Μετατροπή γλωσσαρίου από doc αρχείο μορφής source = target σε Excel

kapa18 · 6 · 5162

kapa18

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 997
Όσον αφορά τα excel αρχεία κατάλαβα και εφάρμοσα με επιτυχία. Όμως έχω ένα glossary σε doc αρχείο με την μορφή :

source = target

Βέβαια δεν είναι μορφοποιημένα όλα τα λήμματα με κενά πριν/μετά το =. Κάποια έχουν, κάποια δεν έχουν. Δοκίμασα να το σώσω ως plain text και αντικατέστησα τα = με κόμματα, όμως όταν πέρασα το txt μου στο Xbench, μου τοποθέτησε και το source και το target στην αριστερή στήλη. Μπορώ να κάνω κάτι ώστε να φέρω το όπως πρέπει το source αριστερά και το target δεξιά;
« Last Edit: 24 Feb, 2007, 12:47:36 by spiros »


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854546
    • Gender:Male
  • point d’amour
κάνεις εύρεση/αντικατάσταση ως εξής από το Word

εύρεση
[ΔΙΑΣΤΗΜΑ]=[ΔΙΑΣΤΗΜΑ]

αντικατάσταση
^t

Στη συνέχεια το αποθηκεύεις ως txt ή το επικολλάς στο Excel για να επιβεβαιωθείς ότι είναι ΟΚ. Αυτή η ενέργεια δημιουργεί ένα αρχείο οριοθετημένο με στηλοθέτες (tab delimited text file - πρώτη επιλογή εισαγωγής στο Xbench). Για διαχείριση γλωσσαριών στο Excel δες και αυτό το εργαλείο (θα το παρουσιάσουμε και στο μάθημα Localization).
« Last Edit: 23 Feb, 2007, 12:03:29 by spiros »



kapa18

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 997


Τα κατάφερα!!Θα κλάψω απ' τη χαρά μου, μου λύνει τα χέρια αυτό το προγραμματάκι! Ευχαριστώ Σπύρο


zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Quote
Για διαχείριση γλωσσαριών στο Excel δες και αυτό το εργαλείο (θα το παρουσιάσουμε και στο μάθημα Localization).

Ωπ! Δεν το είχα πετύχει πουθενά αυτό! Ευχαριστώ κι εγώ, Σπύρο!



spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854546
    • Gender:Male
  • point d’amour
Γιάννη, συνέχισε να παρακολουθείς το θέμα για το Σεμινάριο Localization - ελπίζω να δεις και άλλα πολλά που δεν γνώριζες ):


zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Αυτό είναι το μόνο σίγουρο! Ήδη έχω δει πράγματα για τα οποία δεν έχω ιδέα! Κάτι τέτοια σεμινάρια είναι καταπληκτική ιδέα, και σίγουρα θα τα εκμεταλλευτώ κάποια στιγμή. ;)


 

Search Tools