δρυὸς πεσούσης πᾶς ἀνὴρ ξυλεύεται → when the oak falls, everyone cuts wood | when an oak has fallen, every man gathers wood | on the fall of an oak, every man gathers wood | when an oak has fallen, every man becomes a woodcutter | one takes advantage of somebody who has lost his strength | one takes advantage of somebody who has lost his power | when the tree is fallen, every man goes to it with his hatchet

ExoGonia

  • Newbie
  • *
    • Posts: 39
δρυὸς πεσούσης πᾶς ἀνὴρ ξυλεύεται → when the oak falls, everyone cuts wood | when an oak has fallen, every man gathers wood | on the fall of an oak, every man gathers wood | when an oak has fallen, every man becomes a woodcutter | one takes advantage of somebody who has lost his strength | one takes advantage of somebody who has lost his power
(Menander, Γνῶμαι μονόστιχοι 123)

when the tree is fallen, every man goes to it with his hatchet
quand l'arbre est tombé tout le monde court aux branches
wenn der Baum gefallen ist, so macht ein jeder Holz
sopra l'albero caduto ognuno corre a far legna
del árbol caído todos hacen leña

Γεια σας,
Δεν ξέρω, αλλά αυτές τις ημέρες με όλα αυτά τα γεγονότα, μια φράση μόνο μου έχει καρφωθεί στο μυαλό το «δρυός πεσούσης, πας ανήρ ξυλεύεται». Θα μπορούσε, παρακαλώ  να μου την μεταφράσει κάποιος στ' αγγλικά.
Ευχαριστώ
« Last Edit: 19 Dec, 2020, 17:46:21 by spiros »


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλεύεται: Ο τύπος δρυός είναι η γενική του ουσιαστικού η δρυς που σημαίνει η βαλανιδιά. Η φράση δρυός πεσούσης σημαίνει όταν πέσει η βαλανιδιά. Ξυλεύεται είναι του ρήματος ξυλεύομαι που σημαίνει κόβω ξύλα, προμηθεύομαι ξύλα. Ολόκληρη η φράση κατά κυριολεξία σημαίνει: Όταν η βαλανιδιά πέσει, ο καθένας προσπαθεί να εξασφαλίσει για τον εαυτό του κάποια ξύλα. Η μεταφορική σημασία της φράσης είναι: Όταν κάποιος ισχυρός (πρόσωπο ή θεσμός) χάσει τη δύναμη του, τότε όλοι προσπαθούν να επωφεληθούν, να κερδίσουν κάτι καλό από την εξασθένιση του: π.χ. Όταν η κυβέρνηση, σε περίοδο εσωτερικής αναταραχής, χάσει τον έλεγχο της κατάστασης, τότε όλοι προσπαθούν να αποκομίσουν κάποιο όφελος από το κενό εξουσίας που δημιουργείται. Δρυός πεσούσης δηλαδή, πας ανήρ ξυλεύεται.
http://experts.pathfinder.gr/index.php?view=18&expert_id=29055






 

Search Tools