παρών ή παρούσα η βουλευτής στη Βουλή των Ελλήνων; → παρούσα

dnassibian

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1363
    • Gender:Female
Συνεχίζοντας τη θερμή συζήτηση που άνοιξε χθες με διάφορους φίλους στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, αναρωτιέμαι ακόμη γιατί οι βουλεύτριες (Ζωή Κωνσταντοπούλου, πάλι καλά που μας έδωσες τα φώτα σου! → "Δεν είμαστε βουλευτές, είμαστε βουλεύτριες" - Η Αυγή Online) ψήφιζαν 'παρών' και ουχί 'παρούσα'.
Μία άποψη που ακούστηκε (πέρα του ότι δεν ξέρουν να μιλάνε σωστά ελληνικά!, που ήταν και η αρχική μου σκέψη) είναι ότι αυτό συμβαίνει λόγω του ότι το Σύνταγμα και ο Κανονισμός της Βουλής μιλάνε για Βουλευτές και όχι βουλευτίνες ή βουλεύτριες, άρα η σωστή απάντηση είναι 'παρών' -- εξήγηση, όμως, που δε με πείθει, δεδομένου ότι  το Σύνταγμα και ο Κανονισμός της Βουλής (θα έπρεπε) έχουν κατώτερη τυπική ισχύ από τη γραμματική του... Τριανταφυλλιδη, για προφανείς λόγους. Μια δεύτερη άποψη, που ίσως τελικά να είναι και η σωστή, (μπαμπά ευχαριστώ!), είναι ότι το 'παρών' στη συγκεκριμένη περίπτωση σημαίνει 'δίνω το παρών', επομένως και οι βουλεύτριες οφείλουν να δηλώσουν 'παρών'.

Τι λένε για όλα αυτά οι σοφοί του forum;
« Last Edit: 26 Dec, 2014, 23:14:10 by wings »
non compos mentis


Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
Αν και σίγουρα δεν είμαι σοφή στον φόρο μας, πήρες την σκέψη από το μυαλό μου και ετοιμαζόμουν να ρωτήσω το ίδιο. Γιατί λέγανε παρών οι γυναίκες και οι ελάχιστες που είπαν παρούσα... ε ξέρεις τι έγινε. Πάντως για μένα οι γυναίκες είναι και πρέπει να είναι πάντα παρούσες!

[Λεξικό Τριανταφυλλίδη]
παρών -ούσα -όν [parón] Ε12α : (λόγ.) 1. που είναι, που βρίσκεται, που υπάρχει κάπου.
« Last Edit: 18 Dec, 2014, 10:10:47 by Frederique »
Communicate. Explore potentials. Find solutions.




dnassibian

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1363
    • Gender:Female
Ναι - - κι εγώ ακριβώς έτσι το σκέφτηκα αρχικά billberg23, δίνω το παρόν, αλλά στην προκειμένη φαίνεται ότι μάλλον είναι όντως 'δίνω το παρών', δηλαδή είμαι παρών/παρούσα.
Ο Μπαμπινιώτης λέει →
δίνω το "παρών", παρευρίσκομαι κάπου, συμμετέχω.
« Last Edit: 18 Dec, 2014, 10:44:02 by dnassibian »
non compos mentis



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
παρών -ούσα -όν [parón] Ε12α : (λόγ.) 1. που είναι, που βρίσκεται, που υπάρχει κάπου. ANT απών: Είμαι ~ σε μια συζήτηση / σε ένα δυστύχημα. (έκφρ.) πανταχού* ~. || (ως ουσ.) ο παρών, θηλ. παρούσα (συνήθ. πληθ.): Εξαιρούνται οι παρόντες. || (ως ουσ.) (το) παρών, η παρουσία: Δίνω (το) ~, παρουσιάζομαι κάπου. Yποχρεώθηκε να δίνει ~ στην αστυνομία τρεις φορές την ημέρα. α. που είναι παρών και συμμετέχει σε κτ.: Ο άνθρακας είναι ~ σε όλες τις οργανικές ενώσεις. Tο κόμμα μας ήταν παρόν / έδωσε το ~ σε όλους τους εθνικούς αγώνες. β. (για πρόσ.) που είναι παρών εκεί όπου οφείλει να βρίσκεται: Mαθητής ~ στην τάξη. Στρατιώτης ~ στην αναφορά. || (ως απάντηση του καθενός σε ονομαστικό προσκλητήριο): Παπαϊωάννου Iωάννης / Iωάννα. -~ / παρούσα. 2. που συμπίπτει χρονικά με το παρόν, που ανήκει σ΄ αυτό: H παρούσα στιγμή. Ο ~ χρόνος. || τωρινός: Ο ~ αιώνας. H παρούσα εποχή. α. που υπάρχει αυτή τη στιγμή: H παρούσα κυβέρνηση / κατάσταση. Tο παρόν καθεστώς. β. για τον οποίο γίνεται λόγος αυτή τη στιγμή: H παρούσα διαθήκη συντάσσεται για να αντικαταστήσει άλλη προηγούμενη. H παρούσα έκδοση αυτού του βιβλίου είναι η εικοστή. Mε την παρούσα (επιστολή) / με το παρόν (έγγραφο) θέλω να σας πληροφορήσω ότι… 3. (ως ουσ.) το παρόν*.
Λεξικό της κοινής νεοελληνικής

Οι βουλευτές (ανεξαρτήτως φύλου) δηλώνουν την παρουσία τους στην ψηφοφορία. Οι λόγοι είναι πρακτικοί, δηλαδή οι περιμένουν να ακούσουν συγκεκριμένη λέξη ή όνομα για να καταγράψουν αμέσως την ψήφο και να προχωρήσει γρήγορα η εν λόγω κοινοβουλευτική διαδικασία. Οπότε οι κυρίες της βουλής δεν είναι αστοιχείωτες επειδή είπαν «παρών». Άλλωστε, μία από τις πρώτες που απάντησαν σωστά βάσει της διαδικασίας ήταν η Λιάνα Κανέλλη που χειρίζεται άψογα τη γλώσσα μας.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


dnassibian

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1363
    • Gender:Female
Βίκυ μου, και εμένα η απάντηση της Κανέλλη με έβαλε σε σκέψεις, αλλά αν ο σωστός τύπος είναι όντως 'παρούσα' (σωστός γραμματικά, εννοώ), τότε οι 'πρακτικοί λόγοι' με αφήνουν, προσωπικά, αδιάφορη :) Το ερώτημά μου, λοιπόν, παραμένει -- είναι σωστό το 'παρών', ή όχι, δηλαδή, αποτελεί όντως συντόμευση της φράσης 'δίνω το παρών';
non compos mentis


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ακριβώς αυτό σημαίνει στη συγκεκριμένη περίπτωση και μη σας πιάνει το φεμινιστικό σας κάθε τρεις και λίγο. Η παρουσία των γυναικών δεν κρίνεται από τους τύπους αλλά από την ουσία της. :-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
:) Άσε να μας πιάνει και το φεμινιστικό μας. Πάντως μου άρεσε η ατάκα: Η παρουσία των γυναικών δεν κρίνεται από τους τύπους αλλά από την ουσία της. :-)
Communicate. Explore potentials. Find solutions.



valeon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 13958
    • Gender:Male
  • Κώστας Βαλεοντής <Φυσική, Tηλ/νίες, ΙΤ, Ορολογία>
Χρόνια Πολλά, παιδιά! :-)
Κατά τη γνώμη μου, ορθώς οι γυναίκες βουλευτές έπρεπε να λένε «παρούσα», διότι στην περίπτωση αυτή η δήλωση «παρών/παρούσα» σημαίνει ακριβώς: «είμαι εδώ, παρευρίσκομαι, επομένως καταμετρούμαι, αλλά δεν υπερψηφίζω».
Ό κανονισμός της Βουλής δεν αναφέρεται και στα δύο γένη· αναφέρεται σε αντρα βουλευτή γράφοντας: « Κάθε βουλευτής μετά την ονομαστική κλήση ΤΟΥ...».
Στην προκειμένη περίπτωση, η ψηφοφορία έχει έναν μόνο υποψήφιο και υποθέτω ότι ο ψηφολέκτης έχει μπροστά του έναν πίνακα με τρεις στήλες: 
       | Σταύρος Δήμας | Παρών | Απών |
και συμπληρώνει ανάλογα:
– είτε τη στήλη «Στ. Δήμας», εφόσον άκουσε το όνομα αυτό από τον/την βουλευτή,
– είτε τη στήλη «Παρών», εφόσον άκουσε «παρών» ή «παρούσα» από τον/την βουλευτή,
– είτε τη στήλη «Απών», εφόσον δεν άκουσε τίποτε από τον/την βουλευτή γιατί αυτός/αυτή δεν είναι στην αίθουσα.
Μετά το τέλος της ανάγνωσης του καταλόγου, επαναλαμβάνονται τα ονόματα της στήλης «Απών».

Επομένως, ορθώς η βουλευτής/βουλεύτρια/βουλευτίνα δηλώνει «παρούσα» και ορθώς μεν ο ψηφολέκτης συμπληρώνει τη στήλη «Παρών», αλλά ΔΕΝ λέει στην βουλευτή/βουλεύτρια/βουλευτίνα τα αχαρακτήριστο «να πάει να μάθει γραμματική»!
Μάλλον, αυτός πρέπει να μάθει καί γραμματική καί τρόπους...


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Επομένως, προτείνεις να διορθώσω τον τίτλο, Κώστα. Έτσι δεν είναι;

Ο εν λόγω ψηφολέκτης είχε τον αέρα της πλειοψηφίας, αν δεν κάνω λάθος. :-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


valeon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 13958
    • Gender:Male
  • Κώστας Βαλεοντής <Φυσική, Tηλ/νίες, ΙΤ, Ορολογία>

wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou


Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
Πόσο χαίρομαι όταν έχω δίκιο. Σπάνιο φαινόμενο. Lol! Καλημέρα σε όλους μας.
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


 

Search Tools