μικρό αλλά θαυματουργό πρόγραμμα (με απλό copy/paste σε δικό του περιβάλλον, κι έπειτα νέο copy/paste στο Quark), το οποίο θα ψάξω να βρω μέσα στα cd μου το σ/κ και θα σου στείλω, για να μείνεις, αν θες, σε Quark. Είναι αποτελεσματικότατο. Αν θελήσεις και ελληνικό συλλαβισμό για Corel, πες μου να κοιτάξω και για το δικό του patch.



spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854546
    • Gender:Male
  • point d’amour
Σε ευχαριστώ (Ζέφυρε;),

Ναι, στείλε μου το πρόγραμμα για Quark. Το email το βλέπεις από το προφίλ.


zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Αν είναι πραγματικά fix για τα ελληνικά, ενημέρωσέ με, σε παρακαλώ.


zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Adode InDesign. Όλες οι εκδόσεις από τη 2.0 και μετά


speri2

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 1
Einai efikto na mou steileis kai emena ayto to programma? Psaxnw to hyphen kai den mporw na to vrw me tipota. :)


 

Search Tools