service clerk → υπάλληλος εξυπηρέτησης κοινού, υπάλληλος εξυπηρέτησης πολιτών, αρμόδιος υπάλληλος

Vasilis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 9987
    • Gender:Male
Σε ένα πιστοποιητικό από την Φορολογική Υπηρεσία της Σουηδίας (Skatteverket) υπογράφει ο service clerk. Στα σουηδικά λέγεται servicetjänsteman, ο οποίος είναι κατά λέξη (δημόσιος) υπάλληλος εξυπηρέτησης.

Σκέφτομαι να τον μεταφράσω στα ελληνικά ως «υπάλληλο εξυπηρέτησης κοινού» ή κάτι παρεμφερές. Τι λέτε;
« Last Edit: 10 Jun, 2018, 17:57:23 by spiros »
Πλούσιος άνθρωπος είναι ο άνθρωπος που αξίζει πολλά και όχι ο άνθρωπος που έχει πολλά. (Κ. Μαρξ)


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854569
    • Gender:Male
  • point d’amour
Κάτι ψιλοβρίσκει:

υπάλληλος εξυπηρέτησης κοινού
υπάλληλο εξυπηρέτησης κοινού

Αντίθετα πολλά για το: υπάλληλος εξυπηρέτησης πελατών, και:

Customer services clerks → Υπάλληλοι εξυπηρέτησης πελατών
https://www.linguee.com/english-greek/search?source=auto&query=service%20clerk

Και το (υπεύθυνος/υπάλληλος) εξυπηρέτησης φορολογουμένων βγάζει πολλά, αλλά συνήθως για κέντρο.

Λογικά όμως πώς λέγεται ο αντίστοιχος υπάλληλος εδώ; Ίσως και πιο απλά «εφοριακός υπάλληλος», «αρμόδιος υπάλληλος».



Vasilis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 9987
    • Gender:Male
Το «υπάλληλος εξυπηρέτησης πελατών» δεν μου αρέσει γιατί οι πολίτες που πηγαίνουν στην εφορία είναι πελάτες; «Κοινό» δεν λέγεται στις δημόσιες υπηρεσίες;

Το «αρμόδιος υπάλληλος» νομίζω ότι μας κάνει. Το «υπάλληλος εξυπηρέτησης κοινού» πάλι νομίζω ότι μας κάνει. Το «υπάλληλος εξυπηρέτησης» σκέτο μάλλον είναι λειψό.
Πλούσιος άνθρωπος είναι ο άνθρωπος που αξίζει πολλά και όχι ο άνθρωπος που έχει πολλά. (Κ. Μαρξ)


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ή υπάλληλος εξυπηρέτησης πολιτών (κατά τα ΚΕΠ).
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



Vasilis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 9987
    • Gender:Male
Πολύ καλό και αυτό :-)
Πλούσιος άνθρωπος είναι ο άνθρωπος που αξίζει πολλά και όχι ο άνθρωπος που έχει πολλά. (Κ. Μαρξ)


 

Search Tools