Share what “exceeding customer expectations” looks like → Εξηγήστε/Πείτε μας τι σημαίνει για εσάς «η υπερκάλυψη των προσδοκιών του πελάτη»

vbd.

• Sr. Member

alexia-s

• Newbie
  • *
Αυτό όμως δεν έχει σχέση με οσα έχουν προαναφερθεί.
Τουλάχιστον στο κείμενο που έδωσαν σ'εμένα.Τι να υποθέσω πια;

vmelas

• Hero Member
Το  “exceeding customer expectations” σημαίνει ότι ο εργαζόμενος ή η ομάδα του ξεπέρασαν τις προσδοκίες του πελάτη για ένα συγκεκριμένο έργο. Άρα στη περίπτωσή σου Αλεξία θα πρότεινα «Μοιραστείτε μαζί μας τι σημαίνει για εσάς (τι είναι) η υπέρβαση των προσδοκιών του πελάτη». Είναι τυπική ερώτηση ανθρώπινου δυναμικού το καιρό των αξιολογήσεων στο τέλος της χρονιάς.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
υπέρβαση προσδοκιών: δεν μου αρέσει καθόλου αυτή η διατύπωση, αλλά τη χρησιμοποιούν ορισμένοι ειδικοί στο χώρο.

Θα προτιμούσα το «υπερκάλυψη προσδοκιών».
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)

vmelas

• Hero Member
Χρησιμοποιείται ο όρος υπέρβαση (και θα παρακαλούσα αν γίνεται να μπει στον τίτλο) γιατί ο εργαζόμενος έχει αναλάβει μια υποχρέωση, ένα καθήκον προς τον πελάτη. Όταν κάνεις κάτι που ξεπερνά αυτό το καθήκον/υποχρέωση τότε μιλάμε για υπέρβαση. Δες και από το ΛΚΝ:«υπέρβαση η [ipérvasi] O33 : ενέργεια η οποία υπερβαίνει τα επιτρεπόμενα, τα καθορισμένα ή συνηθισμένα όρια: ~ καθήκοντος. ~ αρμοδιοτήτων / δικαιωμάτων. Aπαγορεύεται η ~ του ορίου ταχύτητας. H αξία του έργου με τις σχετικές υπερβάσεις έφτασε τα 100 εκατομμύρια. Πρέπει να αποτραπεί ο κίνδυνος υπερβάσεων. H ~ του εγώ.   [λόγ. < αρχ. ὑπέρβα(σις) -ση]»

Η υπερκάλυψη τείνει να μας ωθεί σε σκέψεις ποσοτικές ενώ η υπέρβαση δεν είναι μόνο ποσοτική αλλά και ποιοτική.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Βαλεντίνη, όταν μιλάμε για προσδοκίες, η υπερκάλυψη δεν καλύπτει μόνο το ποσοτικό μέρος.

Η υπέρβαση έχει συνήθως αρνητική χροιά, εκτός από την περίπτωση της «υπέρβασης του εγώ» που αναφέρει το ΛΚΝ.

vmelas

• Hero Member
Βαλεντίνη, όταν μιλάμε για προσδοκίες, η υπερκάλυψη δεν καλύπτει μόνο το ποσοτικό μέρος.

Η υπέρβαση έχει συνήθως αρνητική χροιά, εκτός από την περίπτωση της «υπέρβασης του εγώ» που αναφέρει το ΛΚΝ.

Δηλαδή η υπέρβαση του καθήκοντος έχει αρνητική χροιά; Υπό ποιά έννοια και νοοτροπία; Ότι είναι χαζός όποιος κάνει υπέρβαση καθηκόντων και υποχρεώσεων;

Και καλά, ας πούμε ότι έχει αρνητική χροιά, αφού χρησιμοποιείται στο χώρο και έχει ψιλο/χοντρο παγιωθεί γιατί να μη το βάλουμε στο τίτλο του μηνύματος ως αποδεκτή απόδοση; Σε άλλους όρους κοτσάρουμε αποδόσεις από σώματα και ομάδες τη στιγμή που δε χρησιμοποιούνται ευρέως και εδώ θα κάνουμε πίσω;

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Δεν βλέπω ευρεία εξάπλωση του όρου. Η υπέρβαση καθηκόντων συνήθως σημαίνει κατάχρηση της εξουσίας που έχει κάποιος βάσει ανατεθειμένων καθηκόντων ή λήψη αποφάσεων που δεν του επιτρέπονται βάσει της θέσης του.

vmelas

• Hero Member
Δε συμφωνώ. Δε συμφωνώ γιατί μιλάμε για υπέρβαση καθήκοντος και όταν κάποιος παίρνει μετάlλιο γιατί έκανε κάτι ηρωικό σε μάχη. Η υπέρβαση είναι  to go above and beyond ...

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Βαλεντίνη, δες το σύνδεσμο που σου έδωσα στο προηγούμενο μήνυμά μου και θα καταλάβεις τι σημαίνει υπέρβαση καθηκόντων. Δες και την «υπέρβαση καθήκοντος» και τις ποινικές διώξεις που συνεπάγεται. Μιλάμε για όρο που χρησιμοποιείται στη νομοθεσία με την έννοια που σου λέω, δηλαδή την υπέρβαση δικαιοδοσιών.

vmelas

• Hero Member
Μα εδώ, για τη συγκεκριμένη ερώτηση και θέμα, δεν μας ενδιαφέρει τελικά το λεκτικό σύνολο «υπέρβαση καθήκοντος». Εγώ υπερασπίζομαι τη χρήση της λέξης «υπέρβαση» για την απόδοση του exceeding.

Η λέξη υπέρβαση από μόνη της, χωρίς το συνδυασμό και τη χροιά από λεκτικά σύνολα, δεν έχει αρνητική έννοια, ούτε είναι λάθος μετάφραση. Εδώ υπερβαίνει κάποιος τις προσδοκίες του πελάτη. Αυτό δε σημαίνει ότι έκανε κάτι παραπάνω ποσοτικά για το συγκεκριμένο προϊόν αλλά ότι έκανε κάτι τόσο αναπάντεχο που ικανοποίησε το πελάτη πέραν της όποιας προσδοκίας. Παράδειγμα; Κάνω υλοποίηση βάσης δεδομένων. Αυτό το τελειώνω αλλά δείχνω στο πελάτη ότι έβαλα τη Χ λειτουργία που δεν περιλαμβανόταν στην αρχική προσφορά γιατί πιστεύω ότι θα ικανοποιήσει μελλοντικές ανάγκες του. Δηλαδή: Υπερκαλύπτω τις ανάγκες, υπερβαίνω τις προσδοκίες.

Στο κάτω - κάτω, εάν σε πειράζει τόσο η λέξη τότε θα προτιμούσα το «ξεπερνώ» πολύ καλύτερα από το «υπερκαλύπτω».

Ακόμα και το απλό in.gr δεν έχει την απόδοση «υπερκαλύπτω» για το exceed
Exceed: [eksIid] ρ. υπερβαίνω, ξεπερνώ: exceed all hopes ξεπερνώ κάθε ελπίδα/προσδοκία § the final cost exceeds.. το τελικό κόστος υπερβαίνει.. # ξεπερνώ τα όρια, υπερβαίνω: exceed by.. υπερβαίνω/ξεπερνώ κατά.. § exceed one's powers υπερβαίνω τις δικαιοδοσίες μου § exceed one's rights υπερβαίνω τα δικαιώματά μου § exceed the speed limit υπερβαίνω το όριο ταχύτητας
#exceed all hopes   ξεπερνώ κάθε ελπίδα/προσδοκία. Δείτε επίσης: exceed

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Κουκλί μου, άλλη αίσθηση δίνει το ρήμα κι άλλη το ουσιαστικό. Αυτό προσπαθώ να σου πω τόση ώρα. Θεωρώ το «υπέρβαση προσδοκιών» μέτρια και ασαφή Ελληνικά.

Καθόλου δεν με απασχολεί αν το έχουν χρησιμοποιήσει μια δυο εταιρείες ως τώρα. Αν δεν μας καλύπτει πλήρως το «υπερκάλυψη», να βρούμε ένα άλλο καλύτερο ουσιαστικό. Αλλά όχι το «υπέρβαση».
« Last Edit: 14 Jan, 2009, 17:33:06 by wings »

Search Tools