Πάπυρος - Μέγα Ελληνικό Λεξικό: Παίζει Windows 7 με ρυθμίσεις συμβατότητας | δεν παίζει σε Windows 10

dominotheory

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2164
Ουσιαστικά δε λειτουργεί. Δεν δίνει αναζητήσεις λέξεων, αλλά εμφανίζει κάποια λήμματα (αποθηκευμένα) και αν κλικάρεις κάποια από τις λέξεις της ερμηνείας υπάρχει περίπτωση να την εμφανίσει κι αυτή. Κι όλα αυτά σε λειτουργία συμβατότητας με Windows 2000 (δουλεύει παρόμοια σε συμβατότητα με κάποιες εκδόσεις ακόμα -μέχρι XP νομίζω- κι από εκεί και μετά βγάζει ειδοποίηση σφάλματος). Χάος, δηλαδή. Το ωραίο είναι ότι τους έχω πάρει τηλέφωνο δύο φορές και μου έχουν πει κατευθείαν ότι, ναι, γνωρίζουν πως δεν λειτουργεί στα 7:  την πρώτη φορά μόνο που δε μ' έβρισε η κυρία με την οποία μίλησα (και μίλησα πολύ ευγενικά), έτσι απλά είχε τα νεύρα της και την κούρασα ρωτώντας αν σκοπεύουν να κάνουν κάτι για το πρόβλημα, ενώ την δεύτερη μια ευγενέστατη κοπελίτσα με πληροφόρησε ότι μπορώ να αγοράσω την έντυπη έκδοση, 13 τόμους δηλαδή (10 ευρώ ο καθένας). Τόσο ωραία.
« Last Edit: 02 Mar, 2016, 18:24:36 by spiros »
Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Η αναβάθμιση μιας εφαρμογής για συμβατότητα με νεότερα λειτουργικά συστήματα είναι αποκλειστική ευθύνη του δημιουργού. Δυστυχώς, σε περιπτώσεις όπως αυτή όπου το κύριο αντικείμενο δεν είναι η δημιουργία λογισμικού αλλά η παραγωγή εντύπων, είναι αναμενόμενο να μην υπάρχει ιδιαίτερος ενθουσιασμός.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις (και να βάλεις και άλλους αν μπορείς) είναι να συνεχίσεις να τους ενοχλείς, απευθυνόμενος στα άτομα που είναι υπεύθυνα για τη λήψη τέτοιων αποφάσεων.
« Last Edit: 06 Nov, 2011, 23:12:56 by wings »



dominotheory

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2164
Ευχαριστώ Σπύρο, πράγματι αυτό θα κάνω. Η στάση τους μου φάνηκε πολύ ανεύθυνη και αντιεπαγγελματική, γεγονός που δεν συνάδει με το επίπεδο του συγκεκριμένου λεξικού και άλλων προϊόντων τους. Το περίεργο είναι ότι κάτι σχεδόν αυτονόητο επιλέγουν να το αντιμετωπίζουν σαν να μην υφίσταται καν ως πρόβλημα, με αποτέλεσμα τη δημιουργία πολύ αρνητικών εντυπώσεων για την επιχείρησή τους.
« Last Edit: 07 Nov, 2011, 14:22:25 by dominotheory »
Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Τι να σου πω, σε XP πάντως παίζει και θα έπρεπε να παίζει αν το έχεις σε λειτουργία XP ή Windows Virtual PC στα Windows 7.

http://www.microsoft.com/windows/virtual-pc/



dominotheory

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2164
Ευχαριστώ, προς το παρόν δουλεύω σε Vista και δεν έχω πρόβλημα - όταν το κοιτάξω, θα ενημερώσω σχετικά.
Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Βρήκα κι εγώ ένα θέμα στην έκδοση 1 (δοκιμή σε Windows XP).
Αν οι τοπικές ρυθμίσεις είναι οτιδήποτε άλλο εκτός από ελληνικά, η αναζήτηση δεν φέρνει ανευρέσεις.

Αν έχετε αυτό το θέμα πηγαίνετε Control Panel → Regional and Language options και στο Regional options επιλέγετε ελληνικά.


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Μόλις το δοκίμασα, με λειτουργία συμβατότητας για Windows XP SP3 και μου δουλεύει με κάποια προβλήματα αναζήτησης. Δεν βγάζει αποτελέσματα αν πληκτρολογήσω ολόκληρη τη λέξη, βγάζει όμως αν πληκτρολογήσω τα πρώτα γράμματά της.


greggan

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 9
Οι δημιουργοί από ό,τι κατάλαβα δεν πληρώθηκαν για αναβάθμιση του προϊόντος και το παράτησαν κι αυτοί. Μεγαλεία!!!


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Το δοκίμασα σε Windows 10 και ακόμη και με ρυθμίσεις συμβατότητας βγάζει ένα μήνυμα να αντικατασταθεί το papyros.dll με το αρχείο από το CD.


 

Search Tools