Πιστεύετε στην μετενσάρκωση;

Poll

Πιστεύετε στην μετενσάρκωση;

Ναι
Όχι
Πείτε μας τη γνώμη σας

Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
Με ενδιαφέρει η γνώμη σας γιατί υπάρχουν άτομα που ισχυρίζονται ότι επειδή τα ανθρώπινα όντα έχουν ψυχή, αυτή μπορεί να χωριστεί από το σώμα και ότι μπορεί να μεταβεί από το ένα σώμα στο άλλο! Μα υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν αυτές τις αρλούμπες; Δεν υπάρχει προσωρινή μετεμψύχωση Πώς να το κάνουμε δηλαδή!

Να θυμίσουμε ότι ο όρος «μετεμψύχωση» είναι εσφαλμένος διότι δεν υπάρχει αλλαγή ψυχής. Ο σωστός όρος είναι «μετενσάρκωση».
« Last Edit: 02 Feb, 2014, 14:08:04 by wings »
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


iogo

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 46547
    • Gender:Male
  • ignoramus et ignorabimus
... επειδή τα ανθρώπινα όντα έχουν ψυχή

Το παίρνουμε σαν δεδομένο;  :)
Io non odio persona al mondo, ma vi sono cert'uomini ch'io ho bisogno di vedere soltanto da lontano.
— Ugo Foscolo, Ultime lettere di Jacopo Ortis



Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
@ iogo: έτσι φαίνεται :)
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


dimace

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2058
    • Gender:Male
  • Dimitris Nawas
Από τη διατύπωση καταλαβαίνω, πως υπάρχουν κάποιοι, οι οποίοι ισχυρίζονται, πως ο άνθρωπος δεν έχει ψυχή. Άρα και οι ίδιοι είναι χωρίς ψυχή. Συνεπώς αυτοχαρακτηρίζονται ως σκατοσακκούλες, αφού τέτοιες θα ήταν οι άνθρωποι χωρίς ψυχή. Αυτά παθαίνουν κάποιοι, όταν αγνοούν τον Πλάτωνα και δεν έχουν ακούσει Μπετόβεν. :) Όσο για την μετενσάρκωση: Χωρίς να αποκλείεται κάτι, είναι κουλτούρα της ανατολής, ξένη προς τη φιλοσοφία του δυτικού πολιτισμού και του χριστιανισμού. Μακάρι να ήξερα όσα απαιτούνται για να πάρω αποτελεσματική θέση...   
South Africa (1961-1994) presidents: Charles Swat, Jozua Naude, Jacobus Fouche, Johannes de Klerk, Nicolaas Diederichs, Marais Viljoen, Balthazar Vorster,  Pieter Botha, Chris Heunis, Frederik de Klerk.



nic_theod

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 109
    • Gender:Male
Πραγματικά, ωραία ερώτηση, με ενδιαφέρουσες απαντήσεις.

Μη θέλοντας να μπω στα χωράφια της θεολογίας, ως μη αρμόδιος, θα μπορούσα να κάνω κάποιες παρατηρήσεις.

Υπάρχει μία ένδειξη ότι το ανθρώπινο σώμα έχει κρυμμένες δυνατότητες, οι οποίες, συνήθως, βγαίνουν προς τα έξω σε δύο περιπτώσεις:
1) Συστηματική εκπαίδευση και άσκηση στην συγκέντρωση και τον αυτοέλεγχο.
2) Έκθεση της ανθρώπινης ζωής σε άμεσο κίνδυνο.
Εμφανώς, στην πρώτη περίπτωση, έχουμε να κάνουμε κυρίως με νοητικές διεργασίες και στην δεύτερη, με σωματικές. Οι παραπάνω διεργασίες, αποδίδονται στην άυλη υπόσταση της ύπαρξής, πιθανώς εξ αιτίας αδυναμίας απόδοσής τους σε κάτι άλλο.

Υπάρχει μία εντύπωση, ότι ο συνολικός αριθμός των ανθρωπίνων ψυχών, ανά την ιστορία, είναι αναγκαστικά πεπερασμένος και κατά κάποιον τρόπο, ορισμένες εξ αυτών, έχουν επανέλθει στη ζωή χρησιμοποιόντας άλλο "όχημα" και έχοντας αποθηκευμένη μνήμη στο ασυνείδητο, η οποία κατά την διάρκεια της ζωής, μετατρέπεται σε γνώση, ικανότητες, ή απλή ορθή διαίσθηση.

Πρακτικά, οι δρόμοι προς την επίλυση του συγκεκριμένου ζητήματος, πιθανώς, να είναι δύο:

1) Χαρτογράφηση του dna: Μπορεί όλα στο τέλος, να αποδειχτεί ότι είναι χημικές διεργασίες - καμία φορά ανεξάρτητες της κληρονομικότητας- ακόμα και τα δεδομένα που κάνουν κάποιον άνθρωπο πιό δεκτικό σε κάποια ερεθίσματα και του πρσδίδουν κάποιες δυνατότητες τις οποίες μόνο από σύμπτωση μπορεί να ανακαλύψει και να καλλιεργήσει, καθώς δεν προσιδιάζουν σε άτομο του κοινωνικού περιβάλλοντός του.

2) Αποκρυπτογράφηση του ανθρωπίνου ασυνειδήτου: Χωρίς αυτήν - αν τελικά υφίσταται το ασυνείδητο, δεν θα μπορέσουμε να διακρίνουμε ποτέ τα γεγονότα από τις δοξασίες. Το ζήτημα που προκύπτει, βέβαια, είναι, αν είναι δυνατή η επίλυση του συγκεκριμένου μυστηρίου, κατά πόσο είναι και ηθικά θεμιτή και κοινώς συμφέρουσα.
« Last Edit: 03 Feb, 2014, 03:38:40 by nic_theod »


iogo

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 46547
    • Gender:Male
  • ignoramus et ignorabimus
Εγώ, dimace, πιστεύω πως έχω μια συνείδηση αλλά δεν πιστεύω στην ψυχή, σαν άυλο και πνευματικό μέρος της ύπαρξής μου. Και ειλικρινά, δεν αισθάνομαι καθόλου μα καθόλου σαν...σκατοσακούλα.
Καλημέρα.
Io non odio persona al mondo, ma vi sono cert'uomini ch'io ho bisogno di vedere soltanto da lontano.
— Ugo Foscolo, Ultime lettere di Jacopo Ortis


dimace

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2058
    • Gender:Male
  • Dimitris Nawas
Συνεπώς συμφωνούμε, φίλε μου. Το πώς αντιλαμβάνεσαι την ύπαρξη της ψυχής δεν είναι σημαντικό. Σημαντικό είναι πως δεν την αρνείσαι.
South Africa (1961-1994) presidents: Charles Swat, Jozua Naude, Jacobus Fouche, Johannes de Klerk, Nicolaas Diederichs, Marais Viljoen, Balthazar Vorster,  Pieter Botha, Chris Heunis, Frederik de Klerk.


Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
Νικόλαε, ανέλυσες την απορία μου σαφώς καλύτερα από μένα και σε ευχαριστώ πολύ. :)
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


nic_theod

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 109
    • Gender:Male
Εγώ σε ευχαριστώ, για την ευκαιρία που μου έδωσες, να το κάνω, ανοίγοντας αυτό το θέμα. :)


 

Search Tools