Επιβεβλημένη η αλλαγή του εργοστασιακού κωδικού πρόσβασης σε δρομολογητές ADSL

user2 · 32 · 20830

dinomachi

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 628
    • Gender:Female
  • The word is not enough...
Πας στο σάιτ της ΟΤΕΝΕΤ: http://www.otenet.gr, στις συνδέσεις ADSL και έχει ειδική επιλογή για έλεγχο της διαθεσιμότητας των γραμμών στην περιοχή σου.


Τι να λέμε...! Τύφλα να'χει η wiki!
Ευχαριστώ, φφφφφανταστική καρντασίνα μου!



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
http://corporate.otenet.gr/otenet/home/individuals/individualsinternetconnections/individualsondsl/ondslhome/

Δεινομάχη, πήγαινε στον παραπάνω σύνδεσμο. Δεξιά και προς τα κάτω στη σελίδα σου, έχει ένα πλαίσιο όπου δίνεις το αριθμό του τηλεφώνου σου και σου λέει αν υπάρχει διαθεσιμότητα. Αν δεν ξέρεις ακόμη το νούμερό σου, τους παίρνεις τηλέφωνο και θα σου πουν.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
http://www.vivodi.gr/site/content.php
http://adsl.hol.gr/online/adsl/index.aspx?mid=3241
http://www.ote-shop.gr/adslwizard.asp?hop=o&wid=306
http://www.adslgr.com/features/ADSLgr_info/dsl_line_info.php
δεν βρίσκω το αντίστοιχο στη φόρθνετ...

Συνολική ιδέα για τις τιμές (ενημερώνεται συχνά):  http://www.adslgr.com/features/ispsdirectory/ispindex.php
(συνήθως παίζουν καλές προσφορές, αν δεν βιάζεσαι. Συνιστώ: Περίμενε να τελιεώσει το καλοκαίρι - το ADSL2 είναι εδώ! Άρα έπονται ανακατατάξεις στις τιμές ;-)
« Last Edit: 12 Jul, 2006, 00:37:48 by yiannismark »


dinomachi

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 628
    • Gender:Female
  • The word is not enough...
Ευχαριστώ και τους δυο σας, για τις πολύτιμες πληροφορίες.
Φυσικά, δεν έχω κάνει αίτηση μεταφοράς ακόμη, γιατί μετακομίζω σε 15 μέρες, και δεν γνωρίζω τον νέο αριθμό, αλλά "χτύπησα" στο πλαίσιο έναν άλλον που βρήκα από τις αγγελίες και λέει ότι διατίθεται adsl στην εν λόγω περιοχή.

Θυμάσαι, Βίκι, ένα ερώτημα που είχα θέσει στην αρχή, όταν είχα πρωτοέρθει, για τη μετατροπή 18μηνης σύνδεσης ISDN σε adsl και τα βήματα που πρέπει ν'ακολουθήσω; Ε, ήρθε το πλήρωμα του χρόνου... επιτέλους!

Και τώρα, δεν ξέρω αν πρέπει να παραμείνω στη HOL ή ν'αλλάξω πάροχο (ευχαριστώ, Βίκι).
Τι λέτε;

Σημειωτέον, το πρόγραμμα της ISDN είναι περίπου στον 8ο μήνα... κύησης κινδύνων!
« Last Edit: 12 Jul, 2006, 00:45:05 by dinomachi »



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Στο θέμα πάροχου δεν μπορώ να πω τίποτε άλλο εκτός από το ότι είμαι στην 6η χρονιά συνδρομής αορίστου χρόνου στην Οτενέτ και δεν είχα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα. Χωρίς γραμμή ADSL έμεινα στην 6ετία αυτή μόνο 1,5 ώρα γιατί υπήρχε βλάβη αλλά λειτουργούσε η ISDN γραμμή μου και πριν 10 μέρες για μισή μέρα όταν η βλάβη της OTENET ήταν πανελλαδική και δεν δούλευε ούτε η ISDN. Θεωρώ τις συνθήκες αυτές ιδανικές για μένα και δεν προτίθεμαι να αλλάξω πάροχο ούτε ξεκίνησα με κάποιον άλλο στο παρελθόν. Ίσως είμαι από τα λίγα καθαρόαιμα παιδιά του ΟΤΕ.:-)))
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


diceman

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1328
    • Gender:Male
  • Talk less, say more.
Γιατί το 192.168.1.1 σε πάει στο σάιτ του μοντεμακίου που δίνει η ΟΤΕΝΕΤ. Γι' αυτό σε ρώτησα.

Και σε πάρα πολλούς άλλους routers, το default IP ίδιο είναι. Δεν είναι κάποια παγκόσμια συνωμοσία, παρά μόνο μια σύμβαση σχεδιασμένη να βοηθάει χρήστες και τεχνικούς.
Βασίλης Μπαμπούρης
meta|φραση School of Translation Studies


user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Και τώρα, δεν ξέρω αν πρέπει να παραμείνω στη HOL ή ν'αλλάξω πάροχο (ευχαριστώ, Βίκι).
Τι λέτε;
Σημειωτέον, το πρόγραμμα της ISDN είναι περίπου στον 8ο μήνα... κύησης κινδύνων!

Η ΧΟΛ, πάντως, πρωτοστατεί στις προσφορές. Θυμάστε το 12 μήνες στην τιμή των 6 πριν λίγο καιρό (η μόνη εταιρεία τότε που έδινε όλο τον εξοπλισμό και το κύκλωμα χωρίς χρέωση!); Αυτές τις μέρες δίνει 512 στην τιμή του 384, μα και (πιλοτικά, όπως και άλλοι πάροχοι) συνδέσεις 4Μb στην τiμή του 512. Όταν τελειώσει το πιλοτικό, θα έχουν τεστάρει τις συνθήκες για την επόμενη γενιά τεχνολογιών ADSL και θα πέσουν αυτόματα οι τιμές στις απλές 512!

Δεν θα χάσεις χρήματα αν παραμείνεις στην εταιρεία που ήδη είσαι (θα συμψηφιστούν με το κόστος της νέας γραμμής)


dinomachi

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 628
    • Gender:Female
  • The word is not enough...
Δεν θα χάσεις χρήματα αν παραμείνεις στην εταιρεία που ήδη είσαι (θα συμψηφιστούν με το κόστος της νέας γραμμής)

Ναι, έτσι μου είχαν πει τότε -πριν 4 μήνες, αν θυμάμαι καλά-, αλλά δεν μπορούσε, η υπάλληλος, να δεσμευτεί για το ύψος της έκπτωσης που θα έχω στο νέο εξοπλισμό ή τον τρόπο συμψηφισμού...
Θα δούμε, όταν κάνω τη μετατροπή.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας, και τους δυο σας.


progvamp

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1570
    • Gender:Female
Όντως, πριν λίγο καιρό η HOL άλλαξε τις IP των χρηστών της δεν ξέρω γιατί. Τουλάχιστον το δικό μου το άλλαξε χωρίς καμία ειδοποίηση ή οδηγία. Ακόμα δεν θά'χα πάρει χαμπάρι, αν δεν μου παρουσίαζε πρόβλημα ένα σάιτ που μπαίνω συνήθως όπου αναγνώριζε την καινούργια πλέον IP μου ως απειλή και την απέκλειε και έτσι δεν μπορούσα καθόλου να ανοίξω και να διαβάσω αυτό το σάιτ. Στην αρχή πίστευα ότι είναι τεχνικό πρόβλημα της σελίδας και το άφησα να πάει. Όμως, όταν το ίδιο γινόταν για μια εβδομάδα και βάλε, επικοινώνησα με τον γουεμπμάστορα της σελίδας και μου είπε ότι η διεύθυνσή μου αναγνωρίζεται ως απειλή και μπλα μπλα μπλα και ότι για να έγινε αυτό ξαφνικά κάτι έχει αλλάξει από την εταιρία και πήρα τηλέφωνο στην HOl να ρωτήσω και όντως έτσι ήταν. Και, ναι, η καινούργια μου IP είναι από 89. :)


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Και, ναι, η καινούργια μου IP είναι από 89. :)

Με γεια το νουμεράκι... να το χαίρεσαι και να το προσέχεις σαν τα μάτια σου.:-))))
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Δεν είναι ότι άλλαξε διευθύνσεις. Απλώς αγόρασε ακόμα μία σειρά B class (οι προσφορές που λέγαμε παραπάνω αποδίδουν και οι πελάτες αυξάνουν!)

Εμένα μου άρεσε πιο πολύ η 63... κλαψ!


progvamp

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1570
    • Gender:Female
Και, ναι, η καινούργια μου IP είναι από 89. :)

Με γεια το νουμεράκι... να το χαίρεσαι και να το προσέχεις σαν τα μάτια σου.:-))))

Ευχαριστώ πολύ! Α, δεν σου είπα; Πήρα και παπά, για καλά! :PP
« Last Edit: 12 Jul, 2006, 10:55:34 by προγκβάμπ »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou

progvamp

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1570
    • Gender:Female
Υπέροχα... τι νουμεράκι είναι;:-)

39 και με το ζόρι μου κάνουν... Έχω συνηθίσει τα αθλητικά και τα καθόλου παπούτσια στο σπίτι, οπότε καταλαβαίνεις...


user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
απίστευτες είστε.... για όνομα χρυσσσή μου, πώς θα διαφύγεις από τους διώκτες σου με τούτη την τακούνα; (ήδη θα φοράς τη μάσκα και δεν θα βλέπεις καλά!)


 

Search Tools