feet square

paraskevi

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 703
    • Gender:Female
She looked at the alcove. There was a desk, and a narrow set of floor-to-ceiling shelves consumed two of the walls. The whole alcove was about six feet square.

Με συγχωρείτε αν σας μπέρδεψα.
Η ερώτησή μου είναι η εξής: Εννοεί ότι ο χώρος ήταν τετράγωνος, και η κάθε πλευρά του είχε μήκος  έξι πόδια, ή το εμβαδόν του ήταν έξι τετραγωνικά πόδια;

Never explain yourself to anyone. Because the person who likes you, doesn't need it, and the person who dislikes you, won't believe it.


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Απορία: σε τι ακριβώς να βοηθάει; Στην «ανάλογη μετατροπή»; Άσε που δεν χρησιμοποιούνται τέτοια νουμεράκια. Το 10,76 χρησιμοποιείται.
http://www.answers.com/topic/square-metre?cat=technology
Τέλος, αν κατάλαβες τι λέει η Έφη, σου βγάζω το καπέλλο.
Δεν θα ασχοληθώ άλλο. Το έχουμε ξαναδεί το έργο. (Ή μήπως να πω το εργάκι;)



elena petelos

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3180
    • Gender:Female
  • Qui ne dit mot consent.
Δεν θα ασχοληθώ άλλο. Το έχουμε ξαναδεί το έργο. (Ή μήπως να πω το εργάκι;)
Δεν ξέρω, Στάθη μου, τι έχεις και τι δεν έχεις ξαναδεί. Βλέπεις τοοοόσα έργα.
:)


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
She looked at the alcove. There was a desk, and a narrow set of floor-to-ceiling shelves consumed two of the walls. The whole alcove was about six feet square.

Με συγχωρείτε αν σας μπέρδεψα.
Η ερώτησή μου είναι η εξής: Εννοεί ότι ο χώρος ήταν τετράγωνος, και η κάθε πλευρά του είχε μήκος  έξι πόδια, ή το εμβαδόν του ήταν έξι τετραγωνικά πόδια;

Εννοεί ότι η κάθε πλευρά του τετραγώνου είχε μήκος 6 πόδια. Δηλαδή το εμβαδόν ήταν 6 Χ 6 = 36 τετραγωνικά πόδια.

Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Όπως λέει το τραγούδι: «εσοχούλα μια σταλιά, ένα ογδόντα επί ένα ογδόντα».


paraskevi

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 703
    • Gender:Female
Και φαντάσου, ότι αυτό είναι το γραφείο του αναπληρωτή συμβούλου εθνικής ασφαλείας των ΗΠΑ. Κι ύστερα παραπονιέμαι εγώ, που το γραφείο μου είναι στην κουζίνα του σπιτιού μου...
Never explain yourself to anyone. Because the person who likes you, doesn't need it, and the person who dislikes you, won't believe it.


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Εξαρτάται από την κουζίνα...




paraskevi

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 703
    • Gender:Female
Τόσο είναι όλο μου το σπίτι...
Never explain yourself to anyone. Because the person who likes you, doesn't need it, and the person who dislikes you, won't believe it.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ε, καλά, την επόμενη φορά θα σου δείξει την «κουζίνα» του Κολοσσαίου... εκεί που τάιζαν τα λιοντάρια, ντεεεε. :-)))
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


lycos

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 218
    • Gender:Male
Πάντως εδώ διαισθητικά θα ήταν αδύνατο να μιλάει για επιφάνεια 6 τετραγωνικών ποδών (λίγο πάνω από μισό τετραγωνικό μέτρο!)


 

Search Tools