Πολυτονικά ή Μονοτονικά;

Elias71 · 75 · 23393

inspyration

• Dum Spyros Spero!
  • Newbie
  • *
  • Get inspyred before exspyred!
Τί νὰ πῶ; Δυστυχῶς ἡ ἀλήθεια εἶναι ὅτι ἀρκετοὶ ἀπὸ τοὺς χρῆστες τοῦ πολυτονικοῦ ἔχουν συνδέσει αὐτὸν τὸν τρόπο γραφῆς μὲ δὲν ξέρω κι ἐγὼ τί!
Ἀντιλαμβάνομαι βέβαια  ὅτι ἀρκετοὶ εἶναι συναισθηματικὰ (συνδε)δεμένοι μαζί του, πρᾶγμα ποὺ εἶναι σεβαστό, ἀλλὰ ὄχι καὶ νὰ τὸ ἀνάγουν σὲ πανάκεια! Θέλει νὰ γράφει κάποιος στὸ πολυτονικό; Δικαίωμά του. Ἀλλὰ ἂν ἀπαιτεῖ νὰ γίνεται σεβαστὸ αὐτό του τὸ δικαίωμα, θὰ πρέπει πρῶτα νὰ σεβαστεῖ τὸ ἰσχύον σύστημα, τὸ μονοτονικό. Ἂν καὶ χρήστης τοῦ πολυτονικοῦ γιὰ δικούς μου προσωπικοὺς λόγους, θεωρῶ ὅτι τὸ μονοτονικὸ εἶναι σίγουρα πιὸ εὔληπτο γιὰ τὰ παιδιὰ στὰ σχολεῖα.
I am a kind of paranoiac in reverse; I suspect people of plotting to make me happy!!! (SexSpyr)

dinomachi

• Sr. Member
  • The word is not enough...
Δουλεύω στο μυαλό μου μια άλλη επιστημονική ιδέα για τη σχέση αρχαίων ελλ. και ψυχοπνευματικης κατάστασης, ασχέτως πολυτονικού:

α. Στατιστικά, τα  τμήματα κλασ. φιλολογίας των φιλοσοφικών σχολών έχουν κυρίως γυναίκες.
β. Στατιστικά, η υστερία κάνει θραύση στις γυναίκες.

Πόρισμα: 1. η αρχαία ελληνική εξωθεί στην υστερία
      ή      2. η υστερία ευνοεί την καλή εκμάθηση της αρχαίας 

Απορία: Αν η γυναίκα ήταν ελεύθερη να εκφραστεί στην αρχαία Ελλάδα, θα υπήρχαν τόσοι σπουδαίοι άντρες φιλόσοφοι;

Δ.Δ.

dinomachi

• Sr. Member
Τί νὰ πῶ; Δυστυχῶς ἡ ἀλήθεια εἶναι ὅτι ἀρκετοὶ ἀπὸ τοὺς χρῆστες τοῦ πολυτονικοῦ ἔχουν συνδέσει αὐτὸν τὸν τρόπο γραφῆς μὲ δὲν ξέρω κι ἐγὼ τί!
Ἀντιλαμβάνομαι βέβαια  ὅτι ἀρκετοὶ εἶναι συναισθηματικὰ (συνδε)δεμένοι μαζί του, πρᾶγμα ποὺ εἶναι σεβαστό, ἀλλὰ ὄχι καὶ νὰ τὸ ἀνάγουν σὲ πανάκεια! Θέλει νὰ γράφει κάποιος στὸ πολυτονικό; Δικαίωμά του. Ἀλλὰ ἂν ἀπαιτεῖ νὰ γίνεται σεβαστὸ αὐτό του τὸ δικαίωμα, θὰ πρέπει πρῶτα νὰ σεβαστεῖ τὸ ἰσχύον σύστημα, τὸ μονοτονικό. Ἂν καὶ χρήστης τοῦ πολυτονικοῦ γιὰ δικούς μου προσωπικοὺς λόγους, θεωρῶ ὅτι τὸ μονοτονικὸ εἶναι σίγουρα πιὸ εὔληπτο γιὰ τὰ παιδιὰ στὰ σχολεῖα.

Θυμάμαι ακόμη, στο μάθημα των Θρησκευτικών της α' δημοτικού (μιας άλλης εποχής, στη Θεσσαλονίκη), να μας διδάσκουν το κοντάκιο "Τη Υπερμάχω στρατηγώ τα νικητήρια..." το οποίο κληθήκαμε να γράψουμε όσο πιο ορθογραφημένα μπορούσαμε. Αριστεύσαμε σχεδόν όλοι οι μαθητές της α' δημοτικού, τότε. Σήμερα, πόσα παιδιά της α' δημοτικού γνωρίζουν πώς να γράψουν σωστά λέξεις πέρα απ'το "βασικό λεξιλόγιο" που διδάσκονται...; Αναζητώντας λύσεις για το "εύληπτο" της διδακτέας ύλης, χάσαμε το μέτρο και την αγάπη για τη γνώση και τη μόρφωση. Σημεία των καιρών, θα μου πείτε... Κατάντια, λέω εγώ. Εναπόκειται στον κάθε γονιό, πλέον, που σέβεται τον εαυτό του, τη μόρφωσή του και το παιδί του για να του μάθει κάτι παραπάνω από τη "διδακτέα ύλη".

Σταματώ εδώ γιατί αν ανοίξω αυτή την κουβέντα, θα ξημερώσουμε...

Δ.Δ.

banned8

• Jr. Member
  • **
Αριστεύσαμε σχεδόν όλοι οι μαθητές της α' δημοτικού, τότε.

Ή δεν τα θυμάσαι καλά ή σε πολύ exclusive δημοτικό πήγαινες.

Και ΑΝ υστερεί η παιδεία μας σήμερα σε σχέση με αλλοτινούς καιρούς, δεν φταίει το μονοτονικό ούτε ο τρόπος που διδάσκονται τα αρχαία. Αλλού πρέπει να αναζητηθούν τα αίτια.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Στη Θεσσαλονίκη μεγάλωσε, θείοοοοοοοοοο. Ολάκερη η πόλη είναι exclusive!!!!!!!!!!!!!
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)

dinomachi

• Sr. Member
Αριστεύσαμε σχεδόν όλοι οι μαθητές της α' δημοτικού, τότε.

Ή δεν τα θυμάσαι καλά ή σε πολύ exclusive δημοτικό πήγαινες.

Και ΑΝ υστερεί η παιδεία μας σήμερα σε σχέση με αλλοτινούς καιρούς, δεν φταίει το μονοτονικό ούτε ο τρόπος που διδάσκονται τα αρχαία. Αλλού πρέπει να αναζητηθούν τα αίτια.

Η μνήμη μου είναι εξαιρετική και το δημοτικό που πήγαινα ήταν δημόσιο...

Δεν είπα ότι φταίει το μονοτονικό καθαυτό. Φταίει το σύστημα που θέλει την "ευκολία" στη μάθηση... που στρέφει το μυαλό των μικρών παιδιών σε άλλες αναζητήσεις (βλ. βιντεοπαιχνίδια κλπ) αντί να το στρέφει προς το παίδεμα της κατάκτησης της γλώσσας και στην αγάπη για τη μάθηση. Ξέρεις, Νϊκο, πόσες φορές έχω πιάσει το παιδί μου να βαριέται; Και δεν είναι μόνο το δικό μου... Είναι πάρα πολλά παιδιά...

Ο δείκτης ευφυίας και η ικανότητα αφομοίωσης των γνώσεων καλλιεργούνται και με το πολυτονικό και με τις "απαιτήσεις" που έχει το εκπαιδευτικό σύστημα από αυτά. Όσο λιγότερα τους ζητούν να μάθουν, τόσο στρέφονται αλλού για ερεθίσματα. Κι εκεί ελλοχεύει ο κίνδυνος...

Δ.Δ.

ΥΓ Χα! Πες τα, Βίκυ μου! Πες τα!!!

banned8

• Jr. Member
  • **
Οι λέξεις-κλειδιά που ανέφερες είναι όχι το δίπολο ευκολία-δυσκολία, αλλά οι "αγάπη για τη μάθηση" - "βαριέται". Η αγάπη για τη μάθηση καλλιεργείται όταν κάνεις τα πράγματα ενδιαφέροντα, όχι δύσκολα. Και ταυτόχρονα αναζητούμε το περιεχόμενο της μάθησης: να το κάνουν το σύστημα ενδιαφέρον, αλλά όχι για να μάθουν τα παιδιά το πολυτονικό ή περίσσια αρχαία, αλλά πράγματα πολύ πιο απαραίτητα για τη σημερινή ζωή.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Δεν καταλαβαίνω προς τι το μένος κατά των αρχαίων ελληνικών; Δεν μιλάμε για περίσσια αρχαία, Νίκο μου. Μιλάμε για άγνοια περί των αρχαίων κειμένων. Κι όταν ολοένα και περισσότεροι ξένοι σε κάθε τους σύγγραμμα ανατρέχουν στους αρχαίους συγγραφείς, ποιος είπε ότι τα κλασικά μας κείμενα περιέχουν ιδέες άσχετες και μη αναγκαίες για τη σημερινή ζωή;
« Last Edit: 21 May, 2006, 17:55:52 by nickel »

dinomachi

• Sr. Member
Νίκο, επιφυλάσσομαι να σου απαντήσω γιατί πνίγομαι στη δουλειά αυτή τη στιγμή.
Συμφωνώ απόλυτα με τη θέση της Βίκυς δε.
:-))))

Δ.Δ.

(Η απορία που εξέφρασα προηγούμενως, προς τον κ. tsioutsiou πέρασε στα "ψιλά" βλέπω...)

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou

Απορία: Αν η γυναίκα ήταν ελεύθερη να εκφραστεί στην αρχαία Ελλάδα, θα υπήρχαν τόσοι σπουδαίοι άντρες φιλόσοφοι;

Δ.Δ.

Μάλλον όχι. Ωστόσο, μπορεί να μην είχε το δικαίωμα δημόσιας έκφρασης αλλά διατηρούσε ακέραιο το δικαίωμα σκέψης.:-)))))))))

banned8

• Jr. Member
  • **
Σέβομαι τη δουλειά που έχουμε να κάνουμε όλοι μας και θα προτείνω μια προσωρινή παύση εδώ (αλλά ουχί εκεχειρία).:-)
« Last Edit: 21 May, 2006, 18:00:15 by wings »

tsioutsiou

• Full Member

(Η απορία που εξέφρασα προηγούμενως, προς τον κ. tsioutsiou πέρασε στα "ψιλά" βλέπω...)

Α, επειδή ήρθε σαν συνέχεια του "πορίσματος", δεν κατάλαβα ότι ήθελες πράγματι απάντηση.
Λοιπόν η θέση μου: τότε θα υπήρχαν περισσότεροι !

σα(ρε)μαλι

• Hero Member
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Λίγο άσχετο, αλλά τώρα τελευταία επιχειρήται μια σύνδεση της χρήσης της γλώσσας με το φρόνημα (βλ. π.χ. δηλώσεις Τριανταφυλλόπυλου για Καρά Χασάν και Παπανδρέου). Πολύ γουστάρω να ανακύψει κανά γλωσσικό και τον 21ο αι. Θα αρχίσω να λέω από ανέκαθεν, το αντίκτυπο κλπ. Ε, ρε γλέντια!
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.

elena petelos

• Hero Member
  • Qui ne dit mot consent.

Λοιπόν η θέση μου: τότε θα υπήρχαν περισσότεροι !

Thumbs up!!
:-)

Δουλεύω στο μυαλό μου μια άλλη επιστημονική ιδέα για τη σχέση αρχαίων ελλ. και ψυχοπνευματικης κατάστασης, ασχέτως πολυτονικού:

α. Στατιστικά, τα  τμήματα κλασ. φιλολογίας των φιλοσοφικών σχολών έχουν κυρίως γυναίκες.
β. Στατιστικά, η υστερία κάνει θραύση στις γυναίκες.

Πόρισμα: 1. η αρχαία ελληνική εξωθεί στην υστερία
      ή      2. η υστερία ευνοεί την καλή εκμάθηση της αρχαίας 

Το πόρισμα σωστό, η μεθοδολογία εσφαλμένη...
¨-)))

"females whose general psycho pathological state is an extremely brittle and shallow mood ranging from giddy elation to desperate unhappiness. Their mood level is markedly responsive to external sources of admiration and approval.[/b] Such a patient may feel hopelessly bereft when a love affair terminates, then meet a new attentive man and feel perfectly fine and even slightly elated within a few days. Their emotionality markedly affects their judgment. When euphoric, they minimize and deny the shortcomings of a situation or personal relationship, idealizing all love objects. When they are at the opposite emotional pole, feelings of desperation are expressed very disproportionately to actual circumstances.
They are fickle, emotionally labile, irresponsible, shallow, love-intoxicated, giddy, and short-sighted. They tend to be egocentric, narcissistic, exhibitionistic, vain and clothes crazy. They are seductive, manipulative, exploitative, sexually provocative, and think emotionally and illogically. They are easy prey to flattery and compliments. Their general manner is histrionic and flamboyant. In their sexual relations they are possessive, grasping, demanding, romantic, and foreplay centered. When frustrated or disappointed, they become reproachful, tearful, abusive and vindictive, and often resort to alcohol." (14)

(14) as reported in Kramer pp. 74-75, cited Donald F. Klein, "Approaches to Measuring the Efficacy of Drug Treatment of Personality Disorders: An Analysis and Program" in Principles and Problems in Establishing the Efficacy of Psychotropic Agents (Washington, D.C.: U.S. Department of HEW, Public Health Service No. 2138, 1971) pp. 187 - 204; quotation on pp. 194-195.

http://web.ukonline.co.uk/n.paradoxa/duffy.htm

Αλλά αυτά θέλουν άλλο νήμα για ανάλυση...
:-))
« Last Edit: 21 May, 2006, 22:48:14 by epetelos »

tsioutsiou

• Full Member

http://web.ukonline.co.uk/n.paradoxa/duffy.htm

Αλλά αυτά θέλουν άλλο νήμα για ανάλυση...
:-))

Ο πολυ/μονο-τονισμός είναι ψιλά γράμματα μπροστά στον αποσυντονισμό   :) μασκς :(

Ευχρσ. Μες στην πλάκα, κράτησα τον σύνδεσμο να το δω με τη ησυχία μου όσο καταλαβαίνω.

Search Tools